Związek między marihuaną a schizofrenią

Chociaż marihuana jest używana przez ludzkość od wieków, jej wpływ na mózg młodych ludzi jest często pomijany. W poniższym artykule omówimy tę kwestię.
Związek między marihuaną a schizofrenią
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2023

Czy istnieje związek między marihuaną a schizofrenią? Być może słyszałeś, że marihuana lub jej składnik psychoaktywny, THC, leży u podstaw tej poważnej choroby psychicznej. Przede wszystkim musimy wyjaśnić, że marihuana sama w sobie nie powoduje schizofrenii. Może jednak aktywować tę chorobę u osób, które już mają do niej predyspozycje genetyczne.

Konopie indyjskie są jedną z najczęściej używanych substancji psychoaktywnych wśród młodzieży i młodych dorosłych. Regularne stosowanie tej substancji u osób znajdujących się na etapie rozwoju mózgu może wiązać się z niepokojącym ryzykiem zdrowotnym i groźnymi skutkami ubocznymi.

Chociaż konopia indyjska to roślina o długiej tradycji w naszej kulturze, a jej podawanie bądź przyjmowanie jest w niektórych krajach legalne, należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania i ryzyko. Warto również poznać związek między marihuaną a schizofrenią.

Według różnych badań osoby ze schizofrenią najczęściej nadużywają marihuany ze względu na jej relaksujące działanie.

Związek między marihuaną a schizofrenią – słowem wstępu

Konopie indyjskie lub marihuana mogą pochodzić z dowolnej z trzech roślin o właściwościach psychoaktywnych: cannabis sativa, cannabis indica i cannabis ruderalis. Suszone liście, łodygi lub kwiaty są stosowane ze względu na relaksujące działanie. To wyjaśnia ich zastosowanie rekreacyjne i medyczne.

Warto wiedzieć, że marihuana zawiera ponad 120 składników, znanych jako kannabinoidy. Nauka wciąż nie zna funkcjonalności ani skutków ich wszystkich. W rzeczywistości do tej pory przemysł farmaceutyczny koncentrował swoje zainteresowanie tylko na dwóch kluczowych substancjach. Są one następujące:

  • Tetrahydrokannabinol (THC). Jest to główna substancja psychoaktywna w konopiach indyjskich. Odpowiada za klasyczny „haj”, ze względu na stymulację, jaką generuje w neuronach odpowiedzialnych za uwalnianie dopaminy.
  • CBD. Jest stosowany w celu łagodzenia stanów zapalnych i bólu. Jednak badanie opublikowane w czasopiśmie Neuropsychopharmacology dowodzi, że mechanizmy CBD wciąż nie są w pełni poznane. Dlatego wymagane są dalsze badania dotyczące tej substancji.

Konopie indyjskie i schizofrenia u mężczyzn

Używanie konopi indyjskich jest udowodnionym czynnikiem ryzyka dla młodych ludzi w wieku od 16 do 25 lat. Ostatnie badania, takie jak te opublikowane w czasopiśmie Psychological Medicine, dostarczają istotnych informacji, które należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli chodzi o procedury legalizacji marihuany.

Badanie to przeprowadzono z udziałem 6 907 859 osób. Stwierdza, że jednej piątej przypadków schizofrenii wśród młodych mężczyzn można by zapobiec, unikając stosowania konopi indyjskich.

  • Używanie marihuany jest szczególnym problemem wśród młodych mężczyzn. Jeśli mają genetyczną predyspozycję do zachorowania, w większym stopniu rozwijają oni schizofrenię.
  • Zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich wzrosły w ostatnich latach. Jest to czynnik ryzyka wzrostu liczby pacjentów ze schizofrenią, ponieważ THC działa jako czynnik wyzwalający chorobę.
  • THC może wywołać i/lub zaostrzyć schizofrenię, jeśli pacjent już ją rozwinął. Z reguły to zaburzenie psychiczne po raz pierwszy ujawnia swoje objawy w wieku od 18 do 25 lat.

Dlaczego osoby ze schizofrenią używają marihuany?

Pacjenci ze zdiagnozowaną schizofrenią bardzo często palą marihuanę ze względu na jej relaksujące działanie. Wiele osób twierdzi, że są dzięki temu lepiej skoncentrowani, mają lepsze samopoczucie i odczuwają wewnętrzny spokój. To postrzeganie każe im również wierzyć, że dzięki konopiom indyjskim zmniejszą się ich epizody psychotyczne.

Jednak społeczność naukowa poprzez różne badania ustaliła, że to postrzeganie jest błędne. Ponieważ związki zawarte w konopiach indyjskich są pierwiastkiem cieszącym się dużym zainteresowaniem przemysłu farmaceutycznego, zbadano ich zastosowanie terapeutyczne u osób cierpiących na schizofrenię.

W rzeczywistości nadal nie ma rozstrzygających dowodów na to, że konopie mają pozytywny wpływ na funkcje poznawcze osób ze schizofrenią (Ahmed i in. 2021). Wymagane są dalsze badania, które skupią się na lepszej analizie dawek, postaci podawania i uwzględnianiu charakterystyki pacjentów.

Społeczność naukowa rozumie, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć terapeutyczne korzyści ze stosowania konopi indyjskich. Jej legalizacja może narazić wiele grup na niebezpieczeństwo. Wśród nich znajdują się młodzi ludzie z niedojrzałym jeszcze mózgiem, którzy regularnie konsumują tę substancję.

Konopie indyjskie jako terapia psychodeliczna

Teraz znasz związek między marihuaną a schizofrenią i jesteś świadomy ryzyka dalszego używania tego psychoaktywnego narkotyku. Ale co z jego terapeutycznym zastosowaniem? Rzeczywiście, prawdą jest, że wielu pacjentów z przewlekłym bólem lub przechodzących chemioterapię odnosi korzyści z podawania marihuany.

Co więcej, w ostatnich latach marihuana stała się częścią terapii psychodelicznej, podobnie jak MDMA, psilocybina i ayahuasca. Są to modele terapeutyczne wspomagane przez specjalistów, w których pacjent przez cały czas znajduje się w kontrolowanym kontekście klinicznym.

Aby zająć się przypadkami traumy lub stresu pourazowego, podawanie marihuany rozpoczyna się od określonych mikrodawek. Badanie opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Psychiatry opisuje korzyści w jednym konkretnym przypadku. Podkreśla również potrzebę zwiększenia liczby badań w tym zakresie, zwłaszcza w poważniejszych przypadkach, takich jak złożone urazy. Czekamy na dalsze postępy w tym zakresie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.