Zbliżyć się do natury: cztery przydatne ćwiczenia

Współczesny świat oddalił ludzi od natury. Jednak nawet jeśli mieszkasz w mieście, istnieją sposoby na ponowne zbliżenie się do przyrody, co jest niesamowicie istotne ze względu na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Zbliżyć się do natury: cztery przydatne ćwiczenia
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W dzisiejszych czasach trudno jest ponownie zbliżyć się do natury bez wykonywania ćwiczeń tylko w tym celu, ponieważ nie żyjemy tak blisko natury, jak kiedyś.

Jeśli odizolujesz się od przyrody, prędzej czy później najpewniej poczujesz, że czegoś Ci brakuje. Może ogarnąć Cię pewnego rodzaju niepokój, a nawet frustracja. Dlatego tak ważne jest, aby co tydzień, lub chociaż co miesiąc wykonywać ćwiczenia, które pozwalają ponownie zbliżyć się do natury.

Natura daje energię fizyczną i psychiczną

Ilość czasu spędzanego poza domem ma duży wpływ na zdrowie człowieka. Ale nie mówimy tu o wypadzie do baru czy kawiarni z widokiem na morze czy inne ładne miejsce. Mówimy o wyjściu do parku, wyjeździe na wieś, w góry, nad morze czy nad rzekę. Mówimy o spędzaniu czasu na łonie natury, z dala od naszego szybkiego, stresującego współczesnego życia.

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić, aby odzyskać energię psychiczną i fizyczną, to pozwolenie na odpoczynek zarówno umysłowi, jak i ciału. Natura jest do tego idealnym miejscem, dlatego warto zastosować kilka sztuczek, aby oderwać się od codziennego życia i ponownie zbliżyć się do natury.

Chodzenie boso poprawia kontakt z przyrodą


Jak zbliżyć się do natury w czterech krokach

Dawniej człowiek codziennie był w kontakcie z naturą. Społeczeństwa miejskie, w których żyje obecnie tak wielu ludzi, mają tak naprawdę zaledwie kilka dekad. Zadaj sobie pytanie: kiedy ostatnio spędziłeś kilka godzin poza miastem? Jeśli masz problem z odpowiedzią, te ćwiczenia na “przyrodniczy relaks” są zdecydowanie dla Ciebie!

1. Zacznij od zrozumienia, dlaczego przebywanie na łonie natury jest tak ważne

Kontakt z naturą jest ważny dla człowieka, ponieważ przynosi nieskończone korzyści, w tym ucieczkę od zanieczyszczeń, osiągnięcie poczucia spokoju i ponownego odkrycia środowiska, w którym przed wiekami ludzie spędzali dużo czasu.

2. Naprawdę bądź z przyrodą w kontakcie

Jeśli chcesz ponownie zbliżyć się do natury, musisz spędzać czas w naturalnym środowisku! Znajdź najbliższą Ci naturalną przestrzeń i wybierz się tam w wolnym czasie. Usiądź i weź głęboki oddech. Zamknij oczy i posłuchaj życia toczącego się wokół Ciebie.

Nie spiesz się i spróbuj wchłonąć trochę przyrody. Czy znasz nazwy drzew, które widzisz? Czy wiesz, jakie zwierzęta żyją w Twojej okolicy? Ile różnych rodzajów kwiatów potrafisz dostrzec?

Niekoniecznie chodzi o podawanie konkretnych nazw i odpowiedzi, o ile poświęcisz trochę czasu, aby naprawdę zauważyć rzeczy wokół siebie. Dzięki temu poczujesz się bliżej flory i fauny.

3. Chodź boso

Jeśli po ziemi można bezpiecznie chodzić boso, zrób to! Otwórz się na naturę poprzez dotyk, a nie tylko wzrok, zapach i dźwięk. Czy wiesz, jak wyglądają jesienne liście? A co z omszałą skałą? Daj swojemu zmysłowi dotyku szansę odkrywania nowych światów.

4. Wykorzystaj czas na poznanie siebie

Czas spędzony na łonie natury można również wykorzystać jako okazję do lepszego poznania siebie. Najlepiej, jeśli znajdziesz czas, by zbliżyć się do natury w samotności, aby móc medytować lub po prostu usiąść i zastanowić się nad niektórymi z ważnych rzeczy w Twoim życiu.

Introspekcja i samowiedza połączone z doświadczeniem natury zmysłami pomogą Ci się zrelaksować i nabrać jasności umysłu.

Natura czyni cię mądrzejszym

Te ćwiczenia są dobre nie tylko dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Mogą też uczynić Cię mądrzejszym, ponieważ:

  • Zmniejszają stres i zmęczenie psychiczne. Wykonywanie tych ćwiczeń może pomóc odzyskać energię i rozwinąć nowe umiejętności. Pomoże Ci także oczyścić umysł i odstraszyć zmartwienia.
  • Zmniejszają drażliwość i agresywność. Bycie na łonie natury ułatwia identyfikowanie emocji i robienie miejsca na te pozytywne.
  • Poprawia poczucie własnej wartości i samokontrolę. Wzmacniają inteligencję emocjonalną, pozwalając Ci lepiej odnosić się do innych ludzi i do siebie samego.
  • Rozwijają wyobraźnię i towarzyskość. Bycie inteligentnym to nie tylko znajomość rozmaitych faktów i praw. Chodzi także o umiejętność przystosowania się, poznawanie ludzi z otoczenia i inwestowanie energii w relacje.

Natura to wspaniały dar, który zwykle lekceważymy. W dzisiejszych czasach ludzie uważają, że „wygoda” współczesnego świata wyeliminowała potrzebę przebywania na łonie natury. Warto jednak znaleźć równowagę między współczesnym życiem a kontaktem z naturą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.