Szczęśliwe życie – 10 użytecznych porad

Szczęśliwe życie – 10 użytecznych porad

Ostatnia aktualizacja: 27 października, 2016

Czasami życie jest jak karuzela, na której kręcimy się w kółko bez znalezienia dla siebie naszego ulubionego konika. Dlaczego tak trudno jest nam cieszyć się szczęściem, choć tylko czasami? Może stawiamy sobie zbyt ambitne cele, a może nawet nasze życie polega głównie na walce z prądem porywającym Cię ze sobą, zadawaniu się z niewłaściwymi ludźmi i schodzenia na złe ścieżki?


Tak więc, jak dokładnie możemy zmienić nasze życie na te, które uznamy za “dobre”? Przede wszystkim, trzeba zatrzymać się na chwilę i rozejrzeć po swoim otoczeniu, aby zorientować się dokładnie w jakim się obecnie znajdujesz punkcie swojego życia. Bądź świadomy teraźniejszości, swojego “tu i teraz”. Dopiero wtedy będziesz mógł podjąć starania zmierzające do tego, aby zmienić swoje życie. Choćby to miało odbywać się tylko małymi kroczkami.

Może się okazać, że będziesz z siebie zadowolony. Jest całkiem możliwe, że jeśli naprawdę skupisz się i rozważysz każdy aspekt swojego życia zachowując przy tym odrobinę skromności, zdasz sobie sprawę, że prowadzisz naprawdę dobre życie. W takim przypadku po prostu kontynuuj swoją wędrówkę obraną do tej pory drogą, jest bowiem najwyraźniej właściwa.

Z drugiej jednak strony jeśli dostrzeżesz, że na tej naszej symbolicznej karuzeli wsiadłeś na niewłaściwego konia, to spróbuj zastosować w praktyce opisane przez nas poniżej proste metody. One z pewnością Ci pomogą w zmianie swojego życia na lepsze.

10 prostych porad, aby wieść szczęśliwe życie

1. Jesteś dla siebie priorytetem w swoim własnym życiu.

Nie żyj dla innych, ani też nie utrzymuj pewnej ścieżki życiowej zgodnie z oczekiwaniami kogoś innego, jeśli nie czujesz się na niej szczęśliwy. Daj zielone światło sobie samemu i doceń samego siebie. Nie będzie to w żadnym stopniu przejaw egoizmu. Raczej oznaczać to będzie, że po prostu uznałeś, że najważniejsza dla Ciebie będzie Twoja własna integralność i równowaga emocjonalna.

Kobieta

Jeśli nie będziesz przestrzegać własnych zasad i pozwolisz na to, aby wartości wyznawane przez osoby z Twojego otoczenia Cię przytłoczyły, Twoje cele życiowe będą powoli przygasać, aż całkowicie o nich zapomnisz. Daj sobie pierwszeństwo i słuchaj przede wszystkim siebie samego.

2. Walcz o to, w co wierzysz.

Zajmij stanowisko definiujące Ciebie samego i walcz o nie. Wszyscy mamy swój własny wewnętrzny głos, który nas napędza i dostarcza nam motywacji, czy to w sferze prywatnej, czy też zawodowej.

Bycie zgodnym z naszymi przekonaniami i wartościami jest jednym z podstawowych filarów do tego, abyś mógł uznać swoje życie za dobre i dające Ci satysfakcję. I przede wszystkim pomoże ci to poczuć się spełnionym i szczęśliwym.

3. Nie jesteś doskonały i nie musisz takim być.

Nie stawiaj przed sobą nierealnych celów, ani nie rozpamiętuj aż do przesady popełnionych błędów. Nie bój się także ich popełniania. Zdarzy się, to trudno. Ludzie nie są nieomylni. Jesteśmy po prostu niedoskonałymi istotami wiodącymi niedoskonałe życie w niedoskonałym świecie. Ale każdy z nas chce po prostu być szczęśliwym. I to jest coś, co możemy osiągnąć jeśli tylko będziemy chcieć.

W jaki sposób osiągnąć ten cel? Zacznij od poznania swoich własnych ograniczeń i ucz się każdego dnia na własnych błędach. Zawsze staraj się coś w sobie ulepszyć tak, aby było to z korzyścią dla Ciebie. I pamiętaj, nigdy nie należy się porównywać do innych ludzi.

