Nie pozwól by przeszłość odbierała ci teraźniejszość

Nie pozwól by przeszłość odbierała ci teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 26 lipca, 2017

Mówi się, że istnieją dwa rodzaje ludzi: ci którzy układają książki od najmniejszej do największej oraz ci, którzy tego nie robią; ci którzy potrzebują 10 budzików, aby się obudzić i ci którzy stale są rozbudzeni. Można nas również podzielić na tych, którzy stale patrzą w przeszłość i tych, którzy żyją zgodnie z dewizą “carpe diem”.

Nie ma nic złego, ani w jednej, ani w drugiej postawie. Sekret tkwi równowadze, w tym, by przeszłość nie odbierała nam teraźniejszości.

Prawda, jak mawiał Arystoteles, leży gdzieś pośrodku. Historia z przeszłości zasługuje na to, aby o niej nie zapomnieć, nieważne jak zła była twoim zdaniem. Z dzisiaj trzeba wyciągnąć co się da, postępując rozważnie, wierząc w to co możesz zbudować jutro.

Nie pozwól by przeszłość ciągnęła cię w dół

Jeśli jesteś człowiekiem, który zbytnio martwi się przeszłością, zamiast myśleć o tym co dzieje się tu i teraz musisz poszukać sposobu, aby się uwolnić. Bardzo ciężko jest zregenerować się i patrzeć przed siebie, po tym jak przeszłość całkowicie nas opęta.

Ucieczka w przeszłość

Przeszłość każdego z nas jest inna i tylko my sami możemy ocenić jej potęgę.

Być może zauważyłeś, że to co dla ciebie może wydawać się najgorszym okresem w życiu jawi się igraszką dla innych ludzi i odwrotnie.

Każdy z nas kiedyś czuł się stłamszony, czy sparaliżowany bieżącą sytuacją będąc w pełni przekonanym, że nie damy ze wszystkim rady, jednak nadal udało nam się podnieść i tak samo będzie następnym razem.

“Przeszłość jest bardzo korzystna, ale tylko wówczas kiedy może nauczyć nas o teraźniejszości. Prawdziwym skarbem jest teraźniejszość.”

-Elizabeth Kostova-

W innych przypadkach negatywne wydarzenia nie pchają nas do tyłu, lecz ciągną do przodu. Doświadczyliśmy tak wspaniałych chwil, że ciężko jest nam uwierzyć, że może być coś lepszego. Jednakże ty jesteś jedyną osobą, która może chwycić za ster i stworzyć momenty, które rozjaśnią teraźniejszość.

Teraźniejszość jest nową okazją

Teraźniejszość jest twoją wspaniałą szansą. Teraźniejszość zamienia się w okazję, aby przesunąć przeszłość na miejsce, na które zasługuje i stworzyć sobie szansę, na nowe doświadczenia.

Teraźniejszość jest wspaniałym czasem, aby poznać nowych ludzi, którzy wzbogacą twoją osobowość i dadzą ci energię oraz życie, o którym marzysz.

Jest to kwestia zaprzestania poszukiwania szczęścia tam gdzie ci było ci dotychczas wygodnie i skorzystanie z możliwości otwarcia nowego rozdziału, którym zamkniesz poprzednie, co wyrządzały ci tak wiele krzywdy.

“Jeśli nie jesteśmy odpowiedzialni za przeszłość, to nie będziemy mieć prawa nazywać się prawowitymi władcami naszej przyszłości.”

-Fernando Savater-

Czas leczy wszystkie rany z przeszłości. Popycha cię by wybaczać rzeczy, których myślałeś że nigdy nie będziesz w stanie wybaczyć. On obliguje cię do stawienia czoła żalowi po utracie, ukazuje ci wartość ulatujących chwil szczęścia, zaś przede wszystkim czas bezwzględnie uczy nas patrzeć na dzisiaj i jutro.

Kobieta na łące

Zmieniając się niekoniecznie musimy tracić przeszłość

Kiedy mówimy o zostawianiu za sobą przeszłości, nie chodzi nam o to, byś całkowicie o niej zapomniał. Warto jest pamiętać swoje przeszłe doświadczenia, gdyż to one składają się na twoją historię i nie wolno ci ich utracić. Chcemy powiedzieć, że możesz wracać jedynie do rzeczy, które wnoszą coś w twoją teraźniejszość.

“Przeszłość jest tym co pamiętasz, co wydaje ci się że pamiętasz, co do czego przekonujesz się że pamiętasz, lub co udajesz, że pamiętasz.”

-Harold Pinter-

Ważne jest by przeszłość nie zabiera zbyt wiele z teraźniejszości, bo wszystko ma swój czas i miejsce. Nie wolno ci zapominać o lekcjach, jakie wyciągnąłeś z poprzednich kroków, jednak nadal musisz iść naprzód.

Teraźniejszość ma nieocenioną wartość, ponieważ zawsze jest to nieukształtowany jeszcze etap, który należy w całości do ciebie. Aby twój czas nigdy nie wydawał się nudny czy pusty, pozwól mu kształtować się razem z tobą. Bądź tym, kim naprawdę chcesz być i pogódź się z tym kim byłeś, ale nie jesteś już dłużej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.