Zabawowa osoba - korzyści z bycia kimś takim

Zabawowa osoba - korzyści z bycia kimś takim
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Tradycyjny wizerunek odpowiedzialnej osoby dorosłej to poważny, pracowity, skoncentrowany człowiek, który działa efektywnie i nie poddaje się lekkomyślności. Jednak nie oznacza to, że nie może to być jednocześnie zabawowa osoba.

W rzeczywistości wesołość ma wiele zalet zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jeśli by tak nie było, to dlaczego duże firmy, takie jak Google, tak bardzo to cenią?

Wciąż może istnieć kilka środowisk, w których wesołe żartujące, psotne, lubiące się drażnić i będące na luzie osoby są uznawane za nieodpowiednie. Jednak zabawowa osoba potrafi radzić sobie w trudnych sytuacjach we wszystkich dziedzinach życia, chociaż ryzykuje, że nie będzie traktowana poważnie przez innych, jeśli tak postępuje.

Czy wiesz, że wesołość jest jedną z najbardziej atrakcyjnych cech osobowości?

Zabawowa osoba - dziewczyna z balonami.

Zabawowa osoba – zalety

Przez długi czas badania nad wesołością koncentrowały się na dzieciach. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat psycholodzy i badacze otworzyli nowy kierunek studiów, który ma na celu ocenę znaczenia i wpływu zabawy w dorosłym życiu.

Jednak w porównaniu z badaniami nad zabawą u dzieci, nadal nie przeprowadzono zbyt wielu eksperymentów w przypadku dorosłych. Również wszelkie badania dotyczące zabawy dorosłych wykorzystywały modele dziecięce, które nie są w stanie uchwycić wielu powiązanych cech osobowości u dorosłych.

Ostatnie badania związane z zabawą u dorosłych wiązały się z dobrymi umiejętnościami obserwacyjnymi, zdolnością widzenia rzeczy z nowej perspektywy oraz umiejętnością sprawiania, by nudne zajęcia były bardziej interesujące. Zabawowi ludzie mogą reinterpretować sytuacje, aby były bardziej rozrywkowe lub mniej stresujące.

Zespół psychologów z Uniwersytetu Martina Luthera Halle-Wittenberg w Niemczech zbadał taką postawę dorosłych. Odkryto, że może pokrywać się z jedną z cech osobowości Wielkiej Piątki: ekstrawersją, ugodowością, sumiennością, otwartością i neurotyzmem.

Zabawowa kobieta w pracy.

Według badań, żartobliwość jest niezależną cechą osobowości, która dzieli pewne rzeczy z tymi pięcioma globalnymi cechami. Ale wesołość nie zastępuje żadnej z cech osobowości. Badanie wykazało również, że osoby zabawowe są postrzegane w taki sposób przez innych i że okazują wesołość w wielu codziennych sytuacjach.

Psycholodzy wyjaśniają, że skoro zabawni ludzie mają oryginalne punkty widzenia, kiedy szukają rozwiązań złożonych problemów, mogą łatwo zmienić swoją perspektywę. To pozwala im znaleźć nietypowe i nowatorskie rozwiązania.

Zabawność jest atrakcyjna

Zabawni ludzie lubią żarty, gry słowne, improwizację i wyzwania. Biorą także udział w bardziej zróżnicowanych sytuacjach niż większość i są dobrzy w tworzeniu środowisk, które sprawią przyjemność innym osobom.

Wszystkie te rzeczy sprawiają, że są atrakcyjni. Są to również cechy, których szukają u innych ludzi. W rzeczywistości, według badaczy, wesołość wydaje się przekazywać nieco inne wiadomości mężczyznom i kobietom.

Dla kobiet figlarność przesyła wiadomość, że mężczyzna nie jest agresywny. Mężczyznom pokazuje, że kobieta ma dużo energii. Według badań kobiety wydają się bardziej zainteresowane mężczyznami z poczuciem humoru, podczas gdy mężczyźni szukają kobiet o bardziej ekscytującej osobowości.

Szczęśliwa para.

Z tego powodu badacze uważają, że wesołość jest ważnym czynnikiem przy poszukiwaniu partnera. Mimo, że zawsze powinniśmy być ostrożni przy interpretowaniu danych, osoba wesoła jest postrzegana jako bardziej atrakcyjny potencjalny partner. Ta żartobliwość rośnie wraz z rozwojem związku.

Dobra dawka zabawy może zwiększyć satysfakcję w związku, czyniąc ją korzystną cechą. Jest źródłem wzajemnego dobrego samopoczucia, które utrzymuje podekscytowanie i wzmacnia zaufanie, sprawiając, że chwile intymne stają się jeszcze bardziej satysfakcjonujące.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.