Miłość romantyczna: paradoksy i mity

Listopad 5, 2017 w Emocje 149 Udostępnione
Miłość romantyczna - para leży na ziemi

Miłość romantyczna przez wielu ludzi jest uważana za najcudowniejszą, najpiękniejszą rzecz na świecie. Na ogół mówimy o zaletach posiadania partnera i o tym, jak dobrze jest mieć kogoś, kto szczerze Cię kocha i rozumie Cię „bez słów“.

Oczywiście miłość romantyczna ma pozytywne cechy, ale nie możemy zapominać, że ma również pewne negatywne aspekty.

Sposób, w jaki doświadczana jest miłość romantyczna może doprowadzić Cię do porzucenia innych intymnych relacji (nie tylko tych romantycznych). Ponadto sprawia, że tracisz autonomię, niezależność i wolność osobistą.

Mogą jej towarzyszyć kłótnie i zazdrość, albo stan, w którym jeden z partnerów zaczyna myśleć, że druga osoba nie wnosi do relacji tak dużo jak on. Wszystko to może doprowadzić do zniszczenia pięknej więzi partnerami.

Miłość romantyczna - zakochana para leży na trawie

Miłość romantyczna pełna paradoksów

Miłość romantyczna – a przynajmniej sposób, w jaki jest rozumiana przez nasze społeczeństwo – jest pełna paradoksów. Następujące sprzeczności mogą być powodem nagromadzenia się niemałego napięcia.

 • Pożądanie a posiadanie: pożądanie, nie tylko seksualne, znika, gdy tylko zostanie zaspokojone. Gdy coś zdobędziesz, cieszysz się tym, ale nie pragniesz tego tak jak wcześniej. Pożądanie jest jedną z sił napędowych nierozerwalnie związanych z zakochiwaniem się. Kiedy napotykasz przeszkody w dążeniu do zaspokojenia romantycznego pragnienia, pasja wzrasta, ale maleje, jeśli możesz bez problemu osiągnąć swoje cele.
 • Altruizm a biologiczny egoizm: społeczeństwo uczy nas zachowywać altruizm wobec bliskich, więc poświęcamy się dla drugiej osoby i całkowicie się jej poddajemy. Jest to sprzeczne z mechanizmami ewolucyjnymi, których celem jest poszukiwanie przyjemności i maksymalizacja prawdopodobieństwa przekazania genów. Innymi słowy altruizm jest sprzeczny z instynktem człowieka.
 • Idealizacja a rzeczywistość: idealizacja drugiej osoby jest jednym z filarów zakochiwania się, ponieważ daje początek oczekiwaniom w związku i pragnieniu intymności. Ale wraz z rozwojem relacji i poznaniem drugiej osoby idealizacja staje się coraz trudniejsza.
 • Pasja a życie razem: jeden z najtrudniejszych paradoksów. Po pewnym czasie spędzonym z tą samą osobą, pasja odczuwana na początku stopniowo maleje. Z drugiej strony normy społeczno-kulturowe nakazują, aby czuć namiętność, która powinna trwać wiecznie.
 • Zobowiązanie a niezależność: ludzie pragną bezpieczeństwa. Szukamy zaangażowania, jedności i wsparcia oraz chcemy czuć się wyjątkowi. Jednocześnie dążymy do autonomii i wolności od zobowiązań, abyśmy mogli zachować niezależność. Stąd, zachowanie równowagi między tymi dwiema potrzebami jest trudnym zadaniem i bezpośrednio wpływa na poziom satysfakcji ze związku.
 • Wierność a pragnienie czegoś nowego: istoty ludzkie odbierają impulsy prowadzące ku nowym rzeczom, nawet jeśli są one wyraźnie zabronione. Mówiąc inaczej, mamy predyspozycje do niewierności. Z biegiem czasu przyciągają nas inni ludzie, a to kłóci się ze społeczną normą zachowania jednego partnera seksualnego do końca życia. Ta zasada jest oparta jedynie na naszej kulturze – nie występuje u innych gatunków, a nawet w niektórych społeczeństwach.

„Ani z Tobą ani bez Ciebie
na moje smutki nie ma lekarstwa.
Z Tobą, bo mnie zabijasz,
ani bez Ciebie, bo umieram”.
-Antonio Machado-

Miłość romantyczna owiana mitami

Oprócz paradoksów miłość romantyczna wiąże się także z wieloma mitami. Te przekonania wywodzą się z naszej kultury i mogą być absurdalne, fałszywe i nierealne. Trudno je osiągnąć ze względu na czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne.

Mężczyzna z kwiatami

 • Mit drugiej połowy: jest to przekonanie, że partner jest jedynym i najlepszym wyborem. Partnerzy są bratnimi duszami i są sobie przeznaczeni.
 • Mity wyłączności: przekonanie, że można żywić romantyczne uczucia tylko do jednej osoby naraz.
 • Mit małżeństwa lub wspólnego życia: pogląd, że romantyczna relacja powinna prowadzić do trwałego zjednoczenia.
 • Mit wszechpotęgi: jest to wiara, że żadna przeszkoda nie może złamać związku, ponieważ prawdziwa miłość radzi sobie ze wszelkimi przeciwnościami.
 • Mit trwałości: opinia, że początkowa pasja powinna trwać wiecznie, mimo że partnerzy żyją razem.
 • Mit wierności: przeświadczenie, że Twój partner, i tylko Twój partner powinien zaspokoić wszystkie Twoje pragnienia.
 • Mit wolnej woli: jest to pogląd, że na romantyczne uczucia nie wpływają czynniki socjologiczne, biologiczne ani kulturowe, które są poza Twoją kontrolą i świadomością.
 • Mit równomierności: opinia, że jeśli partner przestaje być zaślepiony namiętnością do drugiej osoby, oznacza to, że już jej nie kocha.
 • Mit partnera: jest to przekonanie, że w całej ludzkiej historii partnerów zawsze wybiera dla nas natura.
 • Mit zazdrości: przesąd, że jeśli nie czujesz zazdrości, Twoja miłość nie jest prawdziwa.

Prawda jest taka, że miłość romantyczna może mieć mnóstwo negatywnych skutków. Przedstawione powyżej paradoksy i mity mogą stać się częścią związku i powodować problemy, począwszy od kłótni i chwilowego dyskomfortu do bardziej dramatycznych i ekstremalnych sytuacji.

Jest oczywiste, że wzajemna miłość może być filarem szczęścia i zdrowia. Natomiast nieodwzajemniona miłość lub rozstanie z partnerem mogą wywołać wiele szkodliwych konsekwencji. Najważniejsze jest, aby znać i odpowiednio traktować zarówno paradoksy, jak i mity, które tworzy wyidealizowana miłość romantyczna.

WIĘCEJ DLA CIEBIE