Cechy interesujących ludzi

Przyciągają nas ciekawi ludzie, choć często nie bardzo wiemy dlaczego. Są charyzmatyczni i zwykle chcemy wiedzieć o nich więcej. Tutaj mówimy o siedmiu ich cechach.
Cechy interesujących ludzi
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 26 lipca, 2022

Niektórzy ludzie mają dar przyciągania uwagi innych. Nie musimy spędzać z nimi dużo czasu, żeby nas zainteresowali swoją osobą; to, co o nich wiemy, już sprawia, że chcemy wiedzieć więcej. Są jak serial lub książka, które przyciągają nasz wzrok, choć często nawet nie wiemy dlaczego. Dziś omówimy cechy interesujących ludzi.

Dr Travis Bradberry jest współautorem książki Inteligencja Emocjonalna 2.0, jednej z najpopularniejszych książek ostatnich czasów. Jest także współzałożycielem TalentSmart, wiodącego na świecie organizatora szkoleń z zakresu inteligencji emocjonalnej.

Bradberry zbadał aspekty, które czynią ludzi interesującymi. Twierdzi, że bycie interesującym nie ma nic wspólnego z wrodzonymi darami czy talentami. Uważa, że jest to owoc pracy tych ludzi i ich kultywowania charakteru i cnót. Przyjrzyjmy się, jak wyglądają cechy interesujących ludzi, określone przez Travisa Bradberry’ego.

Ciekawi ludzie mają szczególny magnetyzm. Opowiadają niesamowite historie i prowadzą niezwykłe życie. Ale co właściwie sprawia, że są tak urzekający? Są bardziej interesujący niż cokolwiek innego. Ciekawa osoba jest zawsze podekscytowana odkrywaniem świata, a ta energia promieniuje na zewnątrz.

-Travis Bradberry-

Cechy interesujących ludzi

1. Pasjonują się tym, co robią

Ciekawi ludzie pasjonują się tym, co robią. Ich mentalne i emocjonalne zaangażowanie w jakąkolwiek pracę, sprawę lub cel jest znakiem, że mają niezwykle bogaty i witalny świat wewnętrzny.

Pasja do tego, co robią, jest również oznaką samoświadomości i konsekwencji. Ich umysły, emocje i działania pokrywają się. Mają oni solidną tożsamość , która generuje siłę przyciągania innych.

przyjaciele rozmawiają
Ciekawi ludzie zazwyczaj mają naprawdę bogate wnętrze, ponieważ czują ogromną pasję do tego, co robią.

2. Lubią nowości i tolerują niepewność

Ciekawi ludzie są otwarci na nowe doświadczenia. Ta postawa bywa interpretowana jako pewność siebie. Oznacza to również niezbędne zaufanie do świata i rzeczywistości.

Z reguły ludzie opierają się zmianom lub patrzą z niepokojem na to, czego nie znają. Dlatego skłonność do próbowania nowych rzeczy jest jednym z aspektów, które czynią człowieka interesującym.

3. Akceptują swoje wady i dziwactwa

Brak lęku przed pokazywaniem własnych lęków, słabości czy odbiegających od większości gustów mówi o autonomii. Tego typu cecha występuje tylko u osób, które naprawdę dobrze znają i szanują siebie.

Ich niezależność i samoocena wzbudzają zainteresowanie innych ludzi. To postawa wiary w siebie i wzmocnienia przed światem. Jest to nie tylko atrakcyjne, ale także wzbudza zaufanie.

4. Nie są szczególnie wrażliwi na modę

Moda i trendy są stworzone dla osób, które chcą dołączyć do stada. Trzymając się ich, do pewnego stopnia wyrzeka się indywidualności. Bycie jednym z tłumu to także sposób na stanie się niewidzialnym. Zyskujemy poczucie przynależności do grupy, ale tracimy więcej pod względem wyjątkowości.

Dlatego jednym z aspektów, które czynią ludzi interesującymi, jest unikanie tych trendów. Osoby te mają tendencję do uważania jednorodności za nudną i bardzo cenią różnice. Zamiast chcieć być częścią stada, próbują znaleźć własną drogę.

5. Ich ego ich nie ogranicza

Na podstawie powyższych cech może się wydawać, że kilka czynników, które czynią ludzi interesującymi, jest związanych z egocentryzmem. Jednak nic nie może być dalsze od prawdy. Istnieje ogromna różnica między wyrażaniem siebie a obsesyjnym wywyższaniem się.

Wręcz przeciwnie, ciekawi ludzie są zwykle niezwykle empatyczni. Z reguły posiadają dużą umiejętność słuchania i rozumienia innych. To również generuje wielką siłę przyciągania, ponieważ jest to cnota, która sprawia, że prawie każdy czuje się komfortowo.

6. Zawsze się uczą nowych rzeczy

Ciekawi ludzie są otwarci na nową wiedzę i sposoby patrzenia na świat. Oznacza to, że zazwyczaj są naprawdę dobrze poinformowani na różne tematy. Mają nienasyconą ciekawość, dlatego zwykle posiadają wiedzę o wielu sprawach.

Tego typu osoby są wiecznie poszukiwaczami odpowiedzi na swoje pytania. Nie zadowala ich oglądanie świata, ale chcą go też zrozumieć. Prowadzi to do tego, że często stają się naprawdę mądrzy i mają szeroką i głęboką wizję rzeczywistości.

Kobieta pracująca na zewnątrz
Ciekawi ludzie zawsze uczą się dzięki swojej ciekawości.

7. Inteligentnie zarządzają tym, co według nich myślą o nich inni

Ciekawi ludzie są autentyczni i nie potrzebują aprobaty innych, aby być tym, kim naprawdę są. Ta autentyczność nadaje im szczególnego uroku, który czyni je wyjątkowymi.

Krótko mówiąc, interesujących ludzi można podsumować poprzez ich akceptację i docenienie siebie. Tłumaczy się to jako empatię wobec innych i autonomię w obliczu życia. Czy zgadzasz się, że to właśnie są cechy interesujących ludzi?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bradberry, T., & Greaves, J. (2009). Emotional Intelligence 2.0. TalentSmart.
  • López, F., Sánchez, E., & Jiménez, F. (1988). Egocentrismo espacial: concepto y procesos implicados. Infancia y aprendizaje11(43), 97-122.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.