Godność powinna wyznaczać granice miłości

Godność powinna wyznaczać granice miłości

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia, 2018

Miłość zawsze będzie miała pewne granice, a jest nią między innymi godność. Ponieważ ten szacunek, który każdy z nas posiada wobec własnej osoby jest niezwykle cenny i nigdy nie zaakceptuje miłości, która nie daje nam spełnienia, rani nas oraz czyni bezbronnymi. Nasza godność pomaga nam się przed tym chronić.

Pablo Neruda powiedział, że miłość jest krótka, a zapominanie bardzo długie. Tam gdzieś pomiędzy zawsze istnieje to światło “świetlika”, które naturalnie rozjaśnia ciemne noce oraz pokazuje nam gdzie są granice. Przypomina nam, że lepiej spędzić długi czas na zapominaniu, niż na cierpieniach, gdzie ostatecznie zaprzedajemy naszą godność.

Czasami nie ma innego rozwiązania jak zapomnieć to, co czujemy, by przypomnieć sobie ile jesteśmy warci, ponieważ godność powinna być szanowana w każdej istocie ludzkiej. O miłość nie powinno się błagać i chociaż nigdy nie powinna być ona stracona z powodu dumy, nie powinniśmy również stracić naszej godności z powodu miłości.

Niezależnie od tego czy w to wierzymy, czy nie, godność to ta delikatna cienka struna, którą często skazujemy na kompromis, a która może przerwać się rozluźniając nasze emocjonalne relacje. Wiele razy przekraczamy granice wcale tego nie pragnąc. Jesteśmy przygniatani przez ekstremalne sytuacje, gdzie nasza moralność okazuje się zbyt słaba. Myślimy, że wszystko jest warte miłości, i że wszystko z czego rezygnujemy nie ma znaczenia.

Ponieważ miłość i godność to dwa prądy w burzliwym oceanie, gdzie nawet najbardziej doświadczony żeglarz może zgubić drogę.

statek we włosach

Duma i godność miłości własnej

Często mówi się, że ego karmi nasza dumę, a nasza dusza – godność. Cokolwiek nie byłoby prawdą, te dwa psychologiczne wymiary są dwoma codziennymi przeszkodami na wyspie naszych skomplikowanych związków emocjonalnych i czasami są ze sobą mylone.

Na przykład duma to wróg, którego my wszyscy dobrze znamy, i który zwykle związany jest z miłością własną. Niemniej jednak, zwykle idzie to o krok dalej, ponieważ duma jest jak architekt specjalizujący się w budowaniu murów. Ponadto wije ponad nimi splątany drut kolczasty, który okala nasze relacje przystrajając każdy szczegół arogancją oraz syndromem ofiary. Jednakże pod spodem, wszystkie te destrukcyjne działania tak naprawdę ukrywają niskie poczucie własnej wartości.

Jeżeli chodzi o godność, dzieje się zupełnie na odwrót. Działa ona zawsze słuchając głosu naszego wewnętrznego “ja”, aby zapewnić szacunek bez zapominania o okazywaniu szacunku innym. Tutaj koncept miłości własnej przybiera najgłębsze znaczenie, bowiem karmimy się nią chroniąc siebie, a jednocześnie nie raniąc innych. Nie powodujemy efektów ubocznych, lecz stale utwierdzamy się w naszym poczuciu własnej wartości.

Godność posiada bardzo wysoką cenę

Godność nie jest na sprzedaż, nie można się też jej zrzec ani utracić. Klęska we właściwym momencie będzie zawsze więcej warta, niż zwycięstwo, jeśli wyjdziemy z bitwy w jednym kawałku, z głową uniesioną do góry oraz niezranionym sercem.

Ludzie mają tendencję do myślenia, że nie ma nic gorszego, niż bycie opuszczonym przez kogoś, kogo kochamy. To nie jest prawda: najbardziej destrukcyjną rzeczą jest utrata samego siebie przez kochanie kogoś, kto nie odwzajemnia tej miłości.

szept

Męczeństwo oraz rezygnacja nie pasują do zdrowej oraz wartościowej miłości. Kiedy stawiamy się w cieniu innych już nie będzie tyle słonecznych dni dla naszego serca, ani pokarmu dla naszej duszy.

Zadbaj o swoją godność

Z tego powodu, aby uniknąć wpłynięcie w te niebezpieczne emocjonalne prądy, warto poświęcić trochę czasu i zastanowić się nad następującymi kwestiami, które bez wątpienia mogą Ci pomóc:

  • W związku emocjonalnym poświęcenie ma pewną granicę i powinna ona być wyraźnie zaznaczona. Nie mamy obowiązku rozwiązywać wszystkich problemów partnera, ofiarować im powietrze za każdym razem, kiedy brakuje mu tchu czy gasić własne światło, by ich mogło świecić. Pamiętaj gdzie jest prawdziwa granica: wyznacza ją Twoja godność.
  • Miłość jest odczuwana oraz kreowana każdego dnia. Jeżeli nie widzimy żadnej z tych rzeczy, nie będzie służyła ona żadnym celom. Przyznanie się do tego, że nie jesteśmy już kochani to akt odwagi, który powstrzyma nas przed mieszaniem się w sytuacje, które są równie delikatne, jak i niszczycielskie.
  • Miłość nigdy nie może być ślepa. Nieważne jak bardzo idea ta popierana jest przez społeczeństwo, należy pamiętać, że zawsze lepiej ofiarować siebie drugiemu z oczami szeroko otwartymi, rozświetlonym sercem i silnym poczuciem własnej godności. Tylko wtedy będziemy autentycznymi stwórcami tych relacji pełnych szacunku, które warto są zachodu. Stworzymy w ten sposób sytuację, gdzie znaczenie będzie miał szacunek jaki jest nam ofiarowany oraz, jaki sami ofiarowujemy, jednocześnie unikając “gry o dominację” oraz nieracjonalnych poświęceń.
kobieta vintage

Godność jest oraz zawsze pozostanie źródłem uznania, że warci jesteśmy czegoś lepszego. Zawsze lepiej być w godnej samotności niż wieść życie w nieszczęśliwym związku. Nie pozwól na to, nie strać swojej godności na rzecz nikogo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.