Dlaczego detoks od mediów społecznościowych jest dla Ciebie dobry?

Liczba użytkowników mediów społecznościowych rośnie wykładniczo. Przeciętna osoba spędza w Internecie prawie dwie godziny dziennie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego detoks w mediach społecznościowych jest dla Ciebie świetny!
Dlaczego detoks od mediów społecznościowych jest dla Ciebie dobry?
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 06 grudnia, 2022

Czy wiesz, że detoks od mediów społecznościowych może być dla Ciebie niezwykle korzystny? Liczba użytkowników tych platform stale rośnie . Przeciętny człowiek spędza w Internecie co najmniej godzinę i 40 minut dziennie, przeglądając swoje ulubione serwisy społecznościowe i aplikacje. To dużo czasu, który można by spędzić w inny sposób. Sytuacja ta wskazuje również na obecną kulturę społeczną i biznesową.

Spędzanie tak dużej ilości czasu w mediach społecznościowych niekoniecznie jest dla Ciebie dobre. Chociaż Twoja praca może wymagać przebywania w sieci , detoksykacja jest bardzo pomocna. Możesz zorganizować sobie detoks od mediów społecznościowych w weekend lub podczas wakacji. W jaki sposób platformy społecznościowe rujnują Twoje życie ? Odpowiedzią będą liczne korzyści płynące z przerwy od cyberświata.

Jakie korzyści przynosi detoks od mediów społecznościowych?

Pozwala przerwać cykl porównań społecznych

Naukowcy odkryli, że większość ludzi korzystających z mediów społecznościowych porównuje się do innych osób, których nie zawsze nawet znają. Problemem jest to, że może to mieć poważny wpływ na ich samoocenę.

Na przykład, jeśli wszyscy, których znasz, pobierają się i mają dzieci, a Ty nadal jesteś singlem, możesz poczuć się odizolowany i samotny. U niektórych osób może to nawet prowadzić do poważnej depresji. Spróbuj wyrwać się z tego niezdrowego cyklu. Zrób sobie przerwę od mediów społecznościowych, aby ponownie połączyć się ze wszystkimi niesamowitymi rzeczami w swoim życiu.

Zmniejsza niepokój

Detoks od mediów społecznościowych pomoże Ci uniknąć codziennych zmartwień, które bez przerwy pojawiają się w nagłówkach wiadomości, na kanałach informacyjnych lub profilach dotyczących polityki. Będziesz bardziej pozytywnie nastawiony do życia, ponieważ media społecznościowe mają tendencję do zamęczania Cię. To sprawia, że stajesz się bardziej cyniczny.

Będziesz też mniej porównywał się do innych ludzi. Nie będziesz już czuł, że musisz nadążyć za tą czy inną osobą. Pomoże to znacznie obniżyć Twój niepokój . Wiele dowodów sugeruje, że większość dzisiejszych lęków pochodzi z korzystania i konsumpcji mediów społecznościowych.

Obniża poczucie konkurencyjności

Nawet jeśli nie jesteś tego świadomy, media społecznościowe wydobywają z Ciebie konkurencyjność. Jest tak, ponieważ główną podstawą sieci społecznościowych, takich jak Facebook, jest przyciąganie uwagi do postów. Każda reakcja i komentarz jest miarą popularności danego posta. Może to sprawić, że będziesz starał się prześcignąć innych, a nawet siebie.

Ten rodzaj konkurencyjności nie jest zdrowy i może powodować niepokój i depresję. Zrób sobie przerwę dla zdrowia psychicznego, wyłączając chwilę media społecznościowe.

Poprawi Twój ogólny nastrój

Badania wykazały, że im więcej czasu spędzasz w serwisach społecznościowych, tym bardziej prawdopodobne jest, że zachorujesz na depresję. Nieustanne przeglądanie tych platform jest bezpośrednio związane z Twoim ogólnym nastrojem.

Czujesz się zestresowany, smutny lub szczęśliwy? Jeśli czujesz się bardzo niespokojny i zestresowany, zrób sobie przerwę. Poczucie przygnębienia to również sygnał, że na czas na detoks od mediów społecznościowych. Na początku może Ci się to wydawać dziwne. Mimo to Twój ogólny nastrój powinien zacząć się poprawiać, jeśli będziesz się trzymać z dala od Instagrama , Facebooka, Twittera i innych witryn.

