Annalise Keating: związek między władzą a alkoholizmem

Postać Annalise Keating z serialu „Sposób na morderstwo” pokazuje, jak ludzie w stresujących sytuacjach mogą wpaść w alkoholizm.
Annalise Keating: związek między władzą a alkoholizmem
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Camila Thomas

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Annalise Keating jest postacią z serialu „Sposób na morderstwo”, dzięki której możemy zobaczyć, w jaki sposób osoby pracujące na ważnych i wymagających stanowiskach są narażone na wysoki poziom stresu i jakie mogą być tego skutki.

Znajomość i stosowanie skutecznych technik radzenia sobie ze stresem są niezbędne, zwłaszcza jeśli nie chcemy wpaść w szkodliwe nawyki, próbując złagodzić stres związany z pracą. Annalise Keating ze „Sposobu na morderstwo” jest tego doskonałym przykładem.

Istnieje cienka granica między kontrolą a chaosem. Dlatego wiedza, jak radzić sobie z emocjami, może uchronić Cię przed popadnięciem w nałóg lub innymi szkodliwymi nawykami. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że problemy takie jak alkoholizm to zwykle tylko wierzchołek góry lodowej.

Aby przeanalizować związek między władzą a alkoholizmem, porozmawiamy o serialu telewizyjnym pod tytułem „Sposób na morderstwo” (ang. „How to Get Away with Murder”). W szczególności będziemy analizować główną bohaterkę serialu – Annalise Keating.

Shonda Rhimes: Zróżnicowane i inkluzywne światy

47-letnia Shonda Rhimes jest twórczynią i producentem wielu seriali i filmów. Ludzie rozpoznają Rhimes, ponieważ tworzy ona silne i niezależne postacie kobiece, które rzucają wyzwanie tradycyjnie przypisywanym rolom. Niektóre z jej najpopularniejszych tytułów to „Sposób na morderstwo”, „Chirurdzy” i „Skandal”.

Wiele osób pyta Rhimes, jaki jest jej sekret tworzenia tak wielu znanych na całym świecie seriali. Shonda przypisuje to swojej miłości do opowiadania historii, które koncentrują się na nowych sposobach odnoszenia się do świata.

Rhymes to odważna reżyserka, zdeterminowana, by zmienić życie tysięcy kobiet, do których docierają jej historie. Nigdy nie wahała się przed stworzeniem silnych i różnorodnych postaci, które stawiają czoła społecznym stereotypom. Jej praca dotyczy takich kwestii, jak dyskryminacja rasowa, różnorodność seksualna i różnorodność płci.

Sposób na morderstwo

„Sposób na morderstwo” to dramat kryminalny stworzony przez Shondę Rhimes, którego premiera miała miejsce we wrześniu 2014 roku. Główna bohaterka, Annalise Keating, jest profesorem prawa na Uniwersytecie Middleton.

Każdego roku Annalise wybiera pięciu obiecujących studentów na stażystów. Ci studenci nazywają siebie „Piątką Keating” i są to Michael Pratt, Connor Walsh, Laurel Castillo, Wes Gibbins i Asher Millstone.

Przez cały pierwszy sezon Annalise i jej studenci zajmują się rozmaitymi sprawami, które wiążą się z morderstwami. Po pouczeniu ich, jak pozbyć się ciała, Annalise musi unikać dochodzeń prokuratury okręgowej i uniwersytetu. Poza tym stara się chronić swoich studentów przed możliwym oskarżeniem o morderstwo.

Ostatecznie wszyscy zostają wplątani w to samo kłamstwo i to samo morderstwo. W końcu Annalise musi wkroczyć do akcji i uratować sytuację.

W ciągu pięciu sezonów bohaterowie popełniają kilka dużych błędów. Niektórzy śledczy prowadzący sprawę Keatinga w końcu sami giną. Annalise musi ukryć także te zgony i zrównoważyć rosnące kłopoty służbowe z życiem prywatnym.

Alkoholizm Annalise Keating

Annalise Keating jest główną postacią Sposobu na morderstwo”. Gra ją Viola Davis. Annalise jest zarówno godna podziwu, jak i skomplikowana. Jest zaciekłą adwokatką, która chce wygrać każdą sprawę. Jednak Annalise jest również arogancka i samolubna.

Niektórzy powiedzieliby, że to złe cechy, ale z drugiej strony – pomogły jej osiągnąć sukces. Jej relacje osobiste są bardzo skomplikowane. Mimo że jest szanowaną profesorką, prowadzi również bardzo stresujący tryb życia.

Mimo, że Keating staje twarzą w twarz z problemami i potrafi sobie z nimi radzić, dają się jej one we znaki. Rhimes napisała tę postać w taki sposób, że wydaje się ona być prawdziwą osobą. I jak w przypadku każdego człowieka, Keating cierpi z powodu niepowodzeń i bólu w swoim życiu. Wydarzenia z jej przeszłego życia kształtują jej obecne działania.

W kolejnych odcinkach serialu dowiadujemy się, że Keating straciła nowo narodzonego syna i oddała się swojej pracy, aby nie musieć radzić sobie z żalem. W ten sposób stała się pracoholikiem. Mimo to Annalise ma wiele innych nierozwiązanych problemów.

Odmawiając sobie szansy na żal czy żałobę, powoli staje się alkoholiczką. Annalise Keating szuka schronienia w piciu, aby nie musieć radzić sobie ze stratami poniesionymi w przeszłości.

Annalise Keating uzależniona od alkoholu

Alkoholizm i władza

Osoby zajmujące wysokie stanowiska, takie jak Annalise Keating, mają zwykle wysokie kompetencje i umiejętności. Ale tego typu stanowiska wiążą się również z wieloma obowiązkami. Długie dni pracy to mniej czasu na sen. Taka sytuacja to żyzny grunt, na którym może bujnie kwitnąć stres.

Związek między stresem a alkoholizmem był szeroko badany w literaturze naukowej. Wielu psychologów zgadza się, że osoby bardzo zestresowane są bardziej narażone na uzależnienie.

Stres może prowadzić do uzależnienia od narkotyków. Urok tych substancji polega na tym, że mogą zmniejszyć negatywne fizjologiczne i emocjonalne skutki silnego stresu. Dlatego ludzie, na których spoczywa duża odpowiedzialność, są dużo bardziej podatni na spożywanie dużej ilości narkotyków.

Alkohol zmniejsza zahamowania i uwalnia hormony, które sprawiają, że ludzie przez pewien czas czują się dobrze. Niemniej jednak częste spożywanie alkoholu powoduje, że organizm uodparnia się na jego skutki. Oznacza to, że alkoholik musi z czasem pić coraz więcej, aby zachować dobre samopoczucie.

Alkoholizm może zrujnować życie. Długofalowe skutki uzależnienia od alkoholu są druzgocące. W związku z tym każdy, kto jest narażony na duży stres związany z pracą powinien uważać, aby nie popaść w ten szkodliwy nawyk.

Powrót do zdrowia poprzez terapię i rehabilitację

Alkoholizmowi nie trzeba ulegać. Wiele osób, które popadły w ten szkodliwy nawyk jest w stanie przywrócić równowagę w swoim życiu. Równoważenie pracy, władzy i poziomu stresu to delikatna sprawa, która dotyka sfery fizyczne, psychiczne, emocjonalne i duchowe.

Aby wyzdrowieć, alkoholik potrzebuje terapii i rehabilitacji. Dzięki odpowiedniej rutynie i odpowiednim ćwiczeniom może znowu prowadzić normalne życie. Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich jesteście narażeni na popadnięcie w alkoholizm, jak najszybciej skontaktuj się z profesjonalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.