Jeśli szukasz kogoś, kto zmieni Twoje życie, spójrz w lustro

Jedyną osobą, która może zmienić Twoje życie, jesteś Ty.
Jeśli szukasz kogoś, kto zmieni Twoje życie, spójrz w lustro
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Prawdopodobnie spędziłeś dużą część swojego życia, szukając tej wyjątkowej, magicznej i energicznej osoby, która nagle pojawi się i zmieni Twoje życie. Marzysz o kimś wyjątkowym, kto będzie odpowiedzią na wszystkie Twoje modlitwy. Aż pewnego dnia znajdziesz tę osobę, po prostu patrząc w lustro.

Większość z nas to racjonalni uczniowie. Jesteśmy doktoratami w szkole tysiąca informacji i tysiąca umiejętności. Jednak nikt nie wprowadził nas w prawdziwe mistrzostwo życia: samopoznanie, poczucie własnej wartości i inteligencji emocjonalnej.

„Ten, kto zwycięża innych, jest silny. Ten, kto zwycięża samego siebie, jest potężny”.

-Lao Tze-

Choć może się to wydawać ciekawe, niektórzy ludzie postrzegają istnienie jako wieczną emocjonalną pielgrzymkę. Szukają w innych tego, czego nie znajdują w sobie. Ponieważ ci, którzy jeszcze nie odkryli swojego wewnętrznego piękna, oczekują tego od innych. Jeśli jeszcze nie nauczyłeś się samowystarczalności, żyjesz jak wieczny włóczęga, domagając się uwagi i okruchów uczucia. To zubaża Cię jeszcze bardziej.

Musisz zrozumieć, że nie zawsze będzie tak, że ktoś przyjdzie i stłumi Twoje lęki, wypełni luki, wyeliminuje niepewność i przemieni Cię w odważną istotę. Musisz być swoim własnym bohaterem. W tym celu musisz rozpoznać siebie jako samowystarczalną istotę, godną stworzenia własnej ścieżki życiowej.

Jednak osiągniesz to tylko poprzez odkrycie siebie. Proponujemy spróbować to osiągnąć w poniższy sposób.

gif-kobieta-lustro

Stwórz pozytywny dialog z osobą w lustrze – ona zmieni Twoje życie

Carl Rogers powiedział, że człowiek jest jak samotna wyspa. Oznacza to, że często zamiast spędzać czas na odkrywaniu bogactw swojego osobistego środowiska i akceptowaniu jego różnorodności i wyjątkowości, ukrywasz się. Niemniej jednak tylko wtedy, gdy będziesz w stanie zaakceptować siebie takim, jakim jesteś, będziesz w stanie zbudować mocne i solidne mosty do innych wysp. A tym samym do innych ludzi.

Aby to osiągnąć, nie ma nic lepszego niż rozpoczęcie czterech rodzajów dialogu z tą cenną postacią, która żyje w Twoim lustrze i o której zawsze myślisz.

„Jestem sam, nikogo nie ma w lustrze”

-Jorge Luis Borges-

1. Racjonalny dialog

Aby promować to ponowne połączenie z samym sobą, musisz rozpocząć racjonalny dialog.

 • Racjonalny dialog jest dociekliwy i wymagający, a jego cel jest niezwykle konkretny. Ma za zadanie Cię obudzić.
 • Oznacza to, że zadajesz sobie bezpośrednie pytania o swoją obecną rzeczywistość. W ten sposób będziesz w stanie wyeliminować wiele zniekształceń poznawczych, które zakorzenią się w Tobie. Oto kilka przykładów:
  • „Dlaczego tak bardzo zależy Ci na prezentowaniu dobrego wizerunku innym?”
  • „Z jakiego powodu boisz się rozczarować swoją rodzinę, przyjaciół i partnera?
  • „Dlaczego myślisz, że jeśli nie zrobisz pewnych rzeczy, zostaniesz odrzucony?”
 • Aby ułatwić tego rodzaju wewnętrzną rozmowę, powinieneś również zadawać pytania dotyczące swojej krótko- i długoterminowej przyszłości. Na przykład:
  • Jak chciałbyś zobaczyć siebie za rok?
  • Co robisz, aby to osiągnąć?
  • Co powstrzymuje Cię przed osiągnięciem tych celów?
kobieta z sową

2. Miły dialog

Teraz nadszedł czas, aby potwierdzić swoje emocje. Te rozczarowania, głębokie lęki i gorzkie frustracje.

Miły dialog wita Cię zwrotami takimi jak:

 • Wiem, jak się czujesz, płacz, jeśli trzeba.
 • Nie bój się akceptować swoich uczuć.
 • Nie jesteś słaby, bo czujesz się teraz bezbronny. Jesteś odważny, ponieważ masz odwagę spojrzeć w lustro i zaakceptować, że nie czujesz się dobrze. Wiesz, że masz rany wewnętrzne, które bolą i musisz dać upust swoim uczuciom. Zrób to.

3. Głos wartości

Piękna osoba w Twoim lustrze już wie, że są rzeczy, które muszą się zmienić. Wie, że musisz wzmocnić niektóre aspekty swojej osobowości. Rozumie również, że są pewne rzeczy i ludzie, które przynoszą więcej smutku niż szczęścia. Jednak akceptacja Twoich emocji i ich późniejsze uwolnienie pozwoli Ci widzieć rzeczy z większą jasnością i spokojem.

Po racjonalnym i emocjonalnym świcie nadchodzi ważny punkt w Twojej podróży do samopoznania. To czas, aby przypomnieć sobie, jakie są Twoje wartości.

 • Wartości konfigurują spokojny i pogodny głos Twojego sumienia. To Twoje korzenie. Nie wolno Ci działać przeciwko nim.
 • Aby odpowiednio zastanowić się, jakie są Twoje wartości, weź czystą kartkę papieru. Na nim utwórz listę z kilkoma kolumnami i następującymi kategoriami:
  • “Jestem”.
  • “Wierzę”.
  • “Jestem przeciw”.
  • “Bronię”.

Poświęć kilka minut na przejście przez to ćwiczenie, wypełniając każdą kolumnę. Proces ten może okazać się dla Ciebie niezwykle ożywczy i decydujący.

kobieta z sową szóstym zmysłem

4. Dialog motywacyjny

Na tym etapie piękna osoba w Twoim lustrze wyszła z cienia i pojawiła się przed Tobą. Teraz nadszedł czas, aby wynieść ją z tego wymiaru, objąć i wtopić w siebie. Stać się tą samą odważną i zdeterminowaną jednostką. To właśnie ta osoba zmieni Twoje życie.

 • Motywujący dialog pomoże Ci zrealizować Twoje cele i zharmonizować emocje, uczucia i wartości.
 • Musisz być w stanie działać zgodnie z tym, co czujesz, poprzez małe, stanowcze i pozytywne samoinstrukcje. Oto kilka przykładów:
  • Dziś będę mogła powiedzieć „tak” bez strachu i „nie” bez poczucia winy. Czas, żebym poczuła się wolna i pewna siebie.
  • Zrobię co w mojej mocy, nie ulegając tak wpływowi tego, co mówią lub robią inni. Nadszedł czas, abym przestał cierpieć bez powodu.

Wreszcie ta wyjątkowa osoba, która mieszka w Twoim lustrze, pragnie być widoczna. Chce mieć głos i swobodę pokazania światu, do czego jest zdolna. Może trudno w to uwierzyć, ale możesz osiągnąć wiele rzeczy. Właściwie tylko Ty sam możesz zmienić swoje życie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Carlee Senior, Brent Holland Studio


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.