Czym jest świadome przywództwo? Dowiedz się więcej!

W dzisiejszych czasach firmy nie szukają liderów o autorytarnym lub nachalnym stylu przywództwa. Zamiast tego szukają kogoś, kto ma całościowe pojęcie o tym, jak zbudować szczęśliwe i zdrowe miejsce pracy dla wszystkich.
Czym jest świadome przywództwo? Dowiedz się więcej!

Ostatnia aktualizacja: 24 maja, 2021

Świadome przywództwo oznacza umiejętność rozpoznawania i oceny wszystkich aspektów miejsca pracy. Pomaga skupić się na wszystkich w tym samym czasie. Ta koncepcja jest sprzeczna z klasyczną postacią szefa tyrana, któremu zależy tylko na maksymalizacji zysków.

Obecnie niektóre firmy starają się skupić na innym stylu przywództwa. Wiele firm przyjmuje filozofię, która stara się uniknąć załamania się systemów naturalnych i ludzkich, poważnie zagrożonych z powodu nieodpowiedzialności społeczeństwa.

Czym właściwie jest świadome przywództwo?

Bycie liderem organizacji nie jest prostym zadaniem. Wymaga wielu umiejętności, czasu i energii. W rezultacie wiele osób zajmujących stanowiska kierownicze koncentruje się wyłącznie na osiąganiu wyników i zaniedbuje swoje życie osobiste oraz potrzeby pracowników.

Świadome przywództwo

Z drugiej strony świadomy lider zwraca uwagę na każdy aspekt miejsca pracy i rozumie, że każdy z nich jest ważny na swój sposób. Liderzy ci wiedzą, że zdrowe i szczęśliwe miejsce pracy doprowadzi do większej produktywności i zapewni możliwości rozwoju osobistego wszystkim pracownikom, w tym im samym.

Ta idea świadomego przywództwa jest ściśle związana z koncepcją uważności. Ta umiejętność nabiera szczególnego znaczenia w kontekście odpowiedzialności społecznej, ponieważ pozwala liderom być świadomym zmian w ich otoczeniu i znaleźć najlepszy sposób na interakcję z tym, co się w danej chwili dzieje.

Niemniej jednak świadome przywództwo to znacznie więcej niż świadomość otoczenia. Bardzo ważne jest również, aby świadomy lider spojrzał na siebie. Zgodnie z tą filozofią żaden lider nie może w sposób uzasadniony troszczyć się o dobro swoich pracowników, nie będąc w pełni świadomym własnych potrzeb i stanu umysłu.

Oczywiście nie oznacza to, że świadomy lider przedkłada swoje potrzeby ponad wszystko inne. Oznacza to po prostu, że muszą umieć identyfikować się z potrzebami innych, aby być na nie wrażliwym.

Sześć cech świadomego przywództwa

Aby lepiej zrozumieć, czym jest świadome przywództwo i jak je zastosować, oto niektóre z najważniejszych cech, które powinien posiadać świadomy lider:

1. Pracuj i słuchaj

Świadomi liderzy rozmawiają ze swoim zespołem, a także słuchają go. Rozumieją, jak ważne jest rozmawianie w grupie podczas spotkań, a także spotkania jeden na jeden. Pozwala im to na głębokie zrozumienie potrzeb każdej osoby, a także tego, co mogą zaoferować.

2. Dawaj przykład

Łatwo jest powiedzieć innym, co mają robić. Jeśli jednak naprawdę chcesz, aby Twój zespół podążał za Tobą, musisz być pierwszym, który wprawia wszystko w ruch.

3. Zachęcaj do współpracy między współpracownikami

Konkurencyjność nie musi być czymś złym. Pewien stopień współzawodnictwa może faktycznie zwiększyć wydajność i koleżeństwo oraz pomóc zespołowi osiągnąć indywidualne i wspólne cele. Ważne jest również, aby wiedzieć, jak zarządzać konfliktami, które powstają, ponieważ zależą one od aspiracji każdego członka zespołu.

Lider

4. Uważnie obserwuj swoje otoczenie

Dobry przywódca powinien działać i być aktywny. Jednak świadomy lider ma możliwość cofnięcia się o krok i obserwowania tego, co dzieje się wokół niego z różnych punktów widzenia. Daje im to możliwość spojrzenia na rzeczy inaczej, rozwiązania problemu i przeprowadzenia burzy mózgów.

5. Praktykuj przejrzyste podejmowanie decyzji

Świadomy przywódca powinien być asertywny. Powinien umieć wyrażać swoje myśli i instrukcje w uczciwy i prosty sposób. W ten sposób każdy członek swojego zespołu będzie wiedział, czego się od niego oczekuje. Ich pracownicy będą czuli się pewnie i dobrze rozumieli, co mają robić.

6. Miej świadomość własnych błędów

Jest to prawdopodobnie jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia, ale także jedna z najważniejszych. Dobry lider musi być przewodnikiem i punktem odniesienia. Jednak jest tez człowiekiem i cały zespół powinien widzieć jego stronę.

Jak widać, świadomy lider ma wiele cech, których poszukują obecnie firmy. Są cenni, ponieważ są w stanie realizować określone cele, jednocześnie promując dobre środowisko pracy dla swoich pracowników. Wykorzystują niepowodzenia, a także osiągnięcia, jako okazję do zjednoczenia zespołu i przypomnienia im o wspólnych celach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.