Stara dusza — oto 5 elementów, które ją charakteryzują

Stara dusza zawsze jest wyjątkowo wrażliwa na otaczający ją świat. W rzeczywistości często czuje, że tak naprawdę nie pasuje do otoczenia.
Stara dusza — oto 5 elementów, które ją charakteryzują

Ostatnia aktualizacja: 24 grudnia, 2021

Prawdopodobnie słyszałeś o koncepcjach młodych i starych dusz. Są to pewne rodzaje ludzi, które są klasyfikowane w zależności od poziomu inteligencji, wrażliwości lub intuicji w odniesieniu do czasu, w którym żyją.

Spośród tych dwóch pojęć, być może tym, który przyciąga najwięcej uwagi, jest stara dusza. Pochodzenie tego wyrażenia wywodzi się z religii taoistycznej (praktyki, która powstała ponad 5000 lat temu). Zgodnie z ich przekonaniami, dusza porzuca Tao (rozumiane jako jedność wszystkiego, co nas otacza), aby rozpocząć nowe i inne doświadczenia. Warto więc dowiedzieć się czym charakteryzuje się stara dusza.

W tym wyraźnie duchowym skupieniu stara dusza reprezentuje ostatni etap podróży reinkarnacji. Jest to ostatni krok, w którym osoba wypełniła swoje przeznaczenie, ale nadal odczuwa pewną tęsknotę i musi iść dalej, aby znaleźć coś większego, coś, czego nawet nie potrafią zdefiniować.

Stara dusza

Taoiści wierzą, że wszystko musi wrócić do swoich korzeni. Dlatego ostatecznym celem duszy jest powrót do Tao, gdy zostanie ono nasycone całą wiedzą i wydarzeniami życia. Taoiści wierzą, że dusza przechodzi przez pięć wieków. Po osiągnięciu ostatniego osiąga się doskonałość.

Kobieta medytująca

Na tym ostatnim etapie osoba posiada wyższy poziom percepcji. W rzeczywistości różnią się od swoich rówieśników, ponieważ są bardziej uduchowieni. Są zajęci znalezieniem „swojego miejsca w świecie”. Wierzą, że są częścią czegoś większego niż to, co ich otacza. W rzeczywistości ich głównym celem jest osiągnięcie wewnętrznej satysfakcji.

Taoiści wierzą, że wielu filozofów, naukowców i artystów to stare dusze, które czują się bardziej komfortowo w tego rodzaju zawodach. Warto zauważyć, że ktoś z takim typem duszy lubi uczyć się na bieżąco. Rzeczywiście, często przeciwstawiają się ustalonemu porządkowi i kierują się własnymi doświadczeniami jako przewodnikiem w życiu.

„Nie możemy więcej pytać, czy ciało i dusza są jednym, niż pytać, czy wosk i odciśnięta na nim postać są jednym”.

-Arystoteles-

Pięć cech starych dusz

Oprócz zgodności z cechami wskazanymi powyżej stare dusze charakteryzują się następującymi cechami:

Mają wysoki stopień dojrzałości

Ponieważ byli mali, mieli wrażenie, że tak naprawdę nie pasują. Znudziły im się gry odpowiednie dla ich wieku i wymagali bardziej skomplikowanych książek, ponieważ uważali, że bajki są zbyt proste. Ponadto prezentują bardziej dojrzałe postawy. W rzeczywistości są w stanie dojść do wniosków, których nie potrafią nawet ich rodzice. Wynika to z bardziej refleksyjnego, wrażliwego i wysokiego stopnia rozumowania.

Wolą być sami

Stara dusza lubi każde ćwiczenie introspekcyjne. Nie potrzebują innych ludzi, bo wystarczy im własne wnętrze. Swój wolny czas zwykle wykorzystują na medytację, pogłębianie uczuć i czytanie na „głębokie” tematy. Są ciche i zamknięte w sobie. W rzeczywistości wielu uważa, że są nieśmiali. Jednak w rzeczywistości po prostu zagłębiają się w swoje wewnętrzne ja

Kobieta nad morzem

Doceniają proste rzeczy

Stara dusza ma wyraźną duchowość. Osoby posiadające ją robią tylko to, co ich pasjonuje i będą pracować tylko nad czymś, co ich uszczęśliwi i pozwoli się spełnić. Mogą też starać się jak najlepiej opanować jedną konkretną rzecz, ale często zamiast kontynuować to, przechodzą do innej czynności. Dlaczego? Ponieważ czerpią więcej przyjemności z podróży niż do mety.

Ich instynkty są bardzo rozwinięte

Wiedzą, czym się kierować. Rzeczywiście, ich instynkty rzadko zawodzą. Obserwują wszystko szczegółowo i mają zdolność tworzenia w głowie pełnych obrazów. Dlatego, gdy wszyscy wokół widzą las pełen drzew, obserwują każdy gatunek roślin i zwierząt, ziemię, niebo, wiatr i wiele więcej. W rzeczywistości nic nie pozostaje niezauważone przez starą duszę. Potrafią bardzo szczegółowo przeanalizować osobę lub sytuację, nie popełniając żadnych błędów.

Są niezwykle wrażliwe

Coś, co również charakteryzuje starą duszę, to wysoki poziom empatii. Rzeczywiście, mogą postawić się na miejscu innych, zrozumieć ich i im pomóc.

Wszystko to dlatego, że rozumieją, co się dzieje lepiej niż ktokolwiek inny. Wykraczają poza swoje osiągnięcia, znają własne sposoby myślenia, potrafią przebaczać, odpuszczać to, co robią źle i udzielać rad bez osądzania.

„Dusza ma złudzenia, jak ptak ma skrzydła: jest przez nie podtrzymywana”.

-Wiktor Hugo-

Na koniec powinniśmy chyba wspomnieć o wadach urodzenia się jako stara dusza.

  • Osoby takie nie pasują do ludzi w ich wieku. W rzeczywistości mają tendencję do większego utożsamiania się z osobami starszymi.
  • Uważają, że są odłączone od świata, ponieważ nie podzielają poglądów swoich bliskich.
  • Mogą popaść w depresję lub mieć problemy z samooceną, ponieważ mierzą się naprawdę surową miarą.

Czy znasz jakąś starą duszę? Być może nawet myślisz, że sam mógłbyś nią być. W każdym razie nie ma wątpliwości, że stara dusza jest niezwykle interesującą koncepcją duchową.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Flores Mamani, E., Garcia Tejada, M. L., Calsina Ponce, W. C., & Yapuchura Sayco, A. (2016). Las habilidades sociales y la comunicación interpersonal de los estudiantes de la Universidad Nacional del Altiplano-Puno. Comuni@ cción7(2), 05-14.
  • Tucci, G. (2013). Apología del taoismo. Editorial MAXTOR.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.