Dobry towarzysz podróży - jakie cechy musi posiadać?

Dobry towarzysz podróży - jakie cechy musi posiadać?

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca, 2018

Podróże są cudownym doświadczeniem w prawie wszystkich okolicznościach. Niezależnie czy jest z Tobą towarzysz podróży czy nie, z pieniędzmi czy bez, blisko lub daleko. Kiedy podróżujesz przerywasz rutynę i doświadczasz czegoś nowego.

To jak przejście w “tryb przygody”. Podróż stymuluje i posiada wiele plusów. A kiedy masz kogoś z kim możesz te plusy dzielić, robi się jeszcze lepiej.

Jak myślisz o idealnej wycieczce, to czy nie jest lepiej, aby ją z kimś dzielić? Towarzysz podróży zwiększa Twoje możliwości. Oferuje Ci szansę aby natychmiastowo dzielić się swoimi emocjami czy przemyśleniami na temat tego co zwiedzasz.

“Podczas wspinaczki na olbrzymią górę, nikt nie zostawia przyjaciela, aby sam sięgnąć szczytu.”

-Tenzing-

Aczkolwiek, nie możesz podróżować z kimkolwiek i oczekiwać przyjemnej podróży. Niektórzy kumple od podróżowania mogą być koszmarem, który zrujnuje najpiękniejsze momenty. Inni wzbogacą Twoje doświadczenia. A więc jak poznać osobę dobrą do dzielenia podróży? Oto pięć wskazówek, które Ci pomogą.

Dobry towarzysz podróży wspiera

Słowo kompan zawiera w sobie ideę jedności i wsparcia. “Towarzyszyć” to być dla drugiej osoby. Być empatycznym i szanować to, jak się zachowuje. Z chęcią wspierać i odkładać na bok osobiste uprzedzenia.

Towarzysz podróży - dwaj chłopaków nad morzem

Wspierający kompan powoduje więcej niż zwykłe umilenie podróży. Zwiększa Twoją pewność siebie i pomaga odkrywać nowe rzeczy. Ludzie tacy są najcenniejsi kiedy coś idzie nie tak. Samolubny towarzysz podróży, będzie za to kimś to odbierze przyjemność z podróży.

Elastyczność i niezależność

Podróżowanie do nowych i nieznanych miejsc naraża Cię na niespodzianki. Na przykład, planowałeś iść na plażę, ale jest dość pochmurno i nagle zaczyna padać deszcz.

Musisz zmienić plan. Możesz znaleźć coś nawet bardziej interesującego niż to co było w planach. Jeżeli Twój towarzysz podróży nie jest elastyczny, możliwe, że taka zmiana planów będzie punktem sporu.

Nikt nie chce być czyjąś opiekunką. Dlatego ważne jest, abyś podróżował z kimś kto potrafi być niezależny. To, że podróżujecie razem, nie znaczy, że musicie wszystko robić razem. Jeżeli Twój towarzysz podróży jest niezależny i potrafi się dostosować, to całkiem spory ciężar zejdzie z Twoich barków.

Powinniście mieć podobny budżet

Dopóki nie masz ekstra gotówki, aby poradzić sobie z większością wydatków, to radzimy, abyś podróżował z kimś kto ma podobną ilość środków do wydania. W innym razie może powstać spór, ponieważ jedna osoba będzie rezygnowała z niektórych przyjemności na rzecz drugiej. A to nie jest przyjemne.

Most Golden Gate i dziewczyny

Ideałem byłaby możliwość dzielenia się niektórymi wydatkami. To nie musi być dokładne matematyczne równanie, ale to zdrowe dla dwojga ludzi, aby dzielić wydatki w równy sposób. Najlepiej uzgodnić ten temat przed wyjazdem.

Podobne zainteresowania, albo chociaż nie całkowicie przeciwne

To bardzo ważne, jeżeli chcesz aby wszystko poszło zgodnie z planem. Innymi słowy, jeżeli ma być dobrze, to musicie dzielić swoje zainteresowania. A jeśli są inne, upewnij się, że nie są całkowitym przeciwieństwem. Inaczej cała wyprawa zamieni się dla was w koszmar.

Kiedy Twój towarzysz podróży ma zupełnie inny tryb życia i zainteresowania, napięcia i konflikty będą miały miejsce codziennie. Tak bardzo jakbyś chciał dostosować się do tego, co lubi i nie lubi Twój kompan, tak szybko stanie się to męczące. Nie trzeba zgadzać się we wszystkim, ale to ważne, aby nie było tak, że nie zgadzacie się w niczym.

Powinniście mieć podobną energię i rytm

Czasami towarzysz podróży ma inne oczekiwania co do przebiegu przygody. Niektórzy preferują spać do południa i nie robić zbyt wielu planów. Inni chcą wykorzystać każdy moment nawet kosztem braku snu i zmęczenia.

Przyjaciele w górach

To ważne abyście zgadzali się co do harmonogramu. Zmuszanie drugiej osoby, żeby była bardziej aktywna lub pasywna, może być bardzo niekomfortowe. Powinniście wiedzieć jak bardzo męczycie się podczas podróży, a wasze rytmy powinny się w miarę pokrywać. W ten sposób, będziecie mogli wspierać się nawzajem.

Wszyscy mamy swoje silne i słabe strony. Nie ma idealnego towarzysza podróży. A raczej, nie będzie jeśli nie jesteś cierpliwy.

Zawsze znajdzie się coś, w czym nie będziecie się zgadzać, ale jeśli przedyskutujecie wspólnie ten artykuł zanim wyjedziecie w podróż, będziecie mieli szansę uzgodnić większość najważniejszych spraw a tym samym wyruszyć w przygodę z podobnym nastawieniem.

Jeżeli zbyt mocno się różnicie, samotna podróż może być lepszym wyborem, ewentualne znalezienie bardziej “kompatybilnego” partnera też wchodzi w grę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.