Miłość: naucz się ją okazywać innym

Miłość: naucz się ją okazywać innym

Ostatnia aktualizacja: 04 maja, 2017

Kiedy mówimy, że ktoś “pojawił się w naszym życiu”, z reguły oznacza to, że nie jest to już tylko zwykły znajomy, czy znajoma. Najprawdopodobniej zaczęła nas łączyć miłość, a ten ktoś zaczął odgrywać dla nas ważną rolę poprzez samo tylko bycie razem z nami. Stopniowo zbliżamy się do tej osoby i zaczynamy czuć się przy niej komfortowo.

We wszystkich tych chwilach zaczniesz odczuwać przyjemne ciepłe uczucie, jakim jest miłość. Nie pojawia się ona tylko u Ciebie. Ta druga osoba także ją odwzajemnia i czuje to samo, co Ty. Najlepszą zatem rzeczą w takim przypadku, jaką możemy zrobić, jest podjęcie wszelkich możliwych starań w celu utrzymania tego uczucia i okazywania go.

Kiedy kogoś kochasz, kiedy między Wami panuje gorąca miłość, samo tylko uczucie to jeszcze nie wszystko. Niezmiernie ważną kwestią pozwalającą pielęgnować Waszą wzajemną więź jest umiejętność okazywania swoich uczuć.

Nie tylko wobec ukochanej osoby, ale także osobom w Waszym otoczeniu. W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Wam kilka rad, które pozwolą Ci nauczyć się tego, jak prawidłowo okazywać miłość do drugiej osoby. Zapraszamy do lektury.

Okaż drugiej osobie swoją miłość

Czasem kochamy tę osobę, ale nie wiemy jak okazać jej swoją miłość lub się zwyczajnie wstydzimy okazywać uczucia. Może to być przyjaciel, członek rodziny lub partner. Miłość przecież może mieć wiele różnych odmian. Nie mówimy tutaj wyłącznie o związkach partnerskich, ale także o więziach przyjacielskich lub rodzinnych. Możemy nawet przyjąć za pewnik, że ta druga osoba wie doskonale, że ją kochamy i że nie chcemy jej stracić.

“Jeżeli chcemy okazać swoje uczucia, musimy mieć odwagę, aby to powiedzieć.
A żeby o tym powiedzieć, musimy mieć odwagę, aby to zrobić.”
G. B. Clemenceau

Ovedia Rosales to zawodowo zajmująca się problemami miłości i związkami terapeuta. Uważa ona, że okazując komuś miłość sprawiasz jednocześnie, że ta osoba odczuwa o wiele większą skłonność do tego, aby dalej i mocniej kochać Ciebie. Tak więc okazywanie komuś uczuć działa także i z korzyścią dla Ciebie.

Para na plaży

Dlatego bardzo pozytywnym zjawiskiem jest mówienie jak najczęściej naszym dzieciom, rodzicom, partnerom, czy przyjaciołom, że ich kochamy. W ten sposób będą oni mieć poczucie pewności względem tego, że my naprawdę dbamy o naszych przyjaciół, czy też mocniej walczymy o uczucia naszego partnera, czy też partnerki.

Ale jak to zrobić tak, aby było dobrze i nie popełnić przy tym jakiejś gafy? Bez obaw, zaraz zaprezentujemy Ci sześć przydatnych porad.

Sześć sposobów na okazywanie miłości

Istnieje naprawdę wiele sposobów na to, aby pokazać komuś, co do niej czujemy. Prawdopodobnie sporą część z nich będziemy podświadomie lekceważyć z uwagi na ich prostotę. Będzie to spory błąd, bo akurat miłość ceni sobie prostotę i nawet najbardziej trywialne z pozoru gesty. Być może nie będą one zbyt wiele znaczyć dla nas. W tym wszystkim jednak chodzi o to, aby ta druga osoba uznała, że jest dla nas naprawdę kimś wyjątkowym.

1. Nawet najmniejsze szczegóły są naprawdę ważne

Suma tych wszystkich małych gestów okazywanych każdego dnia wzmacnia nasze relacje o wiele bardziej, niż nam się wydaje. Sporym błędem jest myślenie, że dając komuś wspaniały prezent z jakiejś konkretnej okazji (urodziny, Boże Narodzenie itp.) okażemy temu komuś naszą miłość w najlepszy możliwy sposób. Wręcz przeciwnie.

Dawanie miłości

Takie działanie lub nawet najwspanialszy prezent nie da Ci żadnej gwarancji na przyszłość, jeśli nie będziesz pamiętał o tej osobie każdego innego dnia. Najlepszą gwarancją jest okazywanie swojego uczucia z dnia na dzień.

Okaż troskę o tę osobę za każdym razem, gdy będzie ona tego potrzebować. Pokaż jej swoją miłość nawet najdrobniejszymi gestami, za to tak często, jak to tylko możliwe. Zobaczysz, że doceni ona to bardziej, niż najbardziej kosztowny i luksusowy prezent dawany raz do roku.

2. Przede wszystkim kochaj samego siebie

Niezwykle istotną kwestią, choć wiele osób całkowicie ją pomija jest to, że jeśli chcesz naprawdę komuś w pełni okazać swoją miłość, musisz najpierw kochać samego siebie.

Często myślimy bowiem tak, że jeśli bez reszty się komuś oddamy, to w ten sposób najlepiej okażemy nasze uczucie. Jednak trudno być dalej od prawdy. Nigdy nasza miłość nie będzie pełna, jeśli przy jej okazji zaniedbamy lub zapomnimy o naszej własnej tożsamości i indywidualności.

Szanowanie i docenianie naszej własnej przestrzeni osobistej i prywatności jest jedynym godnym uwagi sposobem, dzięki któremu możemy kochać zarówno siebie samych, jak i innych ludzi.

3. Klucz do sukcesu tkwi w poznaniu drugiej osoby

Nie zapominaj o tym, że każdy człowiek ma swoje własne najbardziej wrażliwe punkty w duszy. Jeśli chcemy, aby poczuł się naprawdę wyjątkowo, to pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić jest ich odkrycie. Jak to zrobić? Cóż, trzeba tę osobę jak najlepiej poznać. Łatwo się mówi, nieco trudniej to zrobić…

Ale gdy już osiągniemy te cel, to w tej jednej chwili poznamy wszystkie lęki, obawy, marzenia i pragnienia tej drugiej osoby. W ten sposób sprawimy, że ta druga osoba może stać się szczęśliwa. A jedyne, co wtedy pozostanie to po prostu to udowodnić. Niech się dowie, że Twoja miłość pozwoli jej łatwiej przetrwać trudne chwile, a także uzyskać wsparcie we wszystkich tych sprawach, które czynią go lub ją w pełni szczęśliwą.

Telefon

Pamiętaj, że mała tabliczka czekolady owinięta wstążką, e-mail bądź też SMS wysłany z dalekiej podróży służbowej, czy po prostu zwykły telefon w ciągu dnia może znacząco poprawić nastrój tej drugiej osoby.

4. Wspólne spędzanie czasu

Jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie mamy w naszym życiu, a na co pozwala nam także epoka w jakiej żyjemy, jest możliwość robienia tego, co sprawia nam przyjemność. To właśnie z tego powodu dzielenie się swoim czasem z tą drugą osobą jest doskonałym sposobem okazywania swojej miłości i pożądania.

Jest jednak bardzo ważną kwestią to, czy ta druga osoba wie, że chcemy spędzić z nią czas, a także czy sama chce to zrobić. Niekiedy może być to dość skomplikowane z różnych względów takich jak dzieląca Was odległość lub choćby różne godziny pracy. Jednakże, jeśli to tylko będzie możliwe, należy zawsze znaleźć choćby godzinę w ciągu dnia, którą spędzicie razem.

Wspólny czas

Istnieje wiele sposobów pozwalających zmniejszyć dystans i wspólnie spędzać czas, nawet jeśli oznacza to drobne utrudnienia w naszym życiu. Z pewnością można wymyślić tysiące sposobów, aby to zrobić. Nie zapominaj także o możliwościach oferowanych przez nowoczesne technologie. Co z tego, że jesteś na innym kontynencie? To nie jest wymówka. Utwórz połączenie wideo z ukochaną osobą… Taki drobny gest może dla niej naprawdę wiele znaczyć.

5. Regularnie okazuj swoje uczucia

W języku hiszpańskim występuje niezwykle trafne powiedzenie “El roce hace el cariño“, co oznacza w wolnym tłumaczeniu “bliski kontakt pielęgnuje miłość”. Właściwie nie sposób ująć tego lepiej i być bliżej prawdy.

To wielu z nas wydaje się wręcz być zbyt oczywiste. Ale w wielu przypadkach możemy zapomnieć o tym, że ci, którzy nas kochają czasami potrzebują także okazania przez nas naszych uczuć – niech to będzie miłość, przyjaźń, troska, pożądanie… Jest to nie tylko kontakt fizyczny. Na przykład sam prosty uśmiech może sprawić, że ktoś czuje się tak, jakbyś go wziął sobie w ramiona i mocno przytulił.

6. Okaż zaufanie tej drugiej osobie, zaakceptuj jej sposób bycia i uszanuj go

Słuchaj tej drugiej osoby tak, jakby wszystko co mówiła dotyczyło bezpośrednio Ciebie. W razie potrzeby bez wahania jej przebacz i okaż jej swoją miłość.

Bo kochać i umieć to okazać to coś takiego, jakby kochać kogoś podwójnie. Bo jeśli chcesz dzielić z kimś swoje życie, trzeba umiejętnie nim zarządzać. W efekcie obie strony będą chciały tworzyć ten związek i dążyć do wspólnego szczęścia.

“Jeśli miłość nie jest widoczna lub odczuwalna, to po prostu nie istnieje
lub nie spełnia swojej roli.”
Mały Książę


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.