Pozwoli Ci pokonać FOMO, czyli strach przed tym, że coś może Cię ominąć

Computer World zwrócił uwagę, że media społecznościowe są tak zaprojektowane, aby uzależniać niemalże jak narkotyki. Stwierdzenie to nie jest przesadzone. Kiedy po raz pierwszy przestaniesz korzystać z mediów społecznościowych, możesz spodziewać się objawów odstawienia. Naukowcy twierdzą, że wynika to z naturalnie zakorzenionego strachu, że coś nas ominie. W końcu możesz przegapić coś zabawnego lub ważnego, jeśli odejdziesz od laptopa lub smartfona nawet na chwilę.

Numer powiadomienia jeszcze bardziej utrudnia trzymanie się z daleka. Niemniej jednak ci, którzy uzależnią się od mediów społecznościowych, mogą w końcu zniszczyć swoje relacje osobiste i zawodowe. Możesz bardzo zminimalizować ten efekt po detoksykacji w mediach społecznościowych. Po prostu zaplanuj raz dziennie wizytę w swoich ulubionych witrynach. Po zakończeniu tej wizyty nie zaglądaj do mediów społecznościowych przez resztę dnia.

Połączy Cię ponownie z prawdziwym światem

Czy łatwo nawiązujesz znajomości online, ale praktycznie nigdy nie spotykasz się z ludźmi osobiście? Chociaż może to być idealne dla introwertyków, potrzebujesz kontaktu z człowiekiem twarzą w twarz. Niestety, ludzie, którzy spędzają dużo czasu w mediach społecznościowych, czują się samotni i odizolowani w prawdziwym życiu. Są również bardziej narażeni na osłabienie układu odpornościowego.

Dobrą wiadomością jest to, że nawet jeśli jesteś introwertykiem i nie czujesz się komfortowo z dużą ilością interakcji osobistych, możesz poprawić swój nastrój, wychodząc z domu. Idź do swojego ulubionego parku lub restauracji, jeśli wolisz być sam. Możesz nawet pójść do kina lub na koncert. Jeśli chcesz poznać nowych przyjaciół, spróbuj skorzystać z usługi takiej jak MeetUp, aby znaleźć osoby o podobnych poglądach. Relacje interpersonalne twarzą w twarz są na ogół silniejsze niż te online.

Sprawi, że będziesz żyć chwilą

Czy publikujesz wszystko, co robisz, na Instagramie, podczas gdy każda aktywność lub wydarzenie życiowe dzieją się niejako w tle? Zdarza się nawet, że ludzie aktualizują swoje konta na Facebooku i Twitterze natychmiast po swoim ślubie. Platformy społecznościowe to sposób na dokumentowanie swojego życia. Jednak mogą również stać się ciężarem, który całkowicie przejmie Twoją uwagę z danej chwili.

Wiele osób przeżywa wszystko przez pryzmat mediów społecznościowych, zamiast bezpośrednio wchodzić w interakcję z innymi. W związku z tym ich doświadczenia są gorszej jakości i mniej zapadają w pamięć. Istnieje wiele sposobów na życie chwilą i rozwój. Możesz na przykład zacząć od celebrowania posiłków. Staraj się też, aby codziennie spędzać czas z rodziną, nawet jeśli miałoby to być tylko kilka minut.

Wyciszy Twoją obsesję na punkcie przeszłości

Czy spędzasz dużo czasu, oglądając swoje stare tweety lub Facebooka, albo śledząc swojego byłego? Takie zachowanie może sprawić, że utkniesz w bardzo negatywnej przestrzeni . To znacznie utrudnia powrót do siebie, na przykład po ciężkim rozstaniu. Odstawienie mediów społecznościowych na jakiś czas może dać Ci przestrzeń, której potrzebujesz, aby wyciszyć swoją obsesję. W ten sposób będziesz mógł ruszyć dalej.

