Czas nie usuwa uczuć, ale pomaga nam je ułożyć

Czas nie usuwa uczuć, ale pomaga nam je ułożyć

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia, 2017

Czas nie rozwiąże Twoich konfliktów, nie wymaże wszystkich tych uczuć, które dławią Cię od wewnątrz. Nie pomoże Ci też zapomnieć, co się wydarzyło. To stwierdzenie bolesne, lecz prawdziwe: czas pomaga jedynie ułożyć sprawy na swoim miejscu, pozwalając Ci być panem swojej drogi.

Dlatego – jak twierdził też Miguel de Cervantes – czas daje słodkie rozwiązania gorzkich problemów. Jest on jedynie narzędziem zmiany. Nieważne, jak wielkie trudności przychodzi nam znosić, z biegiem dni – i z czasem – odzyskujemy równowagę i harmonię emocjonalną.

“Czas płynie bardzo wolno dla tych, którzy czekają, bardzo szybko dla tych, którzy się go boją, dłuży się tym, którzy cierpią, skraca się dla tych, którzy się radują; ale dla tych, którzy kochają, czas jest wiecznością.

– William Shakespeare –

Czas jest pojęciem wyjątkowo względnym, adaptującym się zależnie od psychiki osoby, która chce go zdefiniować. Dlatego właśnie nie można powiedzieć, że wymazuje on to, co nas boli. Raczej dostarcza nam niezbędnej przestrzeni, by móc iść do przodu. Czasem potrzebujemy miesięcy, bywa też, że nawet lat…

To jest Twój czas, Ty tworzysz Twoją historię

Borges, postać ceniona w całej Argentynie, na pewnym etapie swojego życia wyraził opinię, iż czas kształtuje nasze życie formując uczucia, które wychodzą z naszego wnętrza w każdej chwili.

Borges twierdził, że czas rzeźbi nas i kuje niczym dłutem, tworząc nas jako osoby. Jest kompozytorem, który łączy dzieło Twoich dni. A w dziele tym to Ty jesteś najważniejszym twórcą.

Kobieta z krukiem

Margines czasu, jaki dajemy sami sobie, aby poradzić sobie z trudnymi chwilami działa na nas tak samo, jak bliscy przyjaciele bądź ktokolwiek inny, kto służy nam pomocą. Uzyskujemy dzięki temu wsparcie, za które możemy być bardzo wdzięczni, ale nie zastąpi to naszego życia. Musimy iść dalej.

“Nieważne, co się nam przydarzyło, co dzieje się nam teraz bądź co jeszcze może nas spotkać. Między tymi rzeczami istnieje pewna przestrzeń i na wszystkie istnieją odpowiedzi”

– Stephen Covey –

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz nieco odżyć, musisz złapać cugle życia, wziąć w garść to, co Cię otacza i podjąć własne decyzje. Jeżeli – wręcz przeciwnie – już to zrobiłeś, ale wydarzenia odwróciły się przeciwko Tobie, przynajmniej będziesz wiedzieć, że zadziałałeś, że się wysiliłeś.

Twój indywidualny wysiłek połączony z pomocą Twoich bliskich oraz z czasem, który niezmiennie upływa, z czasem doprowadzą do pozytywnych rezultatów, nawet jeśli po dłuższym czasie.

Każda rzecz na swoim miejscu i miejsce na każdą rzecz

Gdy upływa czas, a do tego odczuwasz złość, uczucia, które Cię bolały lub bolą nie znikną całkowicie. Jest to rodzaj tatuażu, z którym będziesz musiała nauczyć się żyć. Będziesz również musiała znaleźć dla tego “tatuażu” odpowiednie miejsce.

Wszystko, co przeżyłaś, mieści się w Twoim sercu i w Twojej pamięci. Jednak wszystko zapisuje się w sposób nieco zmieniony, mniej niebezpieczny. Choć – gdy będziesz dotykać danych obszarów Twojej pamięci – może boleć, dane przeżycie już Cię nie paraliżuje. Stanowi raczej cenną lekcję.

W taki sposób zrozumiesz, że bez wątpienia na całe zło, które Cię spotkało jest przestrzeń w Twojej pamięci. Niekoniecznie musi Cię to już ranić. I nie, nie czekaj, aż przyjdzie nowy dzień i zapomnisz wszystko. Ciarki na plecach i dreszcz emocji – pozytywne lub negatywne – to coś, czego nie da się zapomnieć.

Okazuje się jednak, że wspomnienia te wcale nie muszą Cię też ranić ani sprawiać Ci więcej bólu. Jeżeli uda Ci się przebaczyć innym – lub sobie – wszystko, co zrobiłaś, stanie się jedynie dobrą lekcją. Prawdziwym bohaterem jesteś Ty, a nie czas.

Czas nauczy Cię patrzeć i cenić

Jeżeli istnieje coś, w czym czas może Ci pomóc – jest to uważność i szerokie otwarcie oczu. Odsłonięcie ich i cenienie tu i teraz. Okazuje się bowiem, że w chwili obecnej życie to nie samo cierpienie, istnieją związki, o które trzeba dbać i cenić je. Istnieją projekty i osoby, które nas potrzebują.

“Z czasem nauczysz się, że życie płynie tu i teraz. Nauczysz się również, że nieważne ile masz planów, jutro nie istnieje i wczoraj też nie”

– Verónica Shoffstall – 

Smutna kobieta

Nasze plany nie są aż tak ważne. Nieistotne są również wszystkie ruchy, jakie wykonujemy, by te plany zrealizować. Nie zawsze jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko wkładając w to cały nasz wysiłek.

Lepiej wykorzystać czas – on i tak upłynie, jeżeli pozwolisz mu działać, zrobi dla Ciebie wiele dobrego.

Czas nauczy Cię jeszcze jednego – patrzeć na wszystko z perspektywy dziś, a nie wczoraj czy jutra. Kto odszedł, ponieważ chciał odejść, jest  już nieobecny. Kto chce, byśmy byli obecni, jest przy naszym boku. To proste.

Dopóki nie zaakceptujemy tej prawdy, czas ucieknie nam między palcami, nie oglądając się nawet za siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.