Technika uziemienia w radzeniu sobie z traumą

Technika uziemienia w radzeniu sobie z traumą
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia, 2023

Ludzki umysł jest jak piłka, która nigdy nie przestaje odbijać się z miejsca na miejsce. Ruch ten nigdy się nie kończy. Co więcej, szczególne lubi odbijać się od okna Twojej przeszłości, zwłaszcza tej bolesnej. Wtedy ból, retrospekcje i cierpienie paraliżują Cię. Niewiele jest doświadczeń bardziej skomplikowanych niż ciągłe przywoływanie duchów przeszłości. Pomocna w tej kwestii może być technika uziemienia.

Osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego są tego aż nazbyt świadome. To dlatego, że ich urazy są jak rany, które się nie zagoiły i do których ich umysł często wraca. Chociaż prawdą jest, że istnieje kilka niezwykle skutecznych podejść terapeutycznych do radzenia sobie z tego typu schorzeniami, jest również kilka przydatnych codziennych strategii.

Uważność zapewnia zasoby, które są naprawdę skutecznymi narzędziami do uspokojenia wewnętrznych zakłóceń i skupienia umysłu na tu i teraz. To przestrzeń, w której przeszłość nie ma miejsca, a przyszłość jeszcze się nie wydarzyła. Teraźniejszość jest bardziej słonecznym miejscem, w którym masz większe poczucie kontroli nad sobą.

„Zawsze pracuj z chwilą obecną, a nie przeciwko niej. Uczyń ją swoim przyjacielem i sojusznikiem, a nie wrogiem. To cudownie odmieni całe Twoje życie”.

-Eckhart Tolle-

kobieta myśli o nauce techniki uziemienia
Metoda ta ułatwia kontrolowanie retrospekcji, a nawet momentów dysocjacji u osób po traumie.

Technika uziemienia

Technika uziemienia to strategia radzenia sobie, która ma na celu umożliwienie Ci uziemienia się lub zakotwiczenia i skupienia się na chwili obecnej. Jest to podejście oparte na uważności, które pozwala zredukować obsesyjne lub lękowe myśli oraz ból traumatycznych wspomnień. Może nawet zapobiec pojawieniu się ataku paniki.

Ta koncepcja terapeutyczna została po raz pierwszy opracowana przez Alexandra Lowena, znanego terapeutę ciała. Jego intencją było rozwinięcie fizycznej techniki uspokajania umysłu i osiągania emocjonalnej harmonii. Dziś jego zasób jest powszechnie akceptowany i postrzegany jako niezawodne narzędzie.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Hajfie (Izrael) wykazało , że uziemienie jest prostą, słuszną i skuteczną strategią dla osób, które przechodzą okresy silnego niepokoju lub cierpią na zespół stresu pourazowego.

Jak działa uziemienie?

Jednym ze sposobów na uspokojenie umysłu jest aktywacja zmysłów. To tak, jakby opuścić swoje wnętrze, aby pogłaskać to, co zewnętrzne, dotykiem, słuchem, wzrokiem i zapachem. Bycie tu i teraz oznacza przyjęcie tego, co Cię otacza i ucieczkę z mentalnego więzienia cierpienia.

Technika uziemienia działa poprzez aktywację ciała i zmysłów. Jej celem jest doznanie przyjemnych doznań, które sprawią, że poczujesz się żywy, zrelaksowany i połączony ze swoim umysłem.

Jak technika uziemienia może pomóc w traumie

Osoby, które przeżyły traumę, żyją z szeroką gamą objawów związanych z ich niepożądanymi doświadczeniami. Ich wpływ neurologiczny jest ogromny. Często zdarza się, że chorzy cierpią z powodu retrospekcji, którym towarzyszą nieprzyjemne odczucia. Na przykład mogą cierpieć z powodu paraliżującego strachu, ataków paniki, a nawet doświadczeń dysocjacyjnych (umysł odłącza się od chwili obecnej).

Sposób, w jaki technika uziemienia może pomóc, jest zarówno zróżnicowany, jak i interesujący.

 • Pozwala cierpiącemu blokować myśli naładowane negatywnością.
 • Skutecznie blokuje myśli zorientowane na samookaleczenie.
 • Odwraca uwagę chorego od traumatycznych wspomnień.
 • Zmniejsza intensywność niepokoju, który może przytłoczyć chorego.
 • Jeśli pacjenci czują się przytłoczeni i wydaje się, że ich świat się zawalił, technika uziemienia okazuje się bardzo pomocna.
 • Jeśli wejdą w kontakt z wyzwalaczem lęku lub traumatycznych wspomnień, pozwala im to odwrócić ich uwagę.

