Życie w chwili obecnej i jego trudne do zlekceważenia znaczenie

Życie w chwili obecnej i jego trudne do zlekceważenia znaczenie
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Teraźniejszość sprawia, że ​​istniejemy w określonym miejscu. Chociaż czasami nie doceniamy teraźniejszości, wszystko, co robimy w chwili obecnej będzie naszym osobistym dziedzictwem. Życie w chwili obecnej pozwala budować cały świat, który stanie się Twoim dziedzictwem.

Życie w chwili obecnej oznacza bycie świadomym każdej sytuacji i znajdowanie naszej wieczności w każdej chwili. Naiwni ludzie spędzają czas patrząc na inne miejsca, stojąc na wyspie pełnej możliwości życiowych. Ale nie ma innych miejsc… Nie ma innego życia oprócz tego, które mamy.

Teraźniejszość jest ulotna a intensywne myśli o nieznanej przyszłości lub nasza niepokojąca przeszłość może spowodować, że wypłynie ona z naszych rąk.

Życie w chwili obecnej na zawsze składa się z “tu i teraz”

Chociaż może nam być trudno zrozumieć fizyczny wymiar czasu, prawda jest taka, że ​​życie to “tu i teraz” . Nigdy nie było takiego czasu, kiedy Twoje życie nie było “tu i teraz”.

Chwila obecna jest tak przejściowa, że ​​ta linia, którą właśnie skończyłeś czytać jest już częścią Twojej przeszłości. Z drugiej strony, przyszłość jest tym co projektujesz, gdy myślisz o tym co będziesz robił w weekend, zamiast skupiać całą swoją istotę na czytaniu tego, co przed Tobą. Chwila obecna to jedyny czas, który możemy modyfikować za pomocą naszych działań i decyzji.

Skacząca kobieta

“Życie w tym momencie oznacza pożegnanie przeszłości i nie czekanie na przyszłość. Oznacza to świadome życie, wiedząc że każda chwila oddechu jest darem.

Oprah Winfrey

Czasami wkładamy tyle energii w myślenie o przeszłości lub przyszłości, że nie zdajemy sobie sprawy jak szybko przelatuje nam teraźniejszość. Ważne jest, abyśmy zatrzymali się na chwilę i pomyśleli o tym, ile razy ukrywaliśmy się z życia w chwili obecnej, tylko ze strachu przed przyszłością lub przeszłymi wspomnieniami.

Życie w chwili obecnej pozwala być wdzięcznym za wszystko

Jeśli nasze szczęście w tym czasie składa się głównie ze wspomnień i oczekiwań, będziemy tylko niejasno świadomi chwili obecnej. Jeśli zrobimy to często, nie będziemy w stanie być w pełni świadomi tego, co dzieje się wokół nas. To powstrzymuje nas od cieszenia się drobiazgami i pełnego doświadczania ich. Zerwanie z nawykiem ciągłego patrzenia tam i z powrotem będzie bardzo pomocne, jeśli chcemy cieszyć się naszą obecną rzeczywistością.

Koncentrowanie się wyłącznie na przyszłości lub przeszłości może zagrozić naszej teraźniejszości do tego stopnia, że ​​zaczniemy zadawać sobie pytanie, czy żyjemy w prawdziwym świecie, czy też jest to tylko fantazja. Obecna chwila nie trwa przez całe życie. Dziś wydaje się wieczne, ale jutro nie będzie istnieć.

Życie w chwili obecnej - uśmiechnięta kobieta

Trzymanie się w naszej rzeczywistości może wydawać się łatwym zadaniem, ale wymaga to praktyki. Powodem tego jest to, że jesteśmy przyzwyczajeni do dawania swobodnego przepływu myśli, które nie są tego częścią. Życie w w chwili obecnej daje nam szansę uczenia się z wielu wydarzeń, które toczą się w naszym codziennym życiu. Możesz myśleć, że zwracasz wystarczającą uwagę na swoją rzeczywistość, gdy w tak naprawdę wszystko co robisz, to myślenie o konsekwencjach Twoich przeszłych działań lub jak straszna jest przyszłość.

Stąpaj twardo po ziemi i żyj świadomie

Wcześniejsze wydarzenie może sprawić, że poczujesz się zdenerwowany, ale dlaczego nadal będziesz zły z powodu czegoś, co już nie istnieje? Bądź obecny i wdzięczny za bieżącą rzeczywistość. Tajemnica zdrowego umysłu i ciała żyje w chwili obecnej, zamiast narzekać na przeszłość lub martwić się o problemy, które może przynieść przyszłość.

“Większość ludzi to więźniowie, myślący tylko o przyszłości lub życiu w przeszłości. Nie są w teraźniejszości, a teraźniejszość jest tam, gdzie wszystko się zaczyna.”

Carlos Santana


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.