Wolny strzelec - jesteś kimś takim? Uważaj na swoje zdrowie

Czy jesteś wolnym strzelcem? Wiemy, że czasami tego typu praca może być skomplikowana i mieć konsekwencje dla naszego zdrowia. Poznaj je!
Wolny strzelec - jesteś kimś takim? Uważaj na swoje zdrowie
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2023

Wolny strzelec? Jednym z najbardziej podziwianych umysłów ostatnich lat był wizjoner Steve Jobs. Powiedział: “To musi być coś, czym się pasjonujesz, ponieważ inaczej nie będziesz w stanie doprowadzić tego do końca”. Jednak bardzo często chęć życia ze swojej pasji może oznaczać samo – zatrudnienie, które może okazać się bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Dzieje się tak ponieważ praca na własny rachunek może położyć kres stabilności, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, co wynika z badań przeprowadzonych przez szpital Bellvitge w Barcelonie. Im dłużej pracujesz jako wolny strzelec w stresujących warunkach, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz musiał odpocząć od pracy z powodów zdrowotnych i przez dłuższy czas.

Wolny strzelec – jak wygląda jego życie?

Mamy wiele nazw. Czasem jesteśmy wolnymi strzelcami, innym razem, jesteśmy przedsiębiorcami. Krótko mówiąc, jesteśmy ludźmi, którzy – odważnie – starają się zarabiać na życie pracując samodzielnie. Jednak każdego dnia mamy do czynienia z wadami jakie niesie z sobą taka praca.

To prawda, że ​​możemy wziąć dzień wolny, kiedy chcemy i organizujemy nasze harmonogramy, tak jak lubimy – do pewnego stopnia. Ale nie każdy może to zrobić i nie zawsze. Prawdą jest również, że musimy mierzyć się z większą niestabilnością niż pracownik najemny. Nie wspominając już nawet o tych, którzy mają do czynienia z niskimi stawkami, wysokimi opłatami, niezapłaconymi wakacjami i dochodem, który zmienia się z miesiąca na miesiąc.

Wszystko to odbija się na psychicznej stabilności osoby, co z kolei ma wpływ na jej zdrowie. Jak niektórzy twierdzą, jest to niczym życie polegające na balansowaniu na linie, która staje się coraz cieńsza z powodu zbyt wielu problemów.

Mężczyzna przed komputerem.

Na czym polega problem z freelancingiem?

Zdaniem ekspertów domniemana swoboda osób samozatrudnionych wiąże się z wieloma problemami. Słabe zarządzanie czasem, strach, niestabilność, siedzący tryb życia, niepokój i odkładanie spraw na później to tylko niektóre z nich. Dlatego Ci odważni, wolni strzelcy często cierpią na choroby psychiczne. Jedną z nich jest uczucie lęku, które może być czasem pierwszym krokiem w kierunku poważniejszych chorób, takich jak schizofrenia.

Choć badania nie zawsze koncentrują się na fundamentalnych lub bezpośrednich przyczynach chorób psychicznych u freelancerów, większość ekspertów uważa, że ​​dzieje się tak dlatego, że osoby pracujące na własny rachunek żyją stale na krawędzi. Na domiar wszystkiego, jeśli już się poddajemy, robimy to, gdy jest po wszystkim, kiedy nie ma odwrotu, a szkoda została już wyrządzona.

Nie wszyscy freelancerzy cierpią z powodu niestabilnej pracy. Jednak prawdą jest, że gdy coś idzie nie tak, pozostają niechronieni i bezbronni.

Co powinni zrobić freelancerzy, aby przeciwdziałać problemom?

Jeśli chcesz skorzystać z wolności oferowanej przez bycie wolnym strzelcem, ale pozbyć się części negatywnej, oto kilka praktycznych, rozważnych rozwiązań, które mogą Ci pomóc.

Zrób to dzisiaj

Jak powiedzieliśmy, dużym problemem dla osób samo zatrudnionych jest odkładanie spraw na później. Pozostawienie na jutro tego, co możesz zrobić dzisiaj, to problem, który rozwinie się niczym śnieżna kula zrzucona ze szczytu. Żyjąc w świecie pełnym rozrywek, takich jak media społecznościowe, podcasty, gry, telewizja itd., zjawisko to jest bardzo powszechne: osoba pracująca na własny rachunek cały dzień pracuje, ale nie jest zbyt produktywna.

Kobieta pisząca na komputerze.

Pamiętaj więc, że jeśli odkładasz na jutro to, co możesz zrobić dzisiaj, zadłużasz samego siebie. Nie będziesz patrzeć wstecz na to kim byłeś z przyjemnością. Kula śnieżna stanie się coraz większa za każdym razem, dopóki nie będzie zbyt duża, by ją kontrolować, a wtedy Cię miażdży.

“Twórzmy jutro, zamiast martwić się o to, co wydarzyło się wczoraj.”

-Steve Jobs-

Przyszłość nie jest teraźniejszością

Kolejnym wielkim dylematem osoby pracującej jako wolny strzelec jest zbyt długie myślenie o przyszłości. Dodatkowo, wraz z fluktuacjami rynku i zatrudnienia, spędzasz niektóre dni nudząc się, a w inne pracujesz non-stop. Ostatecznym wynikiem jest stres i wypalenie.

Jednak zbytnie myślenie o przyszłości skłania nas do zaakceptowania za dużej ilości pracy. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy odstąpić ją komuś innemu i kiedy nie jesteś w stanie zrobić więcej. Oznacza to, że musisz przestać stale sprawdzać telefon lub e-mail; żyj w teraźniejszości, a nie w przyszłości.

“Moje ulubione rzeczy w życiu nie kosztują żadnych pieniędzy. To oczywiste, że najcenniejszym zasobem, jaki wszyscy posiadamy, jest czas.”

Steve Jobs

Zestresowana kobieta.

Świat jest na zewnątrz

Wielu freelancerów, szczególnie tych, którzy pracują w domu, prawie nigdy z niego nie wychodzi. Ale to ogromny błąd, ponieważ spędzanie zbyt dużej ilości czasu w jednym miejscu, bez fizycznego kontaktu z kimkolwiek, izoluje daną osobę i czyni ją społecznie ubogą.

Wyjdź więc, ubierz się, idź na siłownię, spotkaj się ze znajomymi, idź do baru, porozmawiaj z ludźmi, skorzystaj ze wspólnych przestrzeni. Innymi słowy, nie pozwól, by Twoje życie zostało zamknięte w czterech ścianach domu, bo zwariujesz. Bycie wolnym strzelcem nie oznacza, że ​​musisz cierpieć na samotność w domu.

Każde miejsce pracy ma swoje zalety i wady. Jeśli wolny strzelec to Twój zawód musisz inteligentnie zarządzać wszystkimi aspektami dnia, aby zachować równowagę. Nie pozwól, aby Twoje zdrowie psychiczne ucierpiało, jeśli tego nie zrobisz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.