Buddyjskie prawa karmicznego oczyszczenia

Oczyszczenie swojej karmy oznacza pozbycie się modeli, wizji i działań, które zadłużają Cię przez los. Negatywne i pozytywne rzeczy, które wkładasz w świat, powrócą do Ciebie.
Buddyjskie prawa karmicznego oczyszczenia

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 29 października, 2022

Pojęcie karmy jest jednym z najpiękniejszych elementów buddyzmu. Niezależnie od tego, czy zgadzasz się z tą filozofią, czy nie, jest to ciekawy sposób na ukształtowanie swojego życia. Nieco mniej znaną koncepcją buddyzmu jest oczyszczanie karmiczne. W dzisiejszym artykule podzielimy się kilkoma pięknymi lekcjami płynącymi z tej idei i poznamy buddyjskie prawa tego zjawiska.

Buddyści nauczają, że oczyszczanie karmiczne obejmuje działania i postawy, które rekompensują błędy, które popełniłeś w przeszłości. Innymi słowy, jest to spłata symbolicznego długu, który zgromadziłeś przez lata.

Zgodnie z tą filozofią karma przejawia się jako negatywna przyczyna. Jednak nic nie jest przypadkowe; wszystko jest efektem Twoich wcześniejszych działań. Efektem karmicznego oczyszczenia jest uwolnienie Cię od konsekwencji trudnych przeszłych doświadczeń i sytuacji. Oczyszczanie karmiczne obejmuje pewne buddyjskie prawa, którymi dzisiaj się z Wami podzielimy.

Podstawowe buddyjskie prawa – jak oczyścić swoją karmę

„Złota zasada” karmy mówi w skrócie, że zbierasz to, co zasiałeś. Co się dzieje, gdy wiesz, że to, co zasiałeś, nie było najlepsze? Odpowiedź jest prosta. Postaraj się zrekompensować wyrządzone szkody. W ten sposób oczyszczasz swoją karmę.

Posąg Buddy i świeca.

Kreatywność

Każda osoba ma swój własny sposób patrzenia na świat i to decyduje o tym, jakie ma doświadczenia. Wiedząc o tym, postaraj się kształtować swoją perspektywę w konstruktywny sposób.

Wybierz dostrzeganie dobra w ludziach i doświadczeniach, aby Twoje działania również skłaniały się ku dobru.

Pokora

Nic nie należy do Ciebie. Nigdy tak naprawdę nie posiadasz przedmiotów i dóbr, które nabywasz, a tym bardziej ludzi lub żywych istot, które są częścią Twojego życia.

Jeśli to zrozumiesz i podejmiesz odpowiednie działania, będziesz w stanie stawić czoła nieuniknionej stracie lub rozłące.

Odpowiedzialność

Prawo odpowiedzialności wzywa Cię, abyś nigdy nie obwiniał nikogo ani niczego za negatywne rzeczy, które Ci się przytrafiają. Jeśli stanie się coś złego, weź za to odpowiedzialność.

Zastanów się nad swoimi błędami, zamiast szukać kogoś, kogo możesz obwiniać. Im bardziej jesteś odpowiedzialny, tym mniej siły karmicznej będziesz miał w swoim życiu.

Połączenie

Prawo połączenia mówi, że istnieje związek między wszystkim, co istnieje we wszechświecie. Aby oczyścić swoją karmę, musisz mieć świadomość, że każde słowo i działanie ma reperkusje dla ciebie i innych ludzi.

Miej to na uwadze, gdy masz ochotę wyrazić swoją opinię na temat rzeczy, które tak naprawdę Cię nie dotyczą. Jeśli nie masz wystarczających informacji na dany temat, nie powinieneś się wypowiadać.

Rozwój

Każda zmiana jest formą wzrostu i wszystko stale się zmienia. Pomyśl o tych przemianach jako o błogosławieństwach, które umożliwiają Ci ewolucję.

Im mniej opierasz się tym zmianom, tym mniej karmy będziesz miał w swoim życiu.

Skupienie

Kiedy zrozumiesz, że możesz osiągnąć dowolny cel, nadając priorytet swoim działaniom w teraźniejszości, zamiast przewidywać przyszłość, osiągniesz stan karmicznej harmonii.

Skoncentruj się na przyszłości i rób to, czego się od Ciebie wymaga tu i teraz. Nie porzucaj ani nie doceniaj swoich małych codziennych osiągnięć.

Hojność

Dostajesz to, co dajesz. Nie chodzi o ilość, ale o jakość. Z drugiej strony, dawanie dużo od siebie nie oznacza, że dostaniesz tyle samo (lub więcej).

Innymi słowy, Twoją nagrodą za dawanie jest satysfakcja, jaką czerpiesz z samego aktu. Jest to zmienna, która zwykle wzmacnia hojność wymian.

Teraźniejszość

Prawo teraźniejszości zaprasza Cię do postrzegania chwili obecnej jako tej najważniejszej, najcenniejszej. Żyj każdą chwilą najlepiej, jak potrafisz.

Najcenniejsza rzecz w Twoim życiu jest tuż przed Tobą. To trudna koncepcja do przetworzenia, biorąc pod uwagę strukturę naszego dzisiejszego życia. Ale wszystko, czego nie masz przed sobą, jest iluzją.

Twarz kobiety

Zmiana

Prawo zmiany mówi, że kiedy podejmujesz te same decyzje i zachowujesz się w ten sam sposób, Twoja rzeczywistość się nie zmieni.

Jeśli chcesz się zmienić, musisz zmienić swoje działania i decyzje. Jeśli próbujesz dostać się gdzie indziej, nie idź tą samą ścieżką.

Cierpliwość

Prawo cierpliwości uczy nas, że wszystko ma swój proces, a te procesy wymagają czasu. Szanowanie faktu, że wszystko ma swoje tempo, jest częścią karmicznego oczyszczenia. Cierpliwość oznacza ufność, że wszystko wydarzy się w swoim czasie.

Inspiracja

Prawo inspiracji wzywa Cię do pełnego zaangażowania się w to, co kochasz i co chcesz osiągnąć. Twoje ciało, umysł i duch muszą współpracować, aby osiągnąć Twoje cele. Nie oszczędzaj energii. Zamiast tego zrób wszystko, co możesz, abyś doszedł do końca.

Buddyści wierzą, że jeśli szanujesz prawa karmy, będziesz wolny. Nikt nie może całkowicie uniknąć błędów. Jeśli jednak wejdziesz na ścieżkę ewolucji, Twoje błędy staną się źródłem Twojego rozwoju. Oczyszczenie karmiczne oznacza powrót do swojego centrum.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Steiner, R. (2007). Las manifestaciones del Karma. Editorial Kier.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.