Świadomy seks, świadoma miłość - jak ćwiczyć przy pomocy uważności

Świadomy seks, świadoma miłość - jak ćwiczyć przy pomocy uważności

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Świadomy seks – dlaczego to tak ważne zagadnienie? Jesteśmy zbyt przyzwyczajeni do bycia mniej świadomym podczas seksu, który zbyt często kojarzymy z alkoholem, unikaniem i fantazjami. Nadmiernie podkreślamy indywidualną przyjemność i zapominamy, że zadowolenie naszych partnerów może pomóc nam osiągnąć własną satysfakcję.

Świadomy seks zachęca do zatrzymania się i odkrywania chwili jako głębokiej wymiany emocji i zmysłów. Poświęcenie głębokiej uwagi sercu i ciału zarówno własnemu jak i partnera, pozwoli Ci odkryć, że podniecenie to dopiero początek. Medytacja może zmienić seks w transcendentalne i intensywnie przyjemne doświadczenie.

“Trzymając rękę swojej kobiety lub mężczyzny, dlaczegóż by nie siedzieć w milczeniu? Dlaczego nie zamknąć oczu i nie spróbować poczuć chwili? Poczuj obecność drugiego, wejdź w obecność drugiego, pozwól by jego obecność wniknęła w ciebie; wibrujcie razem, kołyszcie się razem; jeśli nagle ogarnie was wielka energia, tańczcie razem – i sięgniecie do takich ekstatycznych szczytów radości, jakich nigdy wcześniej nie zaznaliście. Te szczyty nie mają nic wspólnego z seksem, w rzeczywistości mają one wiele wspólnego z ciszą.

A jeśli potrafisz również stać się osobą refleksyjną w swoim życiu seksualnym, jeśli możesz milczeć podczas uprawiania miłości, w tym specyficznym rodzaju tańca, będziesz zaskoczony. Nabyłeś w ten sposób technikę, która zabierze cię na najdalszy brzeg.”

Osho

Świadomy seks.

Świadomy seks. Życie seksualne – poprawa dzięki uważności

Ćwiczenie uważności w życiu osobistym pomoże ci polepszyć twoje życie seksualne, szczególnie jeśli twój partner również to zrobi. Ale niezależnie od tego, czy ćwiczysz uważność, czy nie, oto kilka kluczowych sposobów, które możesz włączyć do codziennego życia ze swoim partnerem:

Całuj świadomie

Czy pamiętasz swój pierwszy pocałunek? Czy pamiętasz, kiedy po raz pierwszy pocałowałeś swojego obecnego partnera? Ile razy marzyłeś, że magia pierwszego razu powróci? Może się tak stać, jeśli skupisz całą swoją energię na każdym pocałunku.

Całaujaca się para.

Skup się na tu i teraz ze swoim partnerem

Nie ma znaczenia, co się wydarzyło wcześniej ani to, co nadejdzie. Skup całą swoją uwagę na chwili obecnej, na sobie i swoim partnerze. Nie ma, nigdy nie było i nigdy nie będzie nikogo lub czegokolwiek innego. Nie ma pośpiechu. Odkrywaj każdą chwilę, każde uczucie w pełni.

Bądźcie świadomi siebie nawzajem

Spójrzcie sobie w oczy i zobaczcie to, co głęboko w was tkwi, abyście mogli wejść w duchową seksualną jedność.

Poczujcie wzajemną energię

Podczas punktu kulminacyjnego wizualizuj kulę światła pochodzącą od ciebie, zaczynając od dolnej części kręgosłupa i rosnącą na zewnątrz. Następnie wyobraź sobie, jak oboje wtapiacie się w kulę światła przez swoje serca i umysły. Niech wasze myśli rozpłyną się w wiązce światła i pozwólcie na to, aby wspólna przyjemność sprawiła, że ​​oboje staniecie się jednym.

“Pamiętaj, że najlepszy związek to taki, w którym wasza wzajemna miłość przekracza wasze wzajemne potrzeby.”

 – Dalajlama-

Obniż poziom stresu

Zredukowanie poziomu stresu jest kluczem do polepszenia twojego życia seksualnego, ponieważ pozwoli wam być bardziej obecnym. Ćwiczenie uważności da nowe spojrzenie na to, jak myśli przechodzą przez umysł. W ten sposób, jeśli coś cię rozprasza, z większym prawdopodobieństwem rozpoznasz to i będziesz mógł temu przeciwdziałać.

Regularna medytacja może obniżyć poziom kortyzolu czyli hormonu stresu w mózgu. W kategoriach ewolucyjnych kortyzol jest uwalniany w ramach reakcji “walcz lub uciekaj”. Kieruje krew do obszarów ciała, które mogą okazać się przydatne do walki lub ucieczki, takich jak mięśnie, i odbiera je innym organom, takim jak narządy płciowe. W ten sposób kortyzol zmniejsza libido. Dlatego, jeśli zmniejszysz poziom kortyzolu, możesz zwiększyć libido.

To tylko kilka powodów, dla których uważność może odgrywać ważną rolę w polepszaniu twojego życia seksualnego. A jeśli poprawi twoje życie seksualne, prawdopodobnie poprawi także wszystko inne w związku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.