Składniki pełnej miłości - poznaj trzy najważniejsze

Składniki pełnej miłości - poznaj trzy najważniejsze
Cristina Calle Guisado

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Calle Guisado.

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2023

Niektórzy autorzy, tacy jak psycholog Robert Sternberg i Walter Riso stworzyli teorie na temat pełnej miłości. Zgodzili się, że istnieją trzy składniki pełnej miłości: przyciąganie fizyczne, zaangażowanie i bliskość.

Obecność jednego lub więcej z tych elementów jest bezpośrednio związana z rodzajem relacji między dwojgiem ludzi. Tak więc miłość zmienia się na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Chociaż tych dwóch autorów różnie nazywa te trzy składniki pełnej miłości, tak naprawdę odnoszą się do tej samej koncepcji. Sternberg mówi o intymności, pasji i zaangażowaniu. Podczas gdy Walter Riso opowiada nam o Erosie, Agape i Philii. Zagłębmy się w ten temat.

“Pełna, zdrowa i satysfakcjonująca miłość, która przybliża nas bardziej do spokoju niż do cierpienia wymaga połączenia trzech czynników: pożądania (Eros), przyjaźni (Filia) i czułości (Agape)”.

-Walter Riso-

Początek miłości

Miłość nie może być wymuszona. Rozpoczyna się przyciąganiem między dwojgiem ludzi, na co składa się element fizyczny. Potrzebne jest także podobieństwo i bliskość. Jeśli jesteśmy kimś zauroczeni, a ktoś nami, normalną rzeczą jest czułość w stosunku do tej osoby i chęć dzielenia z nią czasu. Ale aby to osiągnąć musimy mieć ten sam poziom zrozumienia, być raczej podobnymi niż różnymi. W niektórych ważnych aspektach zdarza się to czasami, ale nie zawsze.

Para w balonie w kształcie serca

Im większe połączenie z drugą osobą na różnych poziomach, tym większa szansa, że związek przetrwa. W najlepszym przypadku pozwala to obu członkom pary wzrastać, budując wzajemnie pełną, zdrową i satysfakcjonującą miłość, która zazwyczaj przejawia się na trzech poziomach: fizycznym, emocjonalnym i intelektualnym.

W tym artykule zobaczymy, jak te dwie teorie wyjaśniają pojęcie i składniki pełnej miłości.

Miłosny trójkąt Sternberga

Zgodnie z teorią miłosnego trójkąta psychologa Roberta Sternberga ta emocja jest żywa i zmienna. Możemy znaleźć ją w różnych formach lub fazach, które można wytłumaczyć jako różne kombinacje trzech elementów: intymności, pasji i zaangażowania.

Bez względu na stopień, w jakim pojawiają się te składniki wszystkie trzy są niezbędne, aby mówić o pełnej miłości. Istnieją jednak inne rodzaje relacji, w których pojawiają się tylko dwa lub jeden ze składników.

Ponadto dla Sternberga może być trudniej utrzymać pełną miłość niż ją znaleźć. Aby to osiągnąć, podkreśla znaczenie przekładania elementów miłości na działania.

“Bez ekspresji nawet największa miłość może umrzeć.”

-Robert Sternberg-

1. Intymność

Intymność oznacza pragnienie dawania, przyjmowania, dzielenia się… Obejmuje wszystkie uczucia, które sprzyjają zbliżeniu między dwojgiem ludzi, które sprawiają, że chcą oni razem spędzać czas i dzielić się swoimi sekretami.

Ogólnie odnosi się do wszystkich tych uczuć, które promują tworzenie więzi. To, co sprawia, że ufamy drugiej osobie, pozwala nam otworzyć się i być sobą.

Intymność pojawia się, gdy zaczynamy pokazywać nasze prawdziwe oblicze. To zależy w dużej mierze od zaufania do drugiej osoby, jak również od akceptacji, którą nam pokazuje. Ogólnie, intymność prowadzi do szczęścia i dbania o dobre samopoczucie drugiej osoby. 

“Najsilniejsza miłość to ta, która potrafi okazywać swoją kruchość”.

-Paulo Coelho-

2. Pasja

Pasja to intensywne pragnienie stałego przebywania z drugą osobą. Przekłada się na seksualne i romantyczne pożądanie połączone z psychologicznym podnieceniem. Pasja jest “iskrą związku”, to fizyczne przyciąganie i pożądanie odczuwane wobec drugiej osoby. Bez pasji nie można tak naprawdę mówić o romantycznym związku, a raczej o przyjaźni.

Pasja może być związana z intymnością, ale nie zawsze tak jest. Sama w sobie jest ekscytująca, ale nie wystarczy, by zbudować trwały związek pełen miłości. Jednak pasja i intymność seksualna są kluczowe w relacjach międzyludzkich.

“Pasja rozwija się najszybciej i najszybciej znika. Intymność rozwija się wolniej, a zaangażowanie potrzebuje najwięcej czasu”

-Robert Sternberg-

3. Kompromis

Zaangażowanie polega na podjęciu decyzji o kochaniu drugiej osoby i dotrzymaniu tej obietnicy. Zasadniczo ma to związek z podejściem długoterminowym. W praktyce prowadzi to do wspólnych planów życiowych i stworzenia rodziny. Chodzi o to, aby wspólnie zbudować ważny, życiowy projekt.

