Wayne Dyer i jego 7 najlepszych cytatów

Wayne Dyer i jego 7 najlepszych cytatów
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Wayne Dyer pokazał nam poprzez swoje cytaty, dlaczego był jednym z najważniejszych psychologów w dziedzinie samopomocy. Dzięki książkom takim, jak “Pokochaj siebie” zmienił oblicze psychologii z akademickiej w praktyczną, lekką i zrozumiałą lekturę. W ten sposób każdy z nas mógł stać się panem własnego życia odpowiedzialnym za swoje szczęście.

Nie brakuje jednak krytyków dzieł Dyera. Bycie przez długi czas najlepiej sprzedającym się autorem w dziedzinie samopomocy sprawiło, że wielokrotnie psychologowie akademiccy zarzucali mu zbytnie uproszczenie wielu teorii. Ale jest coś, co należy mieć na uwadze i co sam Wayne Dyer bardzo dobrze wiedział.

To nie to samo pisać artykuły o psychologii dla studentów akademickich, co dla zwykłych ludzi. Jednym z największych wyzwań dla ludzi, którzy pracują przy procesach zachodzących w psychologii, w procesach klinicznych lub na uniwersytetach jest to, by wszystkie te tajemnice zachowania ludzkiego dotarły w sposób przejszysty i użyteczny do szerszej grupy odbiorców.

Wayne Dyer był prawdopodobnie osobą, której udało się to najlepiej. Już od pierwszych chwil na Uniwersytecie St. John’s w Nowym Jorku zrozumiał wagę i wartość jaką miały pojęcia poznawczo-zachowawcze, wizję Abrahama Maslowa na temat ludzkiej motywacji, jak również rozmyślania Viktora Frankla na temat życia.

Wszystkie te przemyślenia zawarł w swoich pierwszych książkach. W późniejszych latach zajął się analizą duchowych aspektów ludzkich doświadczeń w określonym celu. Chciał pomóc ludziom zrozumieć i widzieć samych siebie i, co więcej, zacząć zmieniać pomysły, koncepty i nastawienia, tak by zainwestować dużo więcej w rozwój osobisty.

Wayne Dyer sprawił, że to co było trudne stało się łatwe. Zebrał najważniejsze podstawy psychologii i przedstawił je w sposób prosty i zrozumiały. Dawał nam zawsze pozytywny, osobisty i konstruktywny opis rozwoju ludzkiego.  

Wschód słońca

Wayne Dyer i jego inspirujące cytaty

Wayne Dyer był psychologiem, profesorem, jednym z najlepiej sprzedających się autorów książek o samopomocy i rozwoju osobistym, jednym z najlepszych mówców motywacyjnych wszechczasów. Napisał wiele książek, włączając w to 5 książek dla dzieci.

Dziś, i już ponad dwa lata odkąd go z nami nie ma, jego spadek jest cały czas żywy i obecny. Te cytaty Wayne’a Dyera pokazują nam, bez wątpienia, esencję tej mądrości, którą wszyscy powinniśmy codziennie wcielać w życie.

1. Twoja nastawienie do życia

“Jeśli zmienisz sposób, w jaki widzisz świat, świat, który będziesz oglądać się zmieni.”

To jedno z najbardziej znanych zdań wypowiedzianych przez Wayne’a Dyera. Coś, co często zwykł powtarzać w swoich książkach to to, że “jesteśmy o jedną myśl od zmiany naszego życia”.

Szczęście, chociaż może wydać się to nam zaskakujące, zależy jedynie od naszego nastawienia do życia. Nie mają tutaj znaczenia nasze słabsze dni, problemy, ciężkie chwile… Ponieważ kiedy tylko chcemy pokonać trudności zmienia się nasza perspektywa i rzeczywistość staje się znośniejsza.

2. Wybiórcza uwaga

“Jeśli myślisz, że coś się uda, znajdziesz ku temu okazję. Jeśli myślisz, że się nie uda, znajdziesz problemy.”

Przyznajmy się, ile razy wycofaliśmy się z próby spełnienia naszych marzeń, ponieważ zabrakło nam wiary w siebie? Robimy to często, widzimy więcej murów, niż otwartych ścieżek i to my sami rzucamy sobie kłody pod nogi. Pozbądźmy się tej wybiórczej uwagi, która widzi tylko skomplikowaną stronę, by rozszerzyć naszą perspektywę i rzucić światło na okazje, które stają na naszej drodze.

3. Nie bądź twoim własnym wrogiem

“Pamiętaj, że nie możesz się pomylić będąc samym sobą.”

