Toksyczni współpracownicy - jak sobie z nimi radzić?

Toksyczni współpracownicy - jak sobie z nimi radzić?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jedną z najczęstszych przyczyn zachorowań i złego samopoczucia we współczesnym zachodnim świecie jest stres związany z pracą zawodową. Choć pojawia się on u ludzi z wielu powodów, nie bez znaczenia są toksyczni współpracownicy.

W środowisku współczesnych firm i zakładów pracy bardzo często konieczna jest praca w zespole. Zachowania jakie wykazują toksyczni współpracownicy mogą ją znacznie utrudniać. Robią oni wszystko co w ich mocy, żeby z zewnątrz dobrze się prezentować – w tym celu są gotowi uciec się nawet do kłamstwa. Dlatego tak trudno jest współpracować z nimi bez zgrzytów i niepotrzebnego stresu.

Dlatego właśnie, aby poprawić Twoje samopoczucie w pracy i uwolnić od stresu związanego z działaniami, jakie podejmują toksyczni współpracownicy, przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł. Wytłumaczymy Ci, jak rozpoznać ich zachowania i w jaki sposób należycie sobie z nimi radzić, aby postawić limity i utrzymać relację na odpowiednim poziomie.

1. Toksyczni współpracownicy – uniezależnij się od nich!

Najłatwiejszym sposobem na poradzenie sobie z tego rodzaju współpracownikami jest sprawienie, by to, co robią, nie miało na Ciebie wpływu. Jeżeli jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za swój projekt bądź masz zespół złożony z osób, którym ufasz i które szanujesz, toksyczni współpracownicy nie będą mieli nad Tobą żadnej władzy!

Problem nie polega na tym, że toksyczni współpracownicy istnieją, lecz w tym, że pozwalasz im wpłynąć na Twoje życie. Dlatego właśnie jeśli tylko masz taką możliwość, zacznij swoje własne projekty, nad którymi będziesz pracować samodzielnie. Jeżeli z kolei musisz pracować w zespole, upewnij się, że będzie się on składał z osób zaufanych, dzięki którym zachowasz niezależność.

Zespół pracowników

2. Nie wahaj się ich ignorować

Większość z nas odczuwa moralny obowiązek pomagania innym. Gdy ktoś się spieszy lub ma nawał obowiązków, zwykle przejmujemy się tym, nawet jeśli nie należą one do naszego zakresu pracy. Naturalną reakcją, w miarę naszych najlepszych możliwości staramy się pomóc osobie, przynajmniej w tym, co jest aktualnie najpilniejsze.

Toksyczni współpracownicy doskonale zdają sobie z tego sprawę i wykorzystują tego typu ludzkie reakcje. Ponieważ wykorzystywanie innych w celu osiągnięcia swoich zamiarów nie jest dla nich niczym złym, proszą o pomoc. Wiedzą, że tak czy inaczej ją otrzymają. Jeśli chcesz poradzić sobie z tego typu osobami, będzie konieczne nauczyć się mówić: “nie”.

Choć może początkowo asertywność nie będzie Ci przychodzić łatwo, zmuś się do myślenia o swoich własnych korzyściach wynikających z takiego zdrowego stawiania limitów. Wyobraź sobie, jak się będziesz czuć – i jak wpłynie to na Twoich najbliższych – jeśli kolejny raz dasz się wciągnąć w pułapkę jaką zastawiają toksyczni współpracownicy i ulegniesz ich manipulacji pomagając im. Wyrządzisz sobie w ten sposób krzywdę.

3. Naucz się kontrolować swoje emocje

Zdaniem psychologii poznawczej wpływa na nas nie to, co się nam przydarza, ale raczej to, w jaki sposób reagujemy na wydarzenia i jak je interpretujemy. W przypadku osób jakimi są toksyczni współpracownicy, sprawa jest jasna: problemem nie jest ich niewłaściwe zachowanie, tylko nasza reakcja na to i fakt, że pozwalamy, żeby to na nas wpłynęło.

Dlatego właśnie Twoim zadaniem jest postarać się, żeby tym co robią nie mogli wywołać w Tobie złego samopoczucia. W tym celu najlepiej by było zidentyfikować Twoje nieracjonalne poglądy na temat tego jak Twoim zdaniem powinny wyglądać kontakty z ludźmi z pracy.

Kłótnia w pracy - toksyczni współpracownicy

Najczęściej wobec tego typu osobowości mówimy: powinni zachowywać się w inny sposób. Żywienie tego typu idei tylko pogłębia nasze złe samopoczucie. Koniec końców bowiem rzeczywistość nie jest taka jak byś sobie tego życzył. Zamiast więc usiłować zmienić ich zachowanie (czyli osiągnąć coś, co prawdopodobnie się nie uda), najlepiej byłoby zaakceptować, że rzeczywistość jest taka jaka jest. W taki sposób uświadomisz sobie, że negatywne emocje mogą być zniwelowane bez usunięcia przyczyny problemu.

4. Oddziel pracę od reszty swojego życia

Najgorszą z rzeczy, które możesz zrobić gdy pojawiają się toksyczni współpracownicy jest pozwolenie, by ich zachowanie negatywnie wpłynęło na resztę Twojego życia – zwłaszcza na tę prywatną, niezwiązaną z pracą jego część. Bardzo często przydarza się to nam gdy jesteśmy spięci i zdenerwowani pracą. Przychodzimy do domu i wciąż rozmyślamy o tym, co się stało. Skutkiem tego nie czujemy się źle jedynie w biurze, ale stres przenosimy z niego również do domu.

Aby uniknąć tego problemu i “rozłączyć” ze sobą pracę i dom możesz na przykład uprawiać sport, wykonywać ćwiczenia relaksacyjne bądź praktykować mindfulnessChodzi o to, żeby przekierować uwagę z problemów  w pracy na sprawy codzienne. Dzięki temu będziesz też bardziej świadomy teraźniejszości i wejdziesz w głębsze połączenie z samym sobą.

To prawda, radzenie sobie z problemem jakim są toksyczni współpracownicy może być początkowo kłopotliwe i wymagać od Ciebie wysiłku. Jednak pamiętaj, że naprawdę warto. Dzięki temu uda Ci się odebrać władzę, jaką chcieliby nad Tobą mieć a Ty poczujesz się lepiej z samym sobą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.