Upiększanie chwil, umiejętność będąca w zasięgu każdego z nas

Upiększanie chwil, umiejętność będąca w zasięgu każdego z nas
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Życie to fantastyczny zbiór różnego rodzaju przykładów i zdarzeń. Uczynienie ich pięknymi i przyjemnymi, jest czymś, co naprawdę pojednuje nas z naturą. Do tego właśnie służy podświadoma umiejętność o nazwie upiększanie chwil, która przekłada się na zapamiętywanie wydarzeń jako o wiele bardziej przyjemnych, niż to miało miejsce w rzeczywistości.

Przez większą część naszego życia spieszymy się przemieszczając z miejsca na miejsce. Wciąż mamy bardzo napięty harmonogram dnia. Ciągle czekają na nas nowe zadania i spotkania, które przez większość czasu są dość stresujące. Taki stan rzeczy w końcu może wywołać u nas ogólny dyskomfort, silne niezadowolenie, stres w pracy i uczucie niepokoju. W efekcie nasz umysł zostanie wprowadzony w stan, którego nikt nigdy nie wybrałby dobrowolnie.

Ale na szczęście na bieżąco w naszej podświadomości pracuje upiększanie chwil, które jest mechanizmem chroniącym nas przed tymi wszystkimi negatywnymi skutkami codzienności.

Każdy z nas może przeżyć chwile stresu. Każdy może czuć się wyczerpany, przytłoczony i ostatecznie smutny. Sytuacje, które powinny być rzadkimi aspektami naszego życia, są coraz częstsze. W pewnym sensie ten stres ciągnie nas w dół, dopóki nas nie złapie za nogi i nie obejmie w całości.

W końcu obudzimy się mówiąc: “Jak to jest móc znowu cieszyć się życiem?”. “Jak mogę znowu upiększyć swoje życie?” Wtedy przypominamy sobie te wszystkie momenty, którymi tak bardzo lubiliśmy się cieszyć w przeszłości. Ale także i te, o których w pewnym momencie życia zapomnieliśmy już na dobre…

Czego tak naprawdę dotyczy upiększanie chwil i z czym się wiąże?

Upiększanie chwil to umiejętność regulacji emocji opracowana za pomocą różnych metod i podejść. Należą do nich między innymi psychologia pozytywna lub terapia dialektyczno-behawioralna (oryg. Dialectical Behavior Therapy for Personality Disorder, DBT) opracowane i wykorzystywane przez dr psychologii Marshę M. Linehan.

Mówimy tutaj o tym, że upiększanie chwil jest umiejętnością samodzielnej regulacji stanu emocjonalnego, ponieważ obejmuje wszystkie zachowania i myśli ukierunkowane na poprawę samopoczucia i redukcję negatywnych emocji, takich jak wściekłość, niepokój lub frustracja. Uczynienie tego poprzez upiększanie chwil jest bardzo przydatną umiejętnością, pozwalającą skuteczniej sprostać codziennym obowiązkom i sytuacjom z wykorzystaniem pozytywnego do tego podejścia i nastawienia.

Upiększanie chwil obejmujących codzienne obowiązki

Poniżej zaprezentujemy Ci kilka przykładów wykorzystania tego podświadomego mechanizmu upiększania chwil, jakie możesz znaleźć w swoim codziennym życiu.

1. Życie chwilą bieżącą

Po pierwsze, sprawienie, by dana chwila była piękniejsza, to umiejętność, która wymaga minimalnej choćby zdolności odizolowania się od przeszłości i przyszłości. W tym sensie może pomóc Ci trening innej umiejętności, jaką jest uważność.

Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby zatrzymać się na chwilę, aby poobserwować i zaakceptować to, w czym aktualnie żyjesz, wykonując codzienne zadania. Krótko mówiąc musisz zacząć dostrzegać i doceniać swoją teraźniejszość.

Gwiazdy na plecach

Umiejętność życia w chwili obecnej jest pierwszym krokiem do odzyskania utraconego przepisu na życie, o którym wspominaliśmy nieco wcześniej. W tych “delikatnych” momentach staraj się poznać dogłębnie swoje uczucia, swoje otoczenie i wrażenia wywołane przez czynności, które wykonujesz. Także odczucia, które powstają w wyniku bodźców zewnętrznych, które mają na Ciebie bezpośrednio wpływ. Mogą to być odczucia nawet tak prozaiczne, jak gorąca woda w trakcie porannego prysznica.

2. Zmiany… Ktoś coś mówił o byciu przestraszonym?

Wpływ środowiska na ludzkie zachowanie i emocje były dogłębnie badane przez grupę specjalistów z dziedziny psychologii środowiskowej. Aby móc w pełni wykorzystać wszystkie przydatne właściwości tego wpływu, najpierw powinieneś zorientować się, jak dokładnie zorganizowane jest Twoje otoczenie.

Musisz po prostu zwrócić na nie uwagę i określić jego właściwości. Jakie elementy składają się na środowisko, w którym wykonujesz codzienne zadania i obowiązki? Różne opracowania wyjaśniają, w jaki sposób uporządkowane środowiska, naturalne oświetlenie i znane nam przedmioty, które przypominają nam o dobrych czasach, zwiększają nasze samopoczucie i poprawiają nasze wyniki w pracy.

“Celem życia jest żyć nim, smakować i doświadczać do maksimum, aby z niecierpliwością i bez obawy sięgać po nowe i bogatsze doświadczenia”.
-Eleanor Roosevelt-

Przedstawianie obrazów w polu widzenia lub umieszczanie ich w zasięgu ręki pomoże Ci wzmocnić podświadome upiększanie chwil. Zwłaszcza jeśli te obrazy przypominają o Twoich celach lub osiągnięciach.

Wzmocnią Twoje samopoczucie. Możesz także strategicznie umieszczać w swojej osobistej przestrzeni różne frazy, które motywują Cię do działania. Lub zwroty, które przypominają Ci, dlaczego wybrałeś tę konkretną ścieżkę, na której się aktualnie znajdujesz. W ten sposób poprawisz swoją motywację i zwiększysz wkładane przez siebie wysiłek w pracę i ogólną wytrwałość.

Kwiat w dłoniach

Z drugiej strony powinieneś także usunąć z otoczenia wszelkie przedmioty lub zdjęcia, które wywołują u Ciebie negatywne myśli lub uczucia. Jeśli wykryjesz obecność przedmiotów, które nie przynoszą ze sobą dobrych wrażeń (“fluidów”), to powinieneś się ich pozbyć. Jeśli nie będą odświeżać Ci złych wspomnień i znikną z Twojej linii wzroku, poprawi to Twoje samopoczucie w ujęciu długoterminowym.

Musisz pamiętać, że wykonywanie rutynowych i nudnych zadań jest łatwiejsze, jeśli będzie je realizować w przyjaznym dla siebie otoczeniu. Chodzi tu o środowisko, które zapewnia Ci upiększanie chwil, przekazuje Ci spokój i które sprawia, że ​​czujesz się ” jak w domu”.

3. Zapewnij sobie najlepsze instrumenty i metody do pracy i nauki

Bycie krytycznym i selektywnym wobec wykorzystywanych przez siebie materiałów lub narzędzi do pracy może być bardzo pozytywnym aspektem Twojego życia. Jest to po prostu niewielkie okazywanie uczucia do samego siebie.

Jeśli musisz się uczyć, najlepiej używaj notatek, które są przyjemne dla oka, kolorowe i mają wyraźne i ostre obrazy. Zdobądź najlepsze materiały do wykorzystania w pracy lub na studiach. Pomoże Ci to osiągnąć maksymalną wydajność i motywację. Niektórzy ludzie uważają, że inwestowanie czasu lub pieniędzy w te aspekty to strata czasu. W rzeczywistości jednak nie można być bardziej w błędzie, niż stosując takie nastawienie.

Z drugiej jednak strony, jeśli Twoje studia są już historią, a Ty stałeś się obecnie częścią grupy pracowników, upewnij się, że masz najlepsze materiały i narzędzia do pracy. Niech będą to te wszystkie rzeczy i metody, które najbardziej lubisz. Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne elementy pozwalające Ci efektywnie rozwijać swoje zadania. Wtedy znacząco wzmocnisz swoje podświadome upiększanie chwil.

Posiadanie materiałów, które lubisz i które ułatwiają Ci pracę, pomoże Ci skoncentrować się pozytywnie na zadaniach związanych z pracą.

Bez stresu

Na przykład, jeśli korzystasz z terminarza, teczki na dokumenty i komputera, korzystanie z tych, które są estetyczne, uczyni Twoją pracę przyjemniejszą. Będziesz chciał ich używać, po prostu patrząc na nie! Możesz na przykład ustawić swój obraz tła ekranu komputerowego (tapetę) na coś, co Cię zainspiruje. Coś, co obudzi w Tobie pozytywne emocje.

Jeśli możesz słuchać muzyki w pracy, nie wahaj się tego zrobić! Muzyka poprawia wydajność i nastrój oraz zwiększa kreatywność. Jeśli wybierzesz swój terminarz w ładnej okładce, z interesująco prezentującymi się poszczególnymi stronami, będziesz czuł przyjemność korzystając z niego. Jeśli Twoja teczka na dokumenty wygląda tak, że czujesz przyjemność patrząc na nią, będziesz także z chęcią paradował z nią po ulicy. I tak dalej.

“Kiedy jesteś entuzjastycznie nastawiony do tego, co robisz, poczujesz pozytywną energię. To naprawdę jest aż tak proste.”
-Paulo Coelho-

4. Zadbaj o każdy szczegół dotyczący codziennych nawyków

Posiłki mają tendencję do tworzenia momentów pełnych integracji, które zazwyczaj są bardzo przyjemne. Dlatego też są to wspaniałe możliwości na upiększanie chwil. Aby poprawić swoje ogólne samopoczucie, bardzo przydatne może być zajęcie się różnymi szczegółami dotyczącymi swoich posiłków.

Wystarczy sprawić, że jedzenie zacznie wydawać Ci się atrakcyjne. Możesz na przykład ładnie przystroić swój stół, umieścić na nim kwiaty, świece itd. Nawet jeśli wszystko to jest dla tylko Ciebie, to sprawi, że będziesz cieszyć się w pełni każdą chwilą spędzoną na posiłku.

Wszystkie te drobne szczegóły są postrzegane przez Twój umysł i stopniowo zaczną wypełniać Cię pozytywnymi emocjami i motywacją. W tym sensie upiększanie chwil pozwoli Ci na wykorzystanie możliwości, jakie daje Ci codzienna rutyna.

Prawdą jest również to, że dbanie o każdy szczegół wymaga poświęcenia temu co najmniej odrobiny wysiłku. Ale jest to wysiłek, który warto poświęcić, ponieważ ma pozytywny wpływ nie tylko na Ciebie. To bezpośrednio wpływa na Ciebie i na ludzi, których kochasz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.