Aby doświadczyć uziemienia, jeśli ogarnia Cię niepokój lub bolesne wspomnienia, powinieneś opracować ćwiczenia stymulujące Twoje zmysły. Odwracają uwagę od chwili obecnej.

kobieta w terenie stosująca technikę uziemienia
Technika uziemiająca zmniejsza objawy związane z traumą. Nie zastępuje jednak terapii psychologicznej.

Techniki uziemiające w celu zmniejszenia cierpienia emocjonalnego

Jak wspomnieliśmy wcześniej, technika uziemienia wymaga rozwijania działań aktywizujących zmysły. Dlatego możesz albo wykonywać czynności, które lubisz, albo te, które definiują to podejście terapeutyczne. W każdym razie cel jest zawsze ten sam: skupić swój umysł na teraźniejszości za pomocą pięciu zmysłów.

Oto kilka przykładów.

1. Wzrok: okno na piękno

Wzrok jest Twoim oknem na świat i sposobem na docenienie go, o czym często zapominasz. Dlatego nie wahaj się praktykować którejkolwiek z tych czynności:

 • Spaceruj w naturalnym otoczeniu. Może to być na przykład las lub plaża.
 • Oglądaj filmy lub seriale, które Cię uszczęśliwiają lub pobudzają.
 • Czytaj. Ucieknij od swojego umysłu, przenosząc go do innych literackich światów.
 • Odwiedzaj muzea. Daj się ponieść ogromnemu światu sztuki.
 • Obserwuj ludzi, których kochasz, lub zwierzęta, które sprawiają, że jesteś tak szczęśliwy.

2. Słuch: stymulacja dla mózgu

Jednym ze sposobów na uziemienie i uniknięcie bolesnych wspomnień jest słuchanie czegoś podnoszącego na duchu. Obecnie dostępnych jest wiele interesujących podcastów, które mogą Cię się zrelaksować.

 • Posłuchaj odgłosów natury.
 • Porozmawiaj z ukochaną osobą, przyjacielem, członkiem rodziny lub partnerem.
 • Przeczytaj lub wyrecytuj na głos wiersz. Lub, jeśli wolisz, zaśpiewaj.

3. Zapach: pieszczota dla mózgu

Czy kiedykolwiek próbowałeś dyfuzora olejków eterycznych? Znajdź swój ulubiony zapach i daj się otulić temu magicznemu światu. Lub zapal świecę zapachową. Mięta i lawenda to silne i stymulujące zapachy, które pomagają skupić się na teraźniejszości.

4. Smak: najbardziej intensywna przyjemność

Niektóre smaki przenoszą Cię w tu i teraz i zapewniają potężną dawkę endorfin. Wypij kawę, relaksujący napar, a nawet zjedz kawałek ciasta czekoladowego. Jeśli jednak chcesz natychmiast uciec od bolesnych wspomnień, odważ się i ugryź cytrynę.

5. Dotyk: świat w Twoich rękach

Co może być potężniejszego niż przytulenie, aby pomóc Ci trzymać się tego, co naprawdę ważne? Więc nie wahaj się przytulić swoich bliskich lub swoje zwierzaki.

Spróbuj także pomasować sobie skronie lub weź kostkę lodu i przetrzyj nią skórę. Dotykaj stymulujące tekstury. Istnieje wiele sposobów na skupienie się na zmyśle dotyku, które sprawią, że zadrżysz z przyjemności.

Ostatni punkt. Technika uziemiająca nie może zastąpić terapii psychologicznej. To uzupełniające narzędzie do codziennego użytku. Dlatego jeśli odczuwasz ciężar bolesnego wspomnienia, sytuacji stresowej lub uporczywego niepokoju, nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bräuninger, I. (2014a). Dance movement therapy with the elderly: an international Internet-based survey undertaken with practitioners. Body Mov. Dance Psychother. 9, 138–153. doi: 10.1080/17432979.2014.914977
 • Figueras, T. (2013). Grounding: concepto y usos en danza movimiento terapia (DMT)
 • Shuper Engelhard E, Pitluk M, Elboim-Gabyzon M. Grounding the Connection Between Psyche and Soma: Creating a Reliable Observation Tool for Grounding Assessment in an Adult Population. Front Psychol. 2021 Mar 8;12:621958. doi: 10.3389/fpsyg.2021.621958. PMID: 33762998; PMCID: PMC7982724.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.