Dlaczego warto pić więcej wody?

Dlaczego warto pić więcej wody?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Każdy z nas wie, że należy pić odpowiednie ilości wody. Ale czy wiesz dlaczego? Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby poznać liczne korzyści płynące z odpowiedniego nawodnienia i przekonać się dlaczego warto pić więcej wody.

Eksperci z dziedziny zdrowia i lekarze zgadzają się, że każdego dnia należy pić więcej wody, ponieważ woda odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym organizmie.

Poeta i eseista W.H. Auden stwierdził kiedyś, że: “Tysiące żyły bez miłości, ale nie bez wody”. Jednak woda jest niezbędna nie tylko do zapewnienia przetrwania. Być może zaskoczą Cię ogromne korzyści, jakie wiążą się z właściwym nawodnieniem. Czytając dzisiejsz artykuł dowiesz się dlaczego powinnaś zacząć pić więcej wody.

“Woda, powietrze i czystość to główne składniki w mojej aptece.”

-Napoleon Bonaparte-

Dlaczego należy pić więcej wody?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca pić minimum dwa litry wody dziennie, aby zadbać o swoje zdrowie i nawodnienie.

Picie zbyt dużych ilości wody może okazać się szkodliwe dla zdrowia. Jednak nie picie wystarczających ilości również stanowi problem. Istnieje wiele powodów, które przemawiają za tym, aby dbać o swoje nawodnienie:

Woda nalewana do szklanki

Picie wody pomaga działać z największą wydajnością

Kiedy ćwiczysz, pocisz się, co może prowadzić do odwodnienia. Jeśli stracisz zaledwie 2% płynów w ciele, Twoje osiągi mogą znacząco spaść. Możesz zacząć czuć się zmęczona, temperatura Twojego ciała może zacząć szaleć, a Ty możesz zacząć tracić motywację.

Poza tym wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej gdy jesteś odwodniona jest o wiele trudniejsze pod względem fizycznym i psychicznym. Dlatego też uzupełnianie utraconych płynów jest kluczowe dla Twojego zdrowia i samopoczucia.

Niektóre badania badania wykazują, że właściwe nawodnienie pomaga uniknąć wszystkich negatywnych konsekwencji. Poza tym może również zmniejszyć stres oksydacyjny, który często towarzyszy wykonywaniu aktywności fizycznej o wysokiej intensywności.

Picie wody poprawia funkcje poznawcze

Twój poziom nawodnienie wywiera znaczący wpływ na funkcje poznawcze. Badania wykazały, że nawet najmniejsze odwodnienie (od 1 do 2%) może odbijać się na poziomie koncentracji, nastroju, a nawet może wywoływać bóle głowy.

Naukowcy odkryli również, że średnia utrata płynów zwiększa uczucie zmęczenia oraz niepokoju oraz wpływa na pamięć roboczą.

Woda transportuje składniki odżywcze

Chociaż woda nie posiada sama z siebie żadnych wartości odżywczych, to jest w stanie absorbować niektóre minerały i przenosić je do różnych organów. Na przykład butelkowana woda mineralna zawiera czasami minerały, których potrzebuje organizm, takie jak sód, magnez i wapń.

Ten życiodajny płyn odpowiada również za przenoszenie składników odżywczych do komórek i usuwanie wytwarzanych przez nie odpadów.

Woda pomaga regulować temperaturę ciała

Woda wchłania i roznosi ciepło wewnątrz Twojego ciała. To jeden z głównych mechanizmów regulowania temperatury w ludzkim organizmie.

Woda ma dość dużą umiejętność wchłaniania ciepła. Oznacza to, że płyn w każdej z Twojej komórek może działać jak tarcza chroniąca przed nagłymi zmianami temperatur. Właśnie dlatego eksperci zalecają picie dużych ilości wody w ciepłych klimatach.

Szklanka z wodą

Picie większych ilości wody może pomóc leczyć bóle głowy i im zapobiegać

Bóle wywoływane przez odwodnienie mogą przypominać migreny o dużym natężeniu. Niektóre osoby doświadczają ich jedynie jeśli są mocno odwodnione. Z kolei u innych pojawiają się one z łatwością i często.

Odwodnienie stanowi w wielu przypadkach jedną z głównych przyczyn migren. Jednak nowe badania wykazały, że woda może stanowić skuteczny sposób leczenia bólów głowy, które nie są związane z tym schorzeniem, i ochrony przed ich wystąpieniem.

Ile wody należy pić każdego dnia?

Większość naukowców i lekarzy zgadza się co do tego, że ilość wody, którą należy wypijać każdego dnia, jest zależna od płci, wagi, poziomu aktywności fizycznej i klimatu, w którym się żyje.

Chociaż wyliczenie ilości wody może być trudne, technologia jest w stanie je ułatwić. W dzisiejszych czasach istnieje wiele aplikacji, które nie tylko pomagają Ci odnotować ile wody wypiłaś w ciągu dnia, ale również mówią Ci ile powinnaś pić zgodnie z wymienionymi wcześniej wytycznymi.

Należy wspomnieć, że możesz również wspomagać spożycie wody innymi zdrowymi płynami, takimi jak herbaty, soki, koktajle, mleko, jogurty, zupy, a nawet owocami i warzywami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.