15 słynnych powiedzeń Paulo Coelho

15 słynnych powiedzeń Paulo Coelho

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2021

Paulo Coelho w szczególny sposób dociera do swoich czytelników i dotyka ich dusz. Robi to w tak prosty, ale umiejętny sposób, że nagle widzisz coś, czego do tej pory prawdopodobnie nie mogłeś nawet wyrazić słowami. Niektóre z jego najbardziej znanych książek to Alchemik, Brida, Jedenaście minut, Cudzołóstwo, Rękopis znaleziony w Akrze i Aleph. W poniższym artykule przytoczymy 15 jego najbardziej znanych wypowiedzi.

Sposób, w jaki autor dotyka Cię słowami, czyni go bez wątpienia wyjątkowym pisarzem. Nikt nie pozostaje obojętny na jego nauki i refleksje.

1. Kiedy wszystkie dni są takie same

„Kiedy każdy dzień jest taki sam jak poprzedni, jest tak, ponieważ ludzie nie zauważają dobrych rzeczy, które dzieją się w ich życiu każdego dnia, gdy wschodzi słońce”.

Pierwsze z powiedzeń Paulo Coelho podkreśla fakt, że przyzwyczaiłeś się do życia bez zastanawiania się nad nim i cieszenia się nim. Twój pośpiech oznacza, że chociaż możesz zdążyć zrobić wszystko, magia życia zostaje w tym procesie zniszczona.

2. Bądź dobrym wojownikiem

„Kiedy dorośniesz, odkryjesz, że broniłeś kłamstw, oszukiwałeś się lub doznałeś głupoty. Jeśli jesteś dobrym wojownikiem, nie będziesz się za to obwiniał, ale też nie pozwolisz, aby Twoje błędy się powtórzyły”.

Papierowa łódź w wodzie

Jesteśmy jedynym gatunkiem, który wciąż popełnia te same błędy. Potykanie się nie jest złe, ale powtarzanie tego w ten sam sposób może źle się dla nas skończyć. Błędy zawsze są okazją do rozwoju, a nie umniejszania Twojego życia.

3. Wybór oznacza porzucenie

„Nie bała się trudności, przerażało ją to, że była zmuszona wybrać jedną konkretną ścieżkę. Wybór jednej ścieżki oznaczał utratę innych”.

To trzecie powiedzenie Paulo Coelho zachęca do zastanowienia się nad tym, jak ważne jest podejmowanie decyzji i świadomość, że choć coś traci się, to coś zyskuje. Strach nigdy nie powinien powstrzymywać Cię przed dokonywaniem wyborów.

4. Podejmuj decyzje

„Czasami musisz zdecydować między jedną rzeczą, do której jesteś przyzwyczajony, a inną, o której chciałbyś wiedzieć więcej”.

Ile razy straciłeś coś wspaniałego, bo bałeś się stracić inną rzecz? Na tym polega życie – wybierasz swoją ścieżkę. Od momentu wstania do łóżka rano podejmujemy różne decyzje. To, czy będziesz się ograniczać, czy otworzysz się na to, co życie ma do zaoferowania, zależy od podjętych wyborów.

Kobieta odpoczywa na wielorybie

5. Jeśli za bardzo się martwisz, wypalisz się tym

„Jeśli za bardzo martwisz się odkrywaniem, co jest dobre lub złe w swoim bliźnim, zapomnisz o własnej duszy, będziesz wykończony i pokonany przez energię, którą włożyłeś w osądzanie innych”.

Musisz żyć własnym życiem i przestać osądzać innych. Podążasz własną ścieżką, taką, której nikt inny nie może zobaczyć. Co więcej, dobrze jest przestać szukać na zewnątrz czegoś, co jest w Tobie.

6. Kiedy ludzie się spotykają

„Zawsze na świecie ktoś czeka na kogoś innego, czy to na środku pustyni, czy w sercu jakiegoś wielkiego miasta. A kiedy drogi tych dwojga ludzi się krzyżują i ich oczy się spotykają, cała przeszłość i cała przyszłość całkowicie traci na znaczeniu i istnieje tylko ta chwila”.

Miłość jest najbardziej uniwersalnym uczuciem, jakie istnieje. Choć może się to wydawać niemożliwe, każdy znajdzie kogoś dla siebie. Nawet jeśli straciliście nadzieję, że kiedykolwiek się odnajdziecie. Czasami całkowicie tracisz cierpliwość, ale ta wyjątkowa osoba zawsze się w końcu pojawia.

Karuzela

7. W miłości nie ma spokoju

„Miłość nie może istnieć w spokoju, zawsze będą towarzyszyć jej cierpienia, ekstazy, intensywne radości i głębokie smutki”.

