Siła przyjaźni: 5 polecanych filmów

Przyjaźń jest tak samo ważna dla zdrowia jak dieta i ćwiczenia. SIła przyjaźni zapewnia wsparcie i motywację. Przyjaciele to nasi najlepsi towarzysze.
Siła przyjaźni: 5 polecanych filmów

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2021

Siła przyjaźni stanowi uzupełnienie wielu wymiarów naszego życia. Z niektórymi przyjaciółmi znamy się jeszcze ze szkoły, z innymi dzielimy zadania w pracy. Chociaż każda relacja jest inna, obecność bliskiej osoby nadaje szczególny wymiar ważnym wydarzeniom i najzwyklejszym chwilom.

Siła przyjaźni i jej znaczenie

Z upływem lat przyjaźnie uczą nas postępowania z innymi ludźmi. Komunikacja zawsze jest kluczem do sukcesu – także w małżeństwie i w pracy. Nasz sposób nawiązywania przyjaźni kreowany jest stopniowo. 

W dorosłym życiu podchodzimy do nich bowiem inaczej niż w dzieciństwie. Zmiana tego rodzaju zachodzi wskutek praktykowania komunikacji i interakcji z innymi.

Przyjaźń to podstawa udanych relacji międzyludzkich.

Przyjaźń

Przyjaźnie mają też pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i redukcję stresu. Co więcej, dzielenie z kimś pozytywnych momentów zwiększa poczucie szczęścia.

Niestety przyjaciele nie są w stanie wyleczyć naszej samotności ani depresji. Jednak przyjaźń towarzyszy nam i daj siłę w trudnych chwilach. Bliskie osoby wspierają nas w gorszych momentach. Dzięki nim uczymy się znaczenia życzliwości i bezwarunkowej troski.

Co więcej, przyjaciele umożliwiają nam spojrzenie na nasze problemy z perspektywy. Nie pozwalają nam utonąć w smutku. Chcą, byśmy byli zawsze szczęśliwi i popychają nas we właściwym kierunku. Proponujemy kilka filmów traktujących o znaczeniu przyjaźni w życiu. Warto obejrzeć je z bliskimi.

Siła przyjaźni: Toy Story

Toy Story to film produkcji studia Disney i Pixar z 2001 rokuFabuła dotyczy zabawek, które żyją własnym życiem, gdy ich właściciel, Andy, nie patrzy. Zabawki przyjaźnią się, a na czele grupy stoi kowboj Woody.

Do grupy dołącza jednak nowa zabawka – Buzz. Wówczas sytuacja się zmienia. Buzz i Woody zaczynają rywalizować o pozycję lidera.

Andy i jego rodzina planują przeprowadzkę. Woody próbuje przy okazji pozbyć się Buzza, ale nie udaje mu się to. Buzz zostaje porwany przez nieprzyjemnego sąsiada o imieniu Sid. Dziecko torturuje zabawki rozkładając je na części.

Buzz i Woody muszą współpracować, by się uratować. W ten sposób nawiązują przyjaźń i okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Inteligencja Woody’ego i zdolności Buzza umożliwiają tej parze pokonanie kłopotów.

Gdzie jest Nemo?

To film opowiadający historię porwania Nemo i prób uratowania go przez Marlina. Mały Nemo wpada w sieci. Zmartwiony ojciec Marlin wyrusza na poszukiwania syna. Po drodze poznaje Dory, rybę z problemami z pamięcią.

Mimo odmiennych opinii i stylów życia, Marlin i Dory nawiązują głęboką relację przyjacielską. Dzięki niej udaje im się uratować Nemo i rozwinąć własne osobowości.

Lilo i Stitch

Mała Lilo to pochodząca z Hawajów dziewczynka, którą opiekuje się starsza siostra, Nani. Nani i Lilo zostały osierocone wskutek śmiertelnego wypadku rodziców. Lilo bardzo chce mieć przyjaciela, gdyż większość dzieci w jej wieku tylko się z niej naśmiewa. 

Z nieba spada Stitch – pozaziemskie stworzenie. Stitch jest wprawdzie dziki, ale przy tym na tyle mały, że można pomylić go z psem.

Lilo dokonuje adopcji Stitcha i w ten sposób oboje znajdują to, czego im brakowały. Stitch poddany zostaje pozytywnemu wpływowi i przekształca się w cywilizowane stworzenie, które chce chronić swoich bliskich. Lilo z kolei znajduje przyjaciela – razem z nim może śmiać się i płakać.

Jak wytresować smoka?

Czkawka, główny bohater filmu, to delikatny młodzieniec. Jego wątła budowa utrudnia mu odnalezienie się w roli wikinga. Pewnej nocy jego towarzysze walczą z okrutnymi smokami. Czkawce udaje się zranić najszybszego ze wszystkich smoków.

Czkawka, by udowodnić ojcu, że jest prawdziwym wikingiem, rusza do lasu, by znaleźć i zabić smoka. Nie udaje mu się to jednak i puszcza go wolno. Ten jednak nie może latać, gdyż jest ranny. Czkawka zaczyna go więc karmić i pielęgnować. Następnie nadaje mu imię – Szczerbatek. 

Smok i Czkawka nawiązują przyjaźń przekraczającą granice ludzkiego języka. Para ta dowodzi, że bliskość i wsparcie mogą narodzić się w każdych warunkach.

Siła przyjaźni: Mój brat niedźwiedź

To film z 2003 roku wyreżyserowany przez Aarona Blaise. Akcja rozgrywa się w Ameryce Północnej za czasów epoki lodowcowej. Fabuła dotyczy chłopca imieniem Kenai, który chce wyrosnąć z dzieciństwa i stać się mężczyzną. 

Transformacja ta jest możliwa jedynie poprzez ceremonię przyznania totemu reprezentującego zadania członków społeczności. Kenai jest bardzo zawiedziony, gdy otrzymuje totem Niedźwiedzia Miłości.

Siła przyjaźni: kadr z bajki

W konfrontacji z wielkim niedźwiedziem ginie starszy brat Kenai. Chłopiec pragnie więc rewanżu. Zabija więc zwierzę odpowiedzialne za śmierć jego brata. Wówczas święte duchy zamieniają Kenai w niedźwiedzia. Musi on odbyć długą podróż pełną konfrontacji z siłami natury, by odwrócić zaklęcie.

Towarzyszy mu niedźwiadek Koda. Chociaż Kenai wcale nie chce mieć go u swojego boku, nie ma innego wyjścia, gdyż Koda zna drogę do świętych duchów. W podróży Kenai poznaje wartość przyjaźni i wchodzi na ścieżkę dorosłości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.