Pozytywne nastawienie - mężczyzna

4. Nie próbuj zadowolić wszystkich wokół.

Idź własną drogą i przestrzegaj swoich własnych zasad. Nie wszyscy wokół muszą Cię lubić, a co więcej, nie musisz starać się zadowolić ludzi, którzy Cię skrzywdzili w ten czy inny sposób. Unikaj wchodzenia w toksyczne związki i podejmuj decyzje na własną rękę.

5. Żyj tu i teraz.

Przeszłość już nie istnieje. Nie jest nawet namacalna, to tylko wspomnienie. Odeszła w niepamięć.

Przyszłość jest widoczna przed Tobą, wystarczy spojrzeć w stronę horyzontu. Dlatego też jedyną rzeczą, jaka jest naprawdę ważna dla Ciebie jest to, co widzisz i czujesz właśnie teraz. Pielęgnuj swoje szczęście w tej właśnie chwili. Zaoferuj sobie samemu dobre życie, którego podstawą będzie właśnie to, jakie do tej pory prowadziłeś.

Przeczytaj też artykuł: Wiadomość od przyszłości, teraźniejszości i przeszłości

6. Chroń swoją przestrzeń prywatną, czas i marzenia.

Zdarza się, że żyjemy w zbyt dużym pośpiechu. Jesteśmy nieustannie w biegu pomiędzy pracą, naszymi codziennymi obowiązkami i presji z zewnątrz. Ledwo wystarcza nam czasu dla samych siebie, albo go w ogóle nie mamy. Nie możemy nawet mieć własnej przestrzeni osobistej.

Te małe chwile samotności, kiedy możemy “być sobą” podsumowują całe nasze życie, a nawet pozwalają nam snuć marzenia.

Marzenia

Szukaj okazji, aby zapewnić sobie takie momenty, ponieważ nie są one darem, lecz po prostu koniecznością.

7. Nie próbuj wskakiwać w czyjeś buty, żyj po swojemu.

Niektórzy ludzie w swoim życiu dochodzą do momentu, w którym zdają sobie sprawę, że praktycznie przez całe swoje życie byli fałszywą wersją samych siebie. Są to osoby, które żyły życiem innych ludzi: swojego partnera, członka rodziny, albo z tą osobą, która powiedziała kiedyś, że naprawdę ich kocha, ale tak naprawdę nie było w tym cienia prawdy.

Tacy ludzie zostali zmuszeni (lub się na to zgodzili) do życia według czyichś zasad i wartości, zaniedbując przy tym swoje własne życie i swoje „ja”. Nie pozwól na to. Zawsze staraj się autentyczną wersją samego siebie, prezentując całą swoją istotę, charakter i integralność.

8. Skup się na pozytywnych aspektach życia.

To zdanie z pewnością brzmi jak klasyczne zalecenie z jednego z wielu poradników na temat samodoskonalenia się, ale w tym konkretnym przypadku jest to szczera prawda. Życie obserwowane z pozytywnego punktu widzenia pozwoli Ci uzyskać poczucie szczęścia i spełnienia. Prowadź życie zawsze oświetlone promykiem nadziei.

Śmiech

9. Bądź skromny. Pomagaj innym i staraj się ich wysłuchać.

Pozwól sobie otworzyć się na ludzi ze swojego otoczenia oferując im szczerość, uczciwość i skromność. Pomoże Ci to zrozumieć tych ludzi o wiele lepiej, niż do tej pory. I będzie to również impuls, który pozwoli Ci poczuć się bardziej spełnionym. Niewiele innych rzeczy może mieć tak pozytywny wpływ na Twoje życie i na jego jakość.

10. Otaczaj się ludźmi, którzy odzwierciedlają dokładnie to, kim pragniesz być.

Nie ma nic bardziej pozytywnego, niż otaczanie się ludźmi, których podziwiasz i od których chcesz się uczyć. Skromnymi osobami, które Ci na to pozwalają, nie żądając przy tym niczego w zamian. Osobami, które nie będą Cię osądzać i oceniać za to, kim jesteś i co udało Ci się w życiu osiągnąć.

Będą to prawdziwi przyjaciele, koledzy i partnerzy, którzy są w stanie skutecznie rozjaśnić Twoje życie i nadać mu bardziej optymistycznego zabarwienia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.