To kolejne ze zdań Wayne’a Dyera, które najczęściej powtarza się w jego książce. Przypominał nam, że zawsze lepszym wyjściem jest, by nienawidzono nas za to, kim jesteśmy, niż by kochano nas za to, kim nie jesteśmy lub z czym się nie identyfikujemy.

Koniec końców, nie ma większego cierpienia niż oddalić się od nas samych, od naszej istoty i od naszego równika, gdzie umysł i serce sie łączą.

Kobieta o wschodzie słońca

4. Liczy się tylko teraźniejszość

“Przestań zachowywać się, jakby życie było ciągłą próbą. Żyj tak, jakby dziś było twoim ostatnim dniem. Przeszłość już nie istnieje, a przyszłość dopiero stworzysz.”

Ciężko w to uwierzyć, ale jednak to robimy: nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do rzeczy, które nas otaczają i często zaniedbujemy nas samych. Życie przelatuje nam przez palce, bo jesteśmy zbyt zajęci rozmyślaniem o przeszłości. Martwimy się o przyszłość, która jeszcze się nie wydarzyła i nie zauważamy piękna tego, co dzieje się właśnie teraz.

Bądźmy odpowiedzialnymi kowalami naszego losu, skupmy się na tym co tu i teraz by budować nasze szczęście, wyłapywać okazję i cieszyć się z prostych rzeczy.

5. Zaryzykuj

“Nieznane to miejsce, w którym zaczyna się rozwój.”

Nieznany teren rozciąga się przed naszymi oczami. To teren nieodkryty, gdzie rozwijają się nasze niepewności i niepokoje. To tam słyszymy echo głosu, który mówi, że lepiej nie ryzykować, że lepiej pozostać w naszej strefie komfortu, gdzie nie wydarzy się nic nowego, ale przynajmniej będziemy czuć się bezpiecznie i pewnie.

Nikt się nie rozwija w tej przestrzeni, gdzie wszystko jest znane i wszystko jest proste. Tam nie zrobimy postępów ani nie będziemy szczęśliwy w pełniejszy i innowacyjny sposób.

Tak jak przypominał nam Wayne Dyer “nigdy nie powinniśmy zapominać o wartości jaką przynosi zmiana w nas samych, bo kiedy tylko zaufamy naszym zdolnościom będziemy w stanie sprawiać cuda”.

6. Zdominuj twoje wnętrze, skup się

“Spokojny, skupiony umysł, który nie myśli o krzywdzie innych, ma większą siłę niż cokolwiek innego we wszechświecie.”

To jedno z tych zdań Wayne’a Dyera gdzie znajdujemy odniesienie do sfery duchowej, która nie umniejsza wartości psychologii, ale ją wzmacnia. W swoich teoriach Dyer zawsze bronił konceptu, że każdy z nas ma w swoim zasięgu środki, by móc żyć w kompletnym pokoju. Niestety często wypełniamy nasz umysł zbytecznym hałasem, negatywnymi myślami, wyczerpującymi zachowaniami…

Cała nasza moc jest tam, w naszym umyśle, jednak musimy nauczyć się go uspokajać i kontrolować. By to zrobić, powinniśmy być w stanie połączyć się z nami samymi i wsłuchać się w nasz wewnętrzny głos…

Umysł ludzki

7. Naucz się widzieć to, co najlepsze w innych

“Znajdź w innych blask i traktuj ich tak, jakbyś widział w nich tylko światło.”

Kto zaczyna relacje od nieufności i widzi w innych jedynie wady, pomyłki i negatywne zachowania, które krytykuje przy każdej okazji, ma przed sobą zdecydowanie długą drogę do rozwoju osobistego. Powód? Kto widzi jedynie braki ma problem z własnym ego, a jego wnętrze wypałnia niebezpieczna pustka, nie mówiąc o bardzo niskiej samoocenie.

Kto czuje się dobrze ze sobą nie czuje potrzeby wytykania innym wad. Co więcej, jeśli ciągle będziemy myśleć o tym, jacy ludzie są egoistyczni i okrutni, przyniesie to nam jedynie cierpienie i nieszczęście. Z drugiej strony, jeśli będziemy w stanie dostrzec dobro w sercu innych, przyniesie nam to ulgę, nadzieję i dobre samopoczucie.

Podsumowując, te cytaty Wayne Dyera są jedynie niewielką częścią tego, czego nauczył nas w swoich książkach. Należy powiedzieć, że był jednym z najbardziej wnikliwych psychologów i wiedział jak w sposób praktyczny i sensowny przenieść psychologię na płaszczyznę życia codziennego, by prowadzić zdrowsze i satysfakcjonujące życie. W jego dziełach nigdy nie zabrakło moralnego kręgosłupa, z miłością i dobrocią na czele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.