Stephen King - kilka mądrych słów

Poniższe słowa Stephena Kinga to dobry sposób na zbliżenie się do myśli tego autora, jednego z największych powieściopisarzy naszych czasów.
Stephen King - kilka mądrych słów

Ostatnia aktualizacja: 15 grudnia, 2021

Stephen Edwin King napisał i opublikował ponad 60 powieści, sprzedał ponad 350 milionów książek i jest uważany za jednego z najbardziej utytułowanych twórców literatury horroru, tajemnicy, fantasy i science fiction wszech czasów.

Urodzony w Portland w stanie Maine, King ma szczególne upodobanie do osadzania swoich powieści w tej cichej i pięknej części Stanów Zjednoczonych. Jednak perfekcjonizm zaczyna się i kończy na miejscu akcji, gdyż w sama fabuła jest zwykle chaotyczna.

Jednym z najbardziej imponujących i znanych z jego dzieł jest Lśnienie. Jest jednak znacznie więcej książek, które zostały zaadaptowane do filmów, seriali, a nawet komiksów. Na przykład It, The Dark Tower, Carrie i Pet Sematary.

Słowa Stephena Kinga pokazują jego myślenie i wizję świata. To perspektywa, która jest ściśle związana z jego życiowym doświadczeniem i która odcisnęła swoje piętno na wielu jego pracach.

Stephen King o nauce

„Nauka to odkrywanie tego, co już wiemy. Nauczanie to przypominanie innym, że wiedzą o tym równie dobrze jak my. Wszyscy jesteśmy uczniami, wykonawcami, nauczycielami”.

W naszym pierwszym cytacie Stephen King zwraca uwagę na różnicę między uczeniem się a nauczaniem . Twierdzi, że podczas gdy uczenie się skupia się na odkrywaniu, nauczanie polega na zachęcaniu innych do zapamiętania. Na przykład, jak to ma miejsce w przypadku nauczyciela, który dobrze uczy swojego przedmiotu, co ułatwia uczniom później pomyślne przypomnienie sobie różnych informacji.

Później King dodaje, że w pewnym sensie wszyscy jesteśmy nauczycielami. W końcu wszyscy mamy różne umiejętności, które możemy przekazać innym. Może uda nam się zostawić po sobie ślad w postaci książki, piosenki lub obrazu. Możemy to jednak zrobić również ucząc innych.

stephen king

Walcz i nie poddawaj się

„Gdyby nie było tych, którzy triumfują wbrew wszelkim przeciwnościom, myślę, że wszyscy by zrezygnowali”.

To intrygujące słowa Kinga z więcej niż nutą autobiografii. Walka, nawet gdy wszystko wydaje się stracone, jest jedną z jego maksym. Tutaj stosuje to do idei pogoni za marzeniami, nawet jeśli wydaje się, że nie ma już nadziei.

Istnieje wiele przykładów ludzi, którym udało się podnieść po upadku i zaryzykować. Jednak może być jeszcze więcej osób, które poddały się i zrezygnowały.

Zgodnie z tym, co mówi Stephen King, jeśli naprawdę nie można było odnieść sukcesu, po co walczyć? Gdyby nie było realnych możliwości, wszyscy odwróciliby się od swoich marzeń. Na szczęście nie zawsze tak jest.

Twoje dziecinne ja

„Ludzie myślą, że jestem dość dziwną osobą, ale to nieprawda: mam serce małego dziecka – jest w szklanym słoju na moim biurku”.

Według analizy transakcyjnej istnieją trzy stany istnienia. Po pierwsze, mamy do czynienia z rodzicielskim stanem ego. Ludzie kopiują swoje zachowania od rodziców. Po drugie, stan ego osoby dorosłej. Osoby te zachowują się zgodnie z doświadczeniami tu i teraz. Po trzecie, stan ego dziecka. Ludzie zachowują się i myślą tak, jak w dzieciństwie, żyjąc wszystkim z dużą intensywnością emocjonalną.

Słowa Stephena Kinga mogą odnosić się do tej teorii. Być może pisarz ma silną obecność swojego dziecięcego stanu ego, którego nigdy nie porzuca i który uwalnia częściej niż pozostałe dwa.

dzieci

Wiemy, że Stephen King był ofiarą nękania w dzieciństwie. Mówił o tym w wielu swoich pracach. Dzieci są często bohaterami jego opowieści, gdzie przeżywają traumatyczne doświadczenia podobne do tych, które przeżył on sam.

Dlatego logiczne jest założenie, że te doświadczenia miały silny wpływ na jego dorosłe życie. Wiemy, że znęcanie się w dzieciństwie zwykle ma konsekwencje, które trwają również w wieku dorosłym. Wydaje się, że w przypadku Stephena Kinga pisanie uważał za skuteczny sposób na przetwarzanie i budowanie relacji z własnych doświadczeń.

Te cytaty Stephena Kinga dają nadzieję. Mamy nadzieję, że podobały Ci się tak samo jak nam. Zawsze dobrze jest dowiedzieć się trochę więcej o ludziach, którzy byli w stanie w jakiś sposób przekroczyć rzeczywistość doczesną i stworzyć klasyczne dzieła.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jiménez, T., (2019). ¡Todos flotan! Las pesadillas de Stephen King. Benalmádena: Applehead Team.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.