Elementy związku, które nie podlegają negocjacjom

Aby Twój związek był zdrowy i zadowalający, musi spełniać potrzeby obojga partnerów.
Elementy związku, które nie podlegają negocjacjom
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

Bycie w relacji może być wspaniałym doświadczeniem, o ile zarówno Ty, jak i Twój partner podejdziecie do tego w świadomy sposób. Innymi słowy, związek musi odżywiać i wspierać każdego z partnerów, nigdy nie powinien być źródłem cierpienia. Aby było to możliwe, musisz zidentyfikować elementy związku niepodlegające negocjacjom. To czerwone linie, których nigdy nie należy przekraczać, oraz aspekty relacji, które uważasz za istotne.

Te elementy związku, które nie powinny podlegać negocjacjom, nie są listą żądań, które stawiasz swojemu partnerowi. Nie są też serią próśb, które mu składasz, ani pewnymi warunkami, które mu narzucasz. Wręcz przeciwnie, są to punkty, które musisz jasno określić przy wyborze partnera i którymi musisz się kierować przy podejmowaniu decyzji o kontynuowaniu lub zakończeniu związku.

Krótko mówiąc, kwestie niepodlegające negocjacjom nie oznaczają zmuszania partnera do dostosowywania się do tego, czego chcesz. Oznaczają wierność i podejmowanie spójnych decyzji. Zobaczmy, z czym wiążą się te aspekty i jak możesz zidentyfikować swoje.

para rozmawia
Pewne elementy relacji są niezbędne, aby cieszyć się związkiem.

Elementy związku, które nie podlegają negocjacjom

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kwestie niepodlegające negocjacjom to te aspekty, które są niezbędne, jeśli razem z partnerem macie cieszyć się wspólnym życiem. Niektóre z nich są niezwykle powszechne. To w zasadzie podstawowe zasady człowieczeństwa, szacunku i współistnienia (choć często są one pomijane). Inne są bardziej indywidualne i odnoszą się do własnej skali wartości każdego partnera.

Zacznijmy od przyjrzenia się kilku przykładom zachowań i granic w związku, których nigdy nie należy przekraczać:

Szczerość

Uczciwość jest niezbędna do budowania zaufania w związku oraz poczucia bezpieczeństwa i więzi. Jeśli Twój partner kłamie, ukrywa różne informacje lub je zniekształca, może to budować u Ciebie wysoki poziom stresu i utrzymywać Cię w ciągłej gotowości.

Kiedy tak się dzieje, czujesz się zazdrosna i nieufna, a ból pojawia się w Twoim związku częściej niż radość. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, szczerość musi być maksymą, której musicie obydwoje przestrzegać.

Szacunek

Szacunek oznacza troskę o innych ludzi. Przejawia się to w traktowaniu innych z godnością. Fizyczna lub słowna agresja, upokorzenie, szantaż lub groźby nie mogą mieć miejsca w związku. Obojętność i pogarda również.

Niezależnie od kontekstu (nawet w trakcie kłótni) i stopnia zaangażowania, zawsze zasługujesz na humanitarne traktowanie i nie powinnaś akceptować innej sytuacji.

Empatia

Empatia odnosi się do zdolności łączenia się z mentalnym i emocjonalnym światem innej osoby. W związku oznacza to wyjście na chwilę z własnych butów i wejście w buty partnera. To fundamentalny proces, ale nie zawsze jednak taka sytuacja ma miejsce. Jeśli jednak chcesz budować relację ze swoim partnerem, jest to niezbędne.

W związku musisz czuć się wysłuchana, otoczona opieką i wsparciem. Ważne jest, aby Twój partner wiedział, jak rozumieć Twoje emocje, aby ich nie minimalizował i był przy Tobie, nawet gdy jesteś na samym dnie. Chociaż może to brzmieć jak przywilej, jest to podstawowa sprawa i nigdy nie powinnaś tolerować jej braku.

Pewność siebie

Wreszcie, wybierając partnera, należy nadać priorytet jego dojrzałości emocjonalnej i umiejętnościom komunikacyjnym. Osoba, z którą będziesz dzielić swoje życie, powinna wiedzieć, jak wyrażać swoje opinie, potrzeby i pragnienia, gdy jest to konieczne i powinna to robić w odpowiedni sposób. Twój partner powinien być chętny do słuchania, negocjowania, kompromisu i spokojnego rozwiązywania konfliktów. Ta umiejętność pozwoli uniknąć nieporozumień, kłótni i ukrytych frustracji, które ostatecznie wyczerpują was oboje.