To siódme powiedzenie Paulo Coelho zachęca do myślenia o miłości i tym długo oczekiwanym spokoju, który nigdy nie nadchodzi. Bo w miłości są różnice, kłótnie, sprzeczne opinie… wszystko to jest konieczne. Wszystkie pary muszą przejść zarówno dobre, jak i złe czasy.

8. Miłość jest w Tobie

„Miłości nie można znaleźć w kimś innym, ale w nas samych, po prostu ją budzimy. Ale żeby to zrobić, potrzebujemy drugiej osoby”.

To nie jest łatwe uczucie. Miłość wydobywa z Ciebie zarówno to, co najlepsze, jak i najgorsze. Zawsze jednak zasługuje na walkę, łzy i radość. Miłość zasługuje na wszystko.

9. Miłość oznacza bycie innym

„Z dwóch różnych natur rodzi się miłość. Miłość rośnie w siłę w przeciwieństwach. W konfrontacji i przemianie miłość zostaje zachowana”,

Ręka trzyma serca

W tym powiedzeniu Paulo Coelho sugeruje, że musisz mieć odmienne opinie i różnić się od partnera. Dzięki temu zyskujesz siłę i masz motywację. Bez tego miłość umarłaby z nudów.

10. Wszyscy musimy pewnego dnia odejść

„Każdy, kto jest przyzwyczajony do podróżowania, wie, że pewnego dnia zawsze trzeba wyjechać”.

To powiedzenie pozwala zastanowić się nad ostateczną potrzebą odejścia. To spojrzenie na koniec, do którego wszyscy jesteśmy przeznaczeni, chociaż wielu się temu opiera. Niemniej jednak zdarza się to nam wszystkim.

11. Zobacz świat takim, jak sobie życzymy

„Jestem jak wszyscy inni – patrzę na świat w kategoriach tego, co chciałbym zobaczyć, a nie tego, co faktycznie się dzieje”.

To powiedzenie zachęca Cię do zakwestionowania tego, jak widzisz świat. Twoje spojrzenie jest pełne nadziei, marzeń i oczekiwań, które w szczególny sposób kształtują Twój świat.

12. Dziecko może wiele nauczyć dorosłego

„Dziecko może nauczyć dorosłego trzech rzeczy: być szczęśliwym bez powodu, zawsze czymś zajętym i umieć żądać z całych sił tego, czego pragnie”.

Uśmiechnięta dziewczyna

Uważanie dzieci za istoty niedojrzałe lub takie, które muszą uczyć się o życiu, jest dużym błędem. Maluchy mogą nauczyć Cię wielu rzeczy, o których zapomniałeś. Z tego powodu powinieneś uważnie ich słuchać.

13. Nikt nie uchroni się przed porażką

„W życiu istnieje cierpienie… I są porażki. Nikt nie może ich uniknąć. Ale lepiej przegrać część bitew w zmaganiach o swoje marzenia, niż zostać pokonanym, nawet nie wiedząc, o co walczysz”.

To powiedzenie zachęca do spełnienia marzeń. Nadają one sens Twojemu życiu. Co więcej, jeśli nie wiesz, o co walczysz, od samego początku toczysz przegraną bitwę.

14. Topimy się, ponieważ pozostajemy pod wodą

“To, co kogoś topi, to nie wpadanie do rzeki, ale pozostanie w niej, pod powierzchnią”.

Czy kiedykolwiek byłeś tak pochłonięty własnymi problemami, że po prostu zrezygnowałeś i przyzwyczaiłeś się do nich? Takie zachowanie może skończyć się źle. Nie możesz przyzwyczajać się do problemów ani użalać się nad sobą. Narzekanie i bycie ofiarą nigdy nie jest rozwiązaniem. Są to Twoje wybory. Możesz utonąć lub wypłynąć na powierzchnię. Masz narzędzia do podjęcia tej decyzji.

15. Brak decyzji jest bolesny

„Czekanie boli. Zapominanie boli. Ale najgorszym cierpieniem jest niewiedza, jaką podjąć decyzję”.

To ostatnie powiedzenie mówi o bólu, uczuciu, które jest obecne w życiu każdego z nas. Boli Cię koniec związku, rozczarowanie lub kłamstwo. Jednak prawdziwym cierpieniem jest siedzenie w miejscu i niepodejmowanie żadnych decyzji.

Te słynne powiedzenia Paulo Coelho oferują wspaniałe lekcje. Które z nich jest twoim ulubionym? Czy któreś z nich w jakiś szczególny sposób do Ciebie pasuje? Mamy nadzieję, że powyższe słowa skłoniły Cię do refleksji. Co więcej, dały Ci możliwość zakwestionowania niektórych rzeczy w Twoim życiu, które mogłeś uważać za oczywiste.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.