Styl życia szczęśliwych ludzi

Włączenie któregokolwiek z tych zachowań bezpośrednio wpłynie na Twoją jakość życia. Jeśli jesteś zainteresowany którymkolwiek z nich, wypróbuj je.
Styl życia szczęśliwych ludzi

Napisany przez Helena Sutachan

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Twój styl życia ma wiele wspólnego z Twoim podstawowym nastrojem. Co więcej, każdy z Twoich nawyków ma wpływ na Twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne. Dlatego też ważna jest praca nad nimi. Możesz chcieć ulepszyć niektóre z nich, wprowadzić kilka nowych, a nawet porzucić te, które nie są tak pomocne.

W poniższym artykule omówimy siedem różnych stylów życia szczęśliwych ludzi, które możesz wypróbować. Być może jeden z nich będzie dla Ciebie kluczem do znalezienia lepszego życia.

Styl życia szczęśliwych ludzi

1. Duchowość

Duchowy styl życia nastawiony jest na poszukiwanie wewnętrznego spokoju i połączenie z transcendentnymi wymiarami bytu. Możesz wzmocnić swoją duchowość, podążając różnymi ścieżkami.

Możesz na przykład włączyć do swojego życia buddyjskie zasady, takie jak akceptacja, wdzięczność i współczucie. To sposób na lepsze poznanie siebie, poszerzenie rozumienia świata i zwiększenie świadomości tu i teraz.

Poznawanie praktyk takich jak medytacja lub uważność ma również istotny wpływ na Twoje samopoczucie. Pomagają one lepiej zarządzać emocjami, dają narzędzia do radzenia sobie z przeciwnościami losu i mogą pomóc w zidentyfikowaniu aspektów siebie, nad którymi być może będziesz musiał popracować. Zajęcia takie jak joga mogą pozwolić Ci jednocześnie połączyć się z Twoją duchowością podczas pracy nad dobrym samopoczuciem Twojego ciała.

kobieta medytująca

2. Świadoma dieta

Zdrowa dieta może stać się stylem życia, który zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie. Jedno ze znaczeń słowa dieta odnosi się do zestawu pokarmów i składników odżywczych, które żywa istota normalnie spożywa. Kiedy mówimy o zdrowej diecie, nie mamy na myśli restrykcyjnych reżimów wprowadzanych na określony czas.

Wskazane jest, aby myśleć o swojej diecie jak o zwykłym sposobie odżywiania się, a nie o sposobie znęcania się nad ciałem, zmuszającym nas do głodu. Mając to na uwadze, możesz włączyć do swojej diety wszystkie produkty, które dostarczają tyle składników odżywczych, ile potrzebujesz do codziennego życia.

Udowodniono, że dieta śródziemnomorska jest szczególnie zdrowa, ponieważ jest bogata w pokarmy takie jak ryby, owoce, warzywa i oliwa z oliwek, które są źródłem ważnych dla organizmu składników odżywczych. Przyjęcie tego sposobu odżywiania może zapobiec ryzyku chorób sercowo-naczyniowych i ogólnie promować Twoje zdrowie.

Z kolei wegetarianizm w swojej najbardziej znanej postaci (ovo laktowegetarianizm) polegający na spożywaniu produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka i nabiał (bez mięsa) to kolejna alternatywa dla świadomego jedzenia. Taka dieta zapewnia wiele korzyści.

3. Aktywność

Szczęśliwi ludzie często prowadzą aktywne życie. Wiąże się to z faktem, że aktywność jest niezwykle istotna. W dzisiejszym świecie unikanie siedzącego trybu życia może być trudne, ponieważ wiele wymagań codziennego życia ma charakter psychiczny.

Jednak oprócz swoich zalet regularne uprawianie sportu lub włączanie do rutyny czynności, w których musisz się poruszać, może stać się podstawą stylu życia, który poprawia samopoczucie. Doda Ci to energii i zwiększy Twoją zdolność do rozwiązywania wszelkich problemów w Twoim życiu.

4. Ciekawość i żądza przygód

Ten styl życia wiąże się z poszukiwaniem zajęć, które podtrzymują pragnienie uczenia się nowych rzeczy i zdobywania nowej wiedzy. Mogą to być na przykład czynności takie jak czytanie lub oglądanie filmów, które umożliwiają dostęp do różnych doświadczeń poprzez opowiadane historie.

Oczywiście podróżowanie to także dobra opcja na wzbogacenie perspektywy i wyjście ze strefy komfortu. Również zapisanie się na zajęcia w celu nauki drugiego języka, rozwinięcie niektórych swoich talentów lub zdobycie nowej umiejętności to również wyzwania, które pozwolą Ci się rozwijać.

5. Uczuciowość

Budowanie więzi społecznych jest ważne w dążeniu do dobrego samopoczucia. Styl życia związany z uczuciowością to taki, w którym osiągasz kilka celów:

  • Dajesz odpowiednią przestrzeń swoim emocjom.
  • Doceniasz więzi, które nawiązałeś ze swoimi bliskimi.
  • Utrzymujesz i pielęgnujesz te więzi poprzez miłość i troskę.

Całkiem możliwe, że pośród wyzwań związanych z pracą odkładasz swojego partnera, rodzinę i przyjaciół na bok. Jednak poświęcanie czasu osobom, które kochasz, jest naprawdę wartościowym i szczerym sposobem na pokazanie, jak bardzo Ci na nich zależy. Jest to niezbędne, jeśli chcesz, aby Twoje relacje pozostały żywe i zdrowe.

przytulanie przyjaciół

6. Samoświadomość

Inny styl życia szczęśliwych ludzi wiąże się z samoświadomością. Koncentruje się na samowiedzy, identyfikowaniu tego, co sprawia, że jesteś nieszczęśliwy, i dążeniu do zmiany tego. To zaproszenie do zmierzenia się z własnymi lękami i walki z tymi czynnikami, które stanowią przeszkodę w zmianie nawyków.

Jest całkiem możliwe, że jeśli chcesz przyjąć samoświadomy styl życia, będziesz musiał popracować nad wieloma z wyżej wymienionych aspektów. Każdy z nich stanowi okno do życia w dobrym samopoczuciu i spełnieniu.

7. Działanie

Niektórzy ludzie wybierają aktywistyczny styl życia, aby spróbować rozwiązać wszystkie niesprawiedliwości, których doświadczają lub których są świadkami. Chociaż jest to ścieżka pełna wysiłku, stresu emocjonalnego i frustracji, wiele osób uważa ją za niezwykle wartościową.

Na przykład weganizm to styl życia, który wymaga zmian i wysiłków, których nie każdy chce podjąć. Niemniej jednak weganie mają silne przekonanie, że przyczyniają się do poprawy życia zwierząt.

Warto rozważyć powyższe przykłady, aby mieć pełniejsze, bardziej świadome i szczęśliwsze życie. Ponieważ opierają się na znajdowaniu wewnętrznego spokoju i oddziaływaniu na środowisko, są świetnymi zasobami, jeśli chodzi o równoważenie emocji. Warto się nad nimi zastanowić.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Södergren, M., McNaughton, S.A., Salmon, J. et al. Associations between fruit and vegetable intake, leisure-time physical activity, sitting time and self-rated health among older adults: cross-sectional data from the WELL study. BMC Public Health 12, 551 (2012). https://doi.org/10.1186/1471-2458-12-551
  • Killingsworth, M.A., & Gilbert, D.T. (2010). A Wandering Mind Is an Unhappy Mind. Science, 330, 932 – 932.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.