Jakie są Twoje osobiste kwestie niepodlegające negocjacjom?

Oprócz tych podstawowych elementów istnieją też inne, które są indywidualne dla każdej osoby. Zależą one od własnej skali wartości, osobistych potrzeb i preferencji jednostki. To nie kaprysy, ale elementy, których naprawdę potrzebujesz w swoim partnerze, jeśli chcesz czuć do niego sympatię i móc budować wspólne życie.

Oto kilka typowych elementów niepodlegających negocjacjom.

Język miłości

Każda osoba wyraża i pragnie otrzymywać miłość w inny sposób. Niektórzy ludzie są bardziej fizyczni, podczas gdy inni doceniają słowa miłości. Jeszcze inni mogą wyrażać swoje uczucie, ułatwiając życie swojemu partnerowi.

Ważne jest, aby zidentyfikować swój własny język miłości i przekazać go swojemu partnerowi. Musisz także poznać jego język. Pamiętaj, że istnieje wiele sposobów okazywania miłości, a znajomość preferowanych przez Was metod zapewni, że poczujecie się kochani.

Ideologia

Ideologia to punkt, który może łączyć lub dzielić partnerów. Dlatego też wskazane jest, aby szukać partnera, który będzie miał podobny do Twojego pogląd na życie. Na przykład osoba z logicznym i naukowym podejściem do świata prawdopodobnie skończy w konflikcie z kimś, kto skupia się na duchowości. To samo dzieje się z ideologiami politycznymi czy religijnymi.

Zaangażowanie i rodzaj związku

Powinieneś również wziąć pod uwagę stopień zaangażowania, jaki chcesz i rodzaj związku. Na przykład związek monogamiczny to nie to samo, co związek otwarty. A krótkotrwała, beztroska relacja jest zupełnie inna niż związek z myślą o długoterminowej przyszłości.

Musisz określić, czego chcesz i potrzebujesz w tym zakresie, co Ci służy i działa, i upewnij się, że z kimkolwiek jesteś, macie te same oczekiwania i cele.

Wartości i styl życia

Na koniec zadaj sobie pytanie, jaki styl życia chciałabyś, aby prowadził Twój partner. Może wolisz tradycyjną, kochającą dom osobę lub bardziej beztroskiego i wolnego ducha? Z drugiej strony być może dla Ciebie ważne jest to, że ktoś jest ambitny i oddany swojej karierze lub że jest fanatykiem fitnessu i dba o swoje ciało.

Dla niektórych osób te aspekty mogą nie być zbyt ważne, ale dla innych może to mieć znaczenie, jeśli chodzi o podziwianie partnera i dogadywanie się z nim. Jeśli te elementy są dla Ciebie istotne, nie bój się tego pokazywać i znajdź kogoś, kto spełnia Twoje kryteria.

Dorosła para pije kawę
Posiadanie podobnego stylu życia i nawyków pomaga partnerom osiągnąć szczęście w związku.

Niepodlegające negocjacjom elementy związku wskazują drogę

Nie spiesz się, identyfikując elementy, które według Ciebie nie podlegają negocjacjom. Oprócz tego, że dzięki temu będziesz bardziej klarowna w kontaktach z partnerem, proces ten pomoże Ci lepiej poznać siebie. Dowiesz się również, czego szukasz oraz czego chcesz i potrzebujesz od partnera. Będziesz mieć wyraźny punkt odniesienia i nie będziesz tracić czasu na ludzi, którzy nie są Ciebie warci.

Powinnaś pamiętać o swoich nienegocjowalnych aspektach, ponieważ mogą być one bardzo przydatne. Pomogą Ci uniknąć związków, których po prostu nie chcesz w swoim życiu. Co więcej, jeśli jesteś już w związku, zbliżą Cię do pełniejszej i bardziej satysfakcjonującej relacji, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego partnera. Z tego powodu zawsze należy pamiętać o swoich “kryteriach”. Jeśli w dowolnym momencie zauważysz, że zachowanie partnera narusza Twoje granice, możesz śmiało podjąć odpowiednie działania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cuervo Rodriguez, J. J. (2013). Parejas viables que perduran en el tiempo. Diversitas: Perspectivas en psicología9(2), 257-270.
  • Chapman, G., & Campbell, R. (2016). The 5 Love Languages: the secret to love that lasts. Moody Publishers.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.