Wysoce wrażliwi ludzie - ich cztery dary

Wysoce wrażliwi ludzie - ich cztery dary

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Kiedy postrzegamy siebie jako mniejszość w stosunku do znacznej większości, naszą pierwszą reakcją jest poczucie strachu i utraty korzyści. Dlaczego postrzegam rzeczy w inny sposób? Dlaczego cierpię bardziej niż wszyscy inni? Dlaczego odnajduję pocieszenie w samotności? Dlaczego dostrzegam i czuję rzeczy, które inni przegapiają?

Przynależność do tych 20% populacji, które określa siebie jako wysoce wrażliwi ludzie to żadna wada, w żadnym wypadku nie definiuje cię też jako “innego”. Bardzo możliwe, że w swoim życiu, a szczególnie w dzieciństwie, byłeś bardzo świadomy tego emocjonalnego dystansu oraz poczucia, że żyjesz w swego rodzaju baloniku samotności i odosobnienia. Pamiętaj jednak, że wrażliwi ludzie to skarb.

Wysoce wrażliwi ludzie to prawdziwy dar

Wysoka wrażliwość to dar, narzędzie które pozwoli ci kopać głębiej i lepiej, a tym samym okazywać więcej empatii. Niewielu ludzi jest w stanie dotrzeć do tej istotnej lekcji życiowej.

To Elaine N. Aron we wczesnych latach 90 kopała głęboko poniżej powierzchownej osobowości introwertyków i opisała szczegółowo cechy wysoce wrażliwych ludzi – refleksyjni, empatyczni i przy tym emocjonalnie elastyczni.

Jeśli identyfikujesz się z tymi cechami, które dr Aron opisała w swojej książce “Wysoce Wrażliwa Osoba”, ważne jest abyś również zrozumiał, że wysoka wrażliwość to nie powód by czuć się odosobnionym, czy odmiennym. Wręcz przeciwnie, powinieneś czuć się szczęściarzem z faktu posiadania tych czterech darów.

1. Emocjonalny wgląd

Nawet w młodym wieku wysoce wrażliwe dziecko będzie postrzegało aspekty codziennego życia, które napełnią je mieszanką boleści, sprzeczności i fascynującej ciekawości. Jego oczy będą dostrzegały szczegóły, których nie biorą pod uwagę nawet dorośli.

Ten grymas frustracji u nauczycieli, wyraz zmartwienia ich matek – będą w stanie zauważyć te rzeczy, których nie widzą inne dzieci i to już od młodego wieku nauczy ich, że życie jest trudne i czasami sprzeczne. Będą postrzegały świat oczami dziecka, wcześnie otwartymi na świat emocji, bez żadnej jeszcze świadomości tego co nimi rządzi, co wprawia je w ruch, ani co wyostrza cierpienie dorosłych.

Przeczytaj też: Ucz się od dzieci jak realizować swoje pragnienia!

Dzieko i kot

Emocjonalna świadomość to bardzo potężna broń. Zbliża nas do ludzi, tak że możemy ich zrozumieć, ale w tym samym czasie czyni nas bardziej podatnymi na ból.

Wrażliwość jest jak światło, które świeci jasno, ale w tym samym czasie czyni nas bardziej podatnymi na zachowanie innych, na niewinne kłamstwa, zawody, ironię… Ty tak bardzo bierzesz wszystko do siebie! często będziesz to od nich słyszeć, Jesteś taki wrażliwy! skomentują zapewne inni.

Tak też jest, ale jesteś kim jesteś. Dar wymaga wysokiej odpowiedzialności, twoje wiedza o emocjach również wymaga byś wiedział jak się ochronić. Jak zadbać o samego siebie.

2. Docenienie samotności

Wysoce wrażliwi ludzie odnajdują pewną przyjemność w czasie ze samym sobą. Szukają zaułków w swojej potrzebie skończenia pracy domowej lub rozwijania swoich zainteresowań. Są kreatywnymi ludźmi, którzy doceniają muzykę, czytanie i inne artystyczne czynności. Mimo iż to nie odbiera im czerpania radości z przebywania z innymi ludźmi, to samotność pozwala im na odnalezienie największej satysfakcji.

Przeczytaj też: Słodkie nieróbstwo – pozwolisz sobie?

Samotność

Wysoce wrażliwi ludzie nie boją się bycia samemu. Są to chwile kiedy mogą połączyć się z najbardziej intymnymi elementami swojej osobowości, ich przemyśleniami, wolnymi od zobowiązań, więzów i spojrzeń innych.

3. Życie pełnią serca

Wysoka wrażliwość to życie pełnią serca. Nikt nie doświadcza miłości bardziej intensywnie, nikt nie odczuwa większej rozkoszy w małych codziennych gestach, w przyjaźni, w uczuciu…

Kobieta i skrzypce

Wysoce wrażliwi ludzie często cierpią z powodów emocjonalnych. Mają tendencję do popadania w depresję, na uczucie smutku, wrażliwości w obliczu zewnętrznych bodźców i zachowania innych ludzi. Jednakże jest coś, czego inni nie wiedzą: wysoce wrażliwi ludzie również doświadczają uczucia miłości i bycia kochanym bardziej intensywnie niż inni.

I nie mamy na myśli tylko relacji emocjonalnych. Przyjaźń, codzienne uznanie lub po prostu okoliczność dostrzegania piękna obrazu, pejzażu, czy też melodii – te doświadczenia stają się głęboko zakorzenione w sercach i umysłach wysoce wrażliwych ludzi.

4. Wewnętrzny rozwój

Nie ma lekarstwa na wysoką wrażliwość. Przychodzisz z nią na świat, z tą szczególną cechą, tym darem, który może być dostrzeżony już we wczesnym dzieciństwie. Przynosi ze sobą pytania, intuicję, tendencje perfekcjonistyczne, tolerancję na ból, irytację wywoływaną przez jasne światło lub silne zapachy, emocjonalną wrażliwość…

Nie jest łatwo żyć z tym darem. Jednakże, kiedy rozpoznamy czym jest i co wnosi do naszego życia, nadejdzie chwila, w której możemy nauczyć się radzić sobie z wieloma tymi szczegółami. Nie możesz pozwolić sobie być przytłoczonym negatywnymi emocjami.

Kobieta gwiazdy

Musisz również nauczyć się, że inni maszerują w innym tempie, że nie mają takiego emocjonalnego przekroju jak ty. Nie będą doświadczać pewnych rzeczy z tą samą intensywnością, co jednak nie oznacza, że na przykład kochają ciebie mniej. Szanuj ich, staraj się ich zrozumieć. Zrozum samego siebie.

Kiedy zrozumiesz swoje własne ja i swoje dary, odnajdź swoje położenie równowagi i pielęgnuj swój rozwój osobisty. Jesteś wyjątkowy i żyjesz pełnią serca. Idź w pokoju, idź bezpiecznie i bądź szczęśliwy.

 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.