Siła: nie masz pojęcia ile masz jej w sobie

Siła: nie masz pojęcia ile masz jej w sobie

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2017

“Drogie życie: Kiedy wypowiadam słowa typu “już gorzej być nie może”, jest to po prostu stwierdzenie faktu, a nie wyzwanie dla Ciebie. Co z tego, że wszystkie poradniki wmawiają mi, że siła tkwi we mnie? Przecież Ty i tak masz niesamowity wręcz talent do komplikowania mojej codziennej egzystencji.

Wiem o tym doskonale, wiele razy dostałam tego dowód. W każdym razie i tak Ci za to wszystko dziękuję, ponieważ Twoja surowość nauczyła mnie, aby się nigdy nie poddawać. Dzięki Tobie byłam w stanie dowiedzieć się, jak wielka tkwi we mnie siła. I to wiele razy.

Nigdy nie nauczyłabym się tak wielu rzeczy bez tych wszystkich przeciwności i kłód, jakie rzucasz mi pod nogi. Im bardziej rzeczywistość mnie boli, im silniejszy czuję ból, tym czuję się sama silniejsza i bardziej odporna.”

Zapewne wiele razy w trakcie Twojego życia wydawało Ci się, że są chwile, w których wszystko obraca się przeciwko tobie. Takie sytuacje potrafią Cię doprowadzić na skraj załamania, a wszystko w Twoim wnętrzu wręcz krzyczy z poczucia bezsilności. Oczywiście, że trudno jest przeciwstawić się wszystkiemu. Kiedy cały świat wydaje się robić Ci na złość, kiedy czujesz się samotna i opuszczona lub gdy myślisz, że już gorzej być nie może.

Siła tkwi w Tobie!

W takich sytuacjach zacznij myśleć o tym, że naprawdę może być gorzej. Postaraj się wziąć w garść i spróbuj stawić czoła problemom. Gdy tylko wykonasz pierwszy krok, szybko przekonasz się, jak ogromna siła tkwi właśnie w Tobie. Jej źródłem jest Twoja psychika, wszystko zależy po prostu od nastawienia. Twoje dobre samopoczucie jest właśnie w Tobie i wystarczy po prostu je uwolnić.

Głowa w dłoniach

Szanuj i kochaj przede wszystkim siebie samą. Po co się zadręczać? Zostaw przeszłość za sobą i wyrusz przed siebie. Na początku może Ci się wydawać, że to nie ma sensu, ale szybko przekonasz się, że uwolnienie się od złych myśli jest kluczowe do tego, aby znów móc osiągnąć w życiu równowagę i szczęście. Z pewnością wiesz, że życie jest naprawdę wartościowe, zarówno dobre, jak i złe jego strony.

I przede wszystkim, przestań się zadręczać i rozdrapywać rany. Bo skoro wiesz, że pokonanie samej siebie jest kluczem do sukcesu, to wykorzystaj możliwości, jakie daje Ci Twoja wewnętrzna siła. Zwalcz bezsilność i złam te sztuczne bariery przed sobą. Jeśli Twój umysł jest w stanie to zrobić, to będziesz w stanie przezwyciężyć wszystko, co życie rzuci Ci pod nogi.

Siła i odporność – przypowieść o dwóch żabach

Były sobie raz dwie żaby, które przez własną nieuwagę wpadły do wiadra pełnego śmietany. Natychmiast poczuły, że stopniowo toną, nie były w stanie unosić się zbyt na długo powierzchni tej gęstej śmietany. To było uczucie podobne do utknięcