Zainwestowanie w wiedzę - nie ma nic bardziej wartościowego

„Wiedza to potęga”, jak powiedział Bacon. Dziś rzeczywistość wcale nie jest inna.
Zainwestowanie w wiedzę - nie ma nic bardziej wartościowego
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2024

Możesz dać swoim dzieciom rzeczy materialne, ale najlepsze inwestycje to coś zupełnie innego. Najlepsze, co możesz zrobić to zainwestowanie w wiedzę, gdyż pomoże im w życiu na własną rękę.

To tak, jak w jednym z najbardziej znanych cytatów Benjamina Franklina: “Zainwestowanie w wiedzę opłaca się najbardziej”. To po prostu zainwestowanie w siebie i innych, co jest najcenniejszą rzeczą, jaką możesz osiągnąć.

Santiago Ramón y Cajal był hiszpańskim naukowcem, który zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w 1906 roku za badania nad układem nerwowym. To także on wpadł na pomysł, że ludzki mózg jest jak maszyna służąca do wytwarzania monet. Jeśli włożysz nieczysty metal, dostaniesz śmieci. Ale jeśli włożysz złoto, otrzymasz prawomocną monetę.

Pomysł ten jest doskonałym podsumowaniem, dlaczego ważne jest, aby dobrze karmić nasz mózg. Najlepsze jedzenie to książki i każda wiedza, która pomoże Ci lepiej zrozumieć świat.

Nasza wiedza na temat świata jest ograniczona, ale niewiedza na ten temat jest nieskończona. Podstawową ideą jest to, że nie wiemy zbyt wiele, ale jednocześnie zdumiewające jest, ile wiemy. To, co jest jeszcze bardziej niesamowite, to fakt, że tak niewielka wiedza może prowadzić do tak dużej siły.

“To nie to, co robicie dla swoich dzieci, ale to, czego nauczyliście je robić dla samych siebie, uczyni ich ludźmi sukcesu”.

-Ann Landers-

Zainwestowanie w wiedzę. Wiedza Cię uwolni

Od czasów Sokratesa było jasne, że wiedza może przynieść wam wolność od ignorancji. Ale w starożytnym świecie tylko mądrzy ludzie mieli dostęp do wiedzy. Teraz prawie każdy może tworzyć i rozpowszechniać informacje dzięki Internetowi. Stworzyliśmy nieograniczoną sieć wiedzy.

Myśląca kobieta.

W epoce nowożytnej wyeliminowaliśmy fizyczne, geograficzne, ekonomiczne i społeczne bariery dla samokształcenia. Wszystko, czego potrzeba, aby zdobyć i utrzymać wiedzę, to zwykła chęć ku temu.

Ale jeśli tak jest, dlaczego tak mało ludzi czyta książki i dlaczego mniej inwestuje się w kulturę? Wygląda na to, że pozbyliśmy się wszystkich barier, z wyjątkiem tej najważniejszej: uświadomienia sobie, że tylko wiedza nas wyzwoli.

Sokrates nie uważał się za mędrca tylko dlatego, że wiedział więcej niż otaczający go ludzie. Postrzegał siebie w ten sposób, ponieważ był świadomy własnej ignorancji. Zanim więc podjął decyzję lub coś powiedział, zawsze upewniał się wcześniej, że są ku temu podstawy.

Zdawał sobie sprawę, że wiedza może nas uwolnić, był także przekonany, że gdyby ludzie kiedykolwiek zrozumieli, czym jest dobro i sprawiedliwość, zawsze wybieraliby drogę do nich prowadzącą.

Myślał, że nikt świadomie nie wybierze zła, a jeśli tak, to będzie wynikało to z niewiedzy. Innymi słowy, jeśli piekarz nie wytwarza dobrego chleba, to dlatego, że nie wie, jak to zrobić. Nie dlatego, że chce zrobić zły chleb.

“Dobre życie jest inspirowane miłością i kieruje się wiedzą”.

-Bertrand Russell-

Wiedza jest światłem, dzięki któremu odnajdziesz swoją drogę

“Wiedza jest światłem, dzięki któremu odnajdziesz swoją drogę.” Ten cytat z Roberta Fishera, autora “Rycerza w Rusty Armor“, ma optymistyczne, konstruktywne spojrzenie na ludzki potencjał. Można powiedzieć, że wiedza oznacza odkrywanie własnych możliwości i ograniczeń. Obejmuje to również poszukiwanie sposobów na przezwyciężenie tych ograniczeń.

Kobieta ze światłem w umyśle.

Wiedza jest światłem, dzięki któremu odnajdziesz swoją drogę. Oznacza to, że im więcej rzeczy wiesz, tym więcej światła będziesz miał w sobie. W końcu to natura dała nam wszystkie nasiona niezbędne do zdobycia wiedzy, a nie samą wiedzę.

“Ubogi jest tylko ten, kto nie posiada wiedzy”.

-Talmud-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.