Siła przyjaźni: 5 polecanych filmów

Przyjaźń jest tak samo ważna dla zdrowia jak dieta i ćwiczenia. SIła przyjaźni zapewnia wsparcie i motywację. Przyjaciele to nasi najlepsi towarzysze.
Siła przyjaźni: 5 polecanych filmów

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2021

Siła przyjaźni stanowi uzupełnienie wielu wymiarów naszego życia. Z niektórymi przyjaciółmi znamy się jeszcze ze szkoły, z innymi dzielimy zadania w pracy. Chociaż każda relacja jest inna, obecność bliskiej osoby nadaje szczególny wymiar ważnym wydarzeniom i najzwyklejszym chwilom.

Siła przyjaźni i jej znaczenie

Z upływem lat przyjaźnie uczą nas postępowania z innymi ludźmi. Komunikacja zawsze jest kluczem do sukcesu – także w małżeństwie i w pracy. Nasz sposób nawiązywania przyjaźni kreowany jest stopniowo. 

W dorosłym życiu podchodzimy do nich bowiem inaczej niż w dzieciństwie. Zmiana tego rodzaju zachodzi wskutek praktykowania komunikacji i interakcji z innymi.

Przyjaźń to podstawa udanych relacji międzyludzkich.

Przyjaźń

Przyjaźnie mają też pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i redukcję stresu. Co więcej, dzielenie z kimś pozytywnych momentów zwiększa poczucie szczęścia.

Niestety przyjaciele nie są w stanie wyleczyć naszej samotności ani depresji. Jednak przyjaźń towarzyszy nam i daj siłę w trudnych chwilach. Bliskie osoby wspierają nas w gorszych momentach. Dzięki nim uczymy się znaczenia życzliwości i bezwarunkowej troski.

Co więcej, przyjaciele umożliwiają nam spojrzenie na nasze problemy z perspektywy. Nie pozwalają nam utonąć w smutku. Chcą, byśmy byli zawsze szczęśliwi i popychają nas we właściwym kierunku. Proponujemy kilka filmów traktujących o znaczeniu przyjaźni w życiu. Warto obejrzeć je z bliskimi.

Siła przyjaźni: Toy Story

Toy Story to film produkcji studia Disney i Pixar z 2001 rokuFabuła dotyczy zabawek, które żyją własnym życiem, gdy ich właściciel, Andy, nie patrzy. Zabawki przyjaźnią się, a na czele grupy stoi kowboj Woody.

Do grupy dołącza jednak nowa zabawka – Buzz. Wówczas sytuacja się zmienia. Buzz i Woody zaczynają rywalizować o pozycję lidera.

Andy i jego rodzina planują przeprowadzkę. Woody próbuje przy okazji pozbyć się Buzza, ale nie udaje mu się to. Buzz zostaje porwany przez nieprzyjemnego sąsiada o imieniu Sid. Dziecko torturuje zabawki rozkładając je na części.

Buzz i Woody muszą współpracować, by się uratować. W ten sposób nawiązują przyjaźń i okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Inteligencja Woody’ego i zdolności Buzza umożliwiają tej parze pokonanie kłopotów.

Gdzie jest Nemo?

To film opowiadający historię porwania Nemo i prób uratowania go przez Marlina. Mały Nemo wpada w sieci. Zmartwiony ojciec Marlin wyrusza na poszukiwania syna. Po drodze poznaje Dory, rybę z problemami z pamięcią.

Mimo odmiennych opinii i stylów życia, Marlin i Dory nawiązują głęboką relację przyjacielską. Dzięki niej udaje im się uratować Nemo i rozwinąć własne osobowości.

Lilo i Stitch

Mała Lilo to pochodząca z Hawajów dziewczynka, którą opiekuje się starsza siostra, Nani. Nani i Lilo zostały osierocone wskutek śmiertelnego wypadku rodziców. Lilo bardzo chce mieć przyjaciela, gdyż większość dzieci w jej wieku tylko się z niej naśmiewa. 

Z nieba spada Stitch – pozaziemskie stworzenie. Stitch jest wprawdzie dziki, ale przy tym na tyle mały, że można pomylić go z psem.

Lilo dokonuje adopcji Stitcha i w ten sposób oboje znajdują to, czego im brakowały. Stitch poddany zostaje pozytywnemu wpływowi i przekształca się w cywilizowane stworzenie, które chce chronić swoich bliskich. Lilo z kolei znajduje przyjaciela – razem z nim może śmiać się i płakać.

Jak wytresować smoka?

Czkawka, główny bohater filmu, to delikatny młodzieniec. Jego wątła budowa utrudnia mu odnalezienie się w roli wikinga. Pewnej nocy jego towarzysze walczą z okrutnymi smokami. Czkawce udaje się zranić najszybszego ze wszystkich smoków.

Czkawka, by udowodnić ojcu, że jest prawdziwym wikingiem, rusza do lasu, by znaleźć i zabić smoka. Nie udaje mu się to jednak i puszcza go wolno. Ten jednak nie może latać, gdyż jest ranny. Czkawka zaczyna go więc karmić i pielęgnować. Następnie nadaje mu imię – Szczerbatek. 

Smok i Czkawka nawiązują przyjaźń przekraczającą granice ludzkiego języka. Para ta dowodzi, że bliskość i wsparcie mogą narodzić się w każdych warunkach.

Siła przyjaźni: Mój brat niedźwiedź

To film z 2003 roku wyreżyserowany przez Aarona Blaise. Akcja rozgrywa się w Ameryce Północnej za czasów epoki lodowcowej. Fabuła dotyczy chłopca imieniem Kenai, który chce wyrosnąć z dzieciństwa i stać się mężczyzną. 

Transformacja ta jest możliwa jedynie poprzez ceremonię przyznania totemu reprezentującego zadania członków społeczności. Kenai jest bardzo zawiedziony, gdy otrzymuje totem Niedźwiedzia Miłości.

Siła przyjaźni: kadr z bajki

W konfrontacji z wielkim niedźwiedziem ginie starszy brat Kenai. Chłopiec pragnie więc rewanżu. Zabija więc zwierzę odpowiedzialne za śmierć jego brata. Wówczas święte duchy zamieniają Kenai w niedźwiedzia. Musi on odbyć długą podróż pełną konfrontacji z siłami natury, by odwrócić zaklęcie.

Towarzyszy mu niedźwiadek Koda. Chociaż Kenai wcale nie chce mieć go u swojego boku, nie ma innego wyjścia, gdyż Koda zna drogę do świętych duchów. W podróży Kenai poznaje wartość przyjaźni i wchodzi na ścieżkę dorosłości.

To może Cię zainteresować ...
Oskarowe filmy, które trzeba obejrzeć
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Oskarowe filmy, które trzeba obejrzeć

Wiele filmów, które zdobyły Nagrody Akademii Filmowej, zapadło w naszą pamięć. Poznaj słynne oskarowe filmy, które trzeba obejrzeć.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.