Poprawić koncentrację u dzieci: 6 artykułów spożywczych

Poprawić koncentrację u dzieci: 6 artykułów spożywczych

Ostatnia aktualizacja: 27 września, 2018

Aby mózg działał jak najlepiej, konieczne jest dostarczanie mu potrzebnych składników odżywczych. Jeśli chodzi o mózg dziecka, jedzenie jest jeszcze ważniejsze. W tym przypadku chodzi nie tylko o funkcjonowanie mózgu, ale także o jego rozwój. Porozmawiajmy o artykułach spożywczych, które mogą poprawić koncentrację u dziecka, aby pomóc mu w osiągnięciu pełnego potencjału.

Brak koncentracji jest wynikiem wielu czynników. Jednym z nich jest zmęczenie. Kiedy ktoś jest zmęczony, ma problemy ze skupieniem lub utrzymaniem uwagi (koncentracją). Stres i brak energii to dwa kolejne elementy, które zdecydowanie wpływają na zdolność koncentracji. Istnieją pokarmy, które pomagają zrównoważyć braki i pozwalają poprawić koncentrację zarówno u dziecka, jak i dorosłego. Oto kilka z nich.

„Niech pokarm Twój będzie lekarstwem, a lekarstwo Twoim pokarmem”.
-Hipokrates-

Pokarmy pomagająca poprawić koncentrację u dzieci

Banany

Generalnie owoce są zalecane dla dzieci i osób w każdym wieku. Na ogół są miękkie, nie są przetwarzane i są niskokaloryczne, pełne błonnika i wody. Są również dostępne we wszystkich smakach. Jest jednak jeden owoc, który jest szczególnie kompletny i doskonały jako źródło energii dla mózgu: banan.

Banany zapewniają duże ilości potasu i manganu. Oba elementy są kluczowe dla zdrowej diety. Poza tym badania przeprowadzone przez Thomas Clarkson Community College wykazały, że banany są doskonałym źródłem witaminy B6, która stymuluje norepinefrynę i serotoninę. Te dwa neuroprzekaźniki są bardzo ważne, aby poprawić koncentrację.

Masło orzechowe

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie orzechy mają świetny wpływ na organizm. Stwierdzono jednak, że orzeszki ziemne, w szczególności w postaci masła orzechowego, są cennym źródłem witaminy E, silnego przeciwutleniacza. Jednak pamiętaj o zachowaniu umiaru – orzechy są bardzo kaloryczne!

Przeciwutleniacze chronią neurony i stymulują tworzenie połączeń między nimi. Ponadto tłuszcz zawarty w orzeszkach ziemnych jest bogaty w tiaminę. Tiamina jest inną substancją, która promuje rozwój i funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto pomaga poprawić koncentrację.

Jogurt

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci uwielbiają jogurt. To dobra wiadomość, ponieważ jest to jeden z najlepszych produktów spożywczych, które mogą poprawić koncentrację. Zwiększa także czujność, jak wynika z badań przeprowadzonych w Cleveland Clinic.

To dlatego, że jogurt zawiera dużą ilość tyrozyny, aminokwasu, który pomaga stymulować produkcję dopaminy i norepinefryny, dwóch istotnych dla koncentracji ważnych neuroprzekaźników. Przyczynia się również znacznie do poprawnego funkcjonowania pamięci.

Poprawić koncentrację - dziewczynka je jogurt

Jajka

Jajka są uważane za superfood, ponieważ zawierają wiele składników odżywczych potrzebnych do prawidłowej diety. Jedną z ich najlepszych właściwości jest to, że zawierają dziewięć niezbędnych aminokwasów, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu metabolizmu.

Jednocześnie jaja są bogate w dwa składniki odżywcze, które są niezbędne dla pamięci i koncentracji: luteinę i cholinę. Poza tym są doskonałym źródłem białka i energii. Dlatego jaja są ważne dla wzrostu i rozwoju u dzieci.

Owies

Owies to jeden z tych produktów spożywczych, których nie powinno zabraknąć w w diecie każdego człowieka, bez względu na wiek. Nie tylko ułatwia odczuć sytność, ale jest także doskonałym źródłem energii. Jest to czysty błonnik i ma wysoką zawartość potasu i cynku.

Oprócz tego wszystkiego, owies zawiera dużo witaminy E i kilka witamin z grupy B. Obie witaminy pomagają poprawić koncentrację u dzieci. Są niezbędnymi składnikami odżywczymi dla mózgu i do aktywności poznawczej.

Poprawić koncentrację - owies

Czekolada

Niemal żadne dziecko nie może się oprzeć czekoladzie. Świetnie się składa, bo czekolada jest nie tylko smaczna, ale również stanowi doskonały zastrzyk energii i, oczywiście, pobudza funkcjonowanie mózgu.

Badania przeprowadzone przez Ohio State University wykazały, że filiżanka gorącej czekolady dziennie poprawia przepływ krwi w mózgu. To z kolei poprawia pamięć i koncentrację. Chociaż ciemna i gorzka czekolada jest lepsza, odrobina słodyczy też nie zaszkodzi.

Wszystkie powyższe produkty spożywcze są doskonałym sposobem, by poprawić koncentrację u dzieci. Najlepsze jest to, że są nie tylko zdrowe, ale i pyszne. Dodaj je do diety swojego dziecka już dziś!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.