Upewnij się, że po powrocie do mediów społecznościowych wykonasz dodatkowy krok w postaci blokowania profili swoich byłych partnerów lub partnerek. Powinieneś także zablokować wszystkich, których oglądanie sprawia Ci ból. Możesz także dostosować swoje ustawienia na Facebooku, by usunąć niektóre elementy i przestać sobie o nich przypominać. Chodzi o to, by raz na zawsze odpuścić swoją przeszłość.

Da Ci dużo wolnego czasu

Czy czujesz, że nigdy nie masz wystarczająco dużo czasu na ćwiczenia, czytanie lub sprzątanie domu? Detoks od mediów społecznościowych pomoże Ci odzyskać prawie dwie godziny dziennie. W tym czasie możesz poświęcić swoją energię na poprawę swojego życia.

Spacerowanie przez co najmniej 30 minut dziennie ma wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. To znacznie lepszy sposób na wykorzystanie czasu niż przewijanie swojego kanału informacyjnego na Facebooku. Poczujesz się też mniej zestresowany, jeśli poświęcisz trochę czasu na uporządkowanie domu.

Podniesie Twoją samoocenę

Media społecznościowe to miejsce, które może poprawić lub negatywnie wpłynąć na Twój nastrój. Możesz na przykład nie otrzymać oczekiwanej liczby polubień pod opublikowanym zdjęciem. To ostatecznie wpłynie na Twoją samoocenę, a nawet obniży Twoją pewność siebie. Pamiętaj, że nie wszystko, co robisz w mediach społecznościowych, ma znaczenie; poza ekranem jest prawdziwe życie.

Walidacja ze strony innych osób i to, czy podoba im się Twoje zdjęcie, czy nie, nie powinno Ci przeszkadzać. Zamiast tego skup się na rzeczach, które Twoim zdaniem pomogą Ci osiągnąć ważne cele w życiu. Pozostanie z dala od mediów społecznościowych da Ci czas na naukę nowego hobby. Będziesz także robić rzeczy, które kochasz, a tym samym podniesiesz swoją samoocenę.

Wykonasz więcej pracy i zrobisz to szybciej

Kiedy nie musisz się martwić, że przegapisz nowy post na Instagramie, jesteś w stanie naprawdę się skupić. Przekonasz się, że Twój poziom produktywności jest niezwykle wysoki. „W mediach społecznościowych chodzi o to, że nieustannie nam w czymś przerywają” – mówi doktor Joanne Cantor. Jest profesorką na Uniwersytecie Wisconsin-Madison i autorką książki Conquer CyberOverload.

Sprawdzanie mediów społecznościowych co 10 minut to kolejna forma wielozadaniowości. Sprawia to, że wszystko, co robisz, zajmuje więcej czasu, a Ty wykonujesz swoje zadania w gorszy sposób. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) szacuje, że żonglowanie wieloma zadaniami jednocześnie skraca czas produkcyjny nawet o 40 procent. Te zadania odnoszą się do klikania tam i z powrotem między Instagramem a ważnym projektem. To wysoka cena za kilka polubień i komentarzy.

Niech Twoja kreatywność płynie

Czy czujesz, że utknąłeś w twórczym bloku? Z pewnością ma to coś wspólnego z obsesyjnym nawykiem przeglądania mediów społecznościowych. Według doktor Cantor, kluczem do wyobraźni jest robienie sobie przerw od czasu do czasu. Przeprowadzając detoks od mediów społecznościowych, masz czas na pracę nad czymś bardziej kreatywnym i ważnym.

„Mając w tle media społecznościowe i ciągłe powiadomienia, Twoja kreatywność jest zakłócona ” – mówi Cantor. Jeśli całkowicie zrezygnujesz z mediów społecznościowych, pozbędziesz się tych dokuczliwych przerywników. Pozwolisz rozkwitnąć swojej kreatywności.

Końcowe przemyślenia

Krótko mówiąc, sieci społecznościowe są ważną częścią życia wielu ludzi. Mają wiele zalet i wad.

Czy masz trudności z całkowitym odłączeniem się od mediów społecznościowych? Wypróbuj inne aktywności, takie jak czytanie książek, wyprowadzanie psa lub nauka nowego języka.

Czy jesteś gotowy, aby przeprowadzić na sobie detoks od mediów społecznościowych? Na co czekasz? Pierwszym krokiem do skutecznego odwyku jest po prostu rozpoczęcie go.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.