Daenerys Targaryen: przywódczyni w świecie mężczyzn

Daenerys Targaryen: przywódczyni w świecie mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca, 2021

W dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na jednej z najsłynniejszych postaci z “Gry o tron”: Daenerys Targaryen. Dowiedz się więcej na jej temat!

Daenerys Targaryen to silna i dojrzała kobieta, nad której zachowaniem warto się zastanowić. Po siedmiu sezonach stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci “Gry o tron”. Ta młoda kobieta o srebrzystych włosach osiągnęła pozycję przywódczyni po pokonaniu licznych trudności i przeszkód.

Matka Smoków, sportretowana w serialu przez utalentowaną Emilię Clarke, jest zaciekła i zdeterminowana. W świecie, w którym kobiety nadal walczą o równość, Daenerys doskonale wie na co zasługuje.

Jednak Daenerys nie stanowi doskonałego przykładu właściwego zachowania. Szczerze mówiąc, większość bohaterów “Gry o Tron” nie może stanowić dla nikogo wzoru. Jednak Daenerys, mimo swoich wad, ma również wiele zalet. Ma jasny cel i decyduje się naprawić błędy swoich przodków.

Serial “Gra o tron”, powstały w oparciu o książki napisane przez George’a R. R. Martina, opowiada historie epickich bitew i walki o władzę. W tym świecie istnieją różni królowie i królowe, rycerze, zdrajcy, bękarty i mordercy, którzy mają wspólny cel.

Daenerys również próbuje został władczynią Siedmiu Królestw. Ale jej podróż wiąże się także z rozwojem osobistym.

“Jestem Khaleesi Dothraki! Jestem żoną wielkiego Khala i noszę w sobie jego syna. Gdy następny raz podniesiesz na mnie dłoń, po raz ostatni zobaczysz swoje ręce!”

-Daenerys Targaryen-

Daenerys Targaryen: Wyzwolicielka z Okowów i Matka Smoków

“Gra o tron” to serial, który odniósł międzynarodowy sukces. Słyszały o nim nawet osoby, które nie są nim zainteresowane. Jego fabuła jest brutalna i nieprzewidywalna, a całość jest pełna pięknych ujęć i miejsc.

Daenerys Targaryen pojawia się na początku serialu jako księżniczka na wygnaniu. Jest stłamszona przez swojego brata, szalonego mężczyznę, który się nad nią znęca i sprzedaje ją za armię.

Następnie Matka Smoków zostaje zmuszona do poślubienia Khala Drogo, który traktuje ją jak niewolnicę. Jednak dość szybko udaje się jej zyskać jego szacunek.

Niestety jej życie jako żony i matki szybko się kończy. Kiedy Daenerys traci zarówno Khala, jak i swoje dziecko, otrzymuje w zamian trzy smoki. Wyłaniając się z płomieni jako smok, którym jest, staje się swego rodzaju figurą mesjasza. Powoli tworzy lojalną armię, która jest gotowa podążać za nią, aby podbić Siedem Królestw.

Daenerys Targaryen Matka Smoków

Czego uczy nas Khaleesi?

Bycie kobietą w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn jest trudne. Kobieta, która ma władzę, musi stawiać czoła różnym wyzwaniom. Mimo tego Daenerys daje dobry przykład tego, w jaki sposób należy zarządzać taką władzą.

1. Odpuszczanie prowadzi na dłuższą metę do wygranej

Nie ma wątpliwości, że Daenerys przez cały serial doświadcza cierpienia. Jest wykorzystywana, raniona, zdradzana i porzucana przez wiele osób. A jednak Matka Smoków dalej trzyma wysoko głowę.

Im silniejsza się staje, tym bardziej zdaje sobie sprawę z tego, że jeden ze sposobów na odniesienie sukcesu polega na odpuszczeniu negatywnych rzeczy, aby wygrać.

Na przykład Daenerys decyduje się uwolnić niewolników z Zatoki. Mogłaby ich zatrzymać i wysłać ich, aby walczyli dla niej w bitwach prowadzących do podboju Siedmiu Królestw. Jednak decyduje się ich uwolnić. Dlaczego to robi? Ponieważ zwracając im wolność, Khaleesi upewniła się, że ci, którzy zdecydowali się z nią zostać, byli wobec niej lojalni.

2. Akceptuj lęk, ale nie pozwól, by nad Tobą zapanował

Wraz ze wzrostem ambicji Khaleesi, wyzwania, którym musi stawiać czoła, stają się coraz trudniejsze. Jednak to jej nie zatrzymuje. Nie przestaje iść na przód, nawet gdy umierają znaczące osoby i przegrywa niektóre bitwy.

Podczas licznych scen widzimy jak twarz Daenerys stanowi odzwierciedlenie rozpaczy i zagubienia. Mimo tego nigdy się nie poddaje. Nawet gdy się boi, dalej dąży do spełnienia swojego celu. Lęk to normalne uczucie. A jeśli jesteś inteligentną osobą, możesz czerpać z niego korzyści.

3. Możesz być jednocześnie piękna i silna

Przez większość czasu społeczeństwo ma bardzo wysokie wymagania wobec kobiet. W świecie biznesu wymaga się, aby kobiety były zarazem delikatne, a jednocześnie silnie. Co więcej, są stale oceniane pod kątem swojego wyglądu i nastawienia.

Jednocześnie istnieją uprzedzenia wobec modnych kobiet, jakby piękno czy wrażliwość kłóciły się z inteligencją, siłą, czy odwagą. Daenerys pokazuje nam, że jej decyzje nie sprawiają, że staje się mniej kobieca. Khaleesi jest ostrożna i zawsze stara się pozostać elegancka oraz wyrafinowana.

Daenerys Targaryen na tronie

4. Valar Morghulis

Wydaje się, że “Gra o tron” żałuje tego, w jaki sposób traktowała kobiety w pierwszych sezonach. Właśnie dlatego wraz z rozwojem serialu postacie kobiece zyskiwały coraz większe znaczenie. Widać wyraźnie, że wszystkie kobiety pojawiające się w tym serialu są wyjątkowe.

W naszym świecie kobiety zyskują coraz większą siłę, prowadząc firmy, zespoły pracowników, spółki i projekty. Telewizja musi to odzwierciedlać. Valar Morghulis oznacza “Wszyscy muszą umrzeć” (ang. “All men must die”), co oznacza, że śmierć jest nieunikniona i nikt nie jest nieśmiertelny. Jednak, jak zauważa Daenerys, nikt nie mówił o kobietach.

To może Cię zainteresować ...
Wenustrafobia: czy atrakcyjne kobiety mogą wywoływać strach?
Piękno umysłuPrzeczytaj na Piękno umysłu
Wenustrafobia: czy atrakcyjne kobiety mogą wywoływać strach?

Wenustrafobia to strach przed atrakcyjnymi kobietami. Sama obecność atrakcyjnej kobiety wystarczy, aby wywołać strach i niepokój.