Zaangażowanie okazuje się poprzez wierność, lojalność i odpowiedzialność. Jest stabilizującym elementem sentymentalnych związków pełnej miłości. Może się zmniejszyć lub nawet zniknąć, gdy znika początkowa namiętność, utrzymać się lub rosnąć wraz z rozwojem intymności.

Składniki pełnej miłości - czułość.

Trzy składniki pełnej miłości według Waltera Riso

Według Waltera Riso ludzie, którzy cieszą się pełną satysfakcji miłością łączą ze sobą trzy składniki: pożądanie (Eros), czułość (Agape) i przyjaźń (Philia). Każdy z tych składników jest ważną częścią tego, co określamy jako prawdziwą miłość i odgrywa zasadniczą rolę w pojawieniu się atrakcyjności fizycznej i jej późniejszego rozwoju w związku.

“Połączenie tych trzech elementów powoduje, że kochamy (Eros) naszego najlepszego przyjaciela (Filia) z dużą czułością (Agape)”.

-Walter Riso-

1. Eros

Eros to uczucie przyciągania do drugiej osoby, pożądanie seksualne, posiadanie, zakochanie, namiętność. Najważniejszą rzeczą w tym elemencie jest “JA”, które tęskni, pożąda, żąda tego, czego pragnie. Ta druga osoba, “TY”, nie jest podmiotem. Jest to najbardziej samolubny aspekt miłości, który przekłada się na “chcę Cię posiadać”, “chcę Cię tylko dla siebie”.

Składnik Eros jest konfliktowy i ma dwojaką naturę: unosi nas do nieba, by za chwilę wysłać do piekła. To miłość, która boli, która jest związana z szaleństwem i nieumiejętnością samokontroli. Ale nie możemy się bez niego obejść, ponieważ pożądanie jest życiową energią każdego związku.

Eros jest również odpowiedzialny za idealizowanie ukochanego, przymykanie oczu na błędy. Może też sprawić, że druga osoba staje się dla nas obiektem czci.

“80% dobrego związku nie znajduje się w Erosie: nie możesz kochać się 24 godziny na dobę ani każdego dnia tygodnia.”

-Walter Riso-

2. Philia

W Philii “JA” zmienia się, aby zintegrować się z drugą osobą, jako podmiotem. Tworzy się związek między “JA” i “TY”, chociaż nie jest on kompletny. Philię rozumiemy jako przyjaźń, a przyjaźń jako sposób kochania siebie poprzez miłość i podziw przyjaciół. Centralną emocją jest radość z dzielenia się, wzajemność, zabawa z drugą osobą i spokój.

“Aby para mogła dobrze funkcjonować nie musi tylko “kochać się”, ale musi także “nawiązywać przyjaźń”, przeciwstawiać się jej i czerpać z niej przyjemność”.

-Walter Riso-

Chodzi o wspólne projekty z osobą, którą kochasz, bycie przyjaciółmi, stanie się towarzyszem przygód i gier. Odczuwanie radości, po prostu dlatego, że druga osoba istnieje, podobnie jak dzieje się w przypadku przyjaciół.

Lojalność jest główną wartością Philii. Nie chodzi o to, aby myśleć dokładnie tak samo, jak druga osoba. Chodzi o to, że różnice mogą wzmocnić związek. Wspólnie dodajemy, wspólnie jesteśmy lepsi, wykorzystujemy mocne strony i umiejętności każdego z nas.

Para leżąca na sercu

3. Ágape

Ágape to bezinteresowna miłość, czułość, delikatność, brak przemocy. To nie erotyczne “JA”, które pustoszy wszystko na swojej drodze. Ani też nie “JA” i “TY” przyjaznej miłości. Chodzi tutaj o miłość pełną oddania, gdzie nie ma miejsca na egoizm. To troska o drugą osobę, odczuwanie jej bólu, jakby był naszym bólem, szukanie dobra drugiej osoby.

Ágape jest składnikiem, który sprawia, że miłość jest bezinteresowna. Bez niego długotrwały związek nie przetrwa, ponieważ troska o drugą osobę jest podstawą. Nieczułość i nadmierny egoizm prędzej czy później prowadzą do braku miłości.

“Nie chcę Cię za bardzo kochać, ale wystarczająco, żeby czuć się dobrze, by się nawzajem dopełniać i ubierać w erotykę.”

-Walter Riso-

Prawdziwa miłość

Jak mogliśmy zauważyć, osiągnięcie pełnej miłości wymaga, aby te trzy składniki funkcjonowały w sprawiedliwej równowadze. Jednak uzyskanie tego typu połączenia nie jest gwarancją udanego związku. Wręcz przeciwnie. Sternberg argumentował, że kluczem do szczęścia w miłości jest to, by oboje partnerzy odczuwali to samo.

Formuła dobrego związku to coś, co każda para musi zaprojektować sama, łącząc składniki pełnej miłości w odpowiedniej dawce dla każdego z nich w zależności od chwili i sytuacji.

W każdym razie, aby poczuć pełną miłość zawsze konieczne jest połączenie się z ukochaną osobą na poziomie fizycznym, umysłowym i emocjonalnym. Osiąga się to dzięki fizycznemu przyciąganiu, pewności, że zawsze możemy liczyć na naszego partnera, kiedy go potrzebujemy, dzieląc wartości i plany i zobowiązując się do tego, aby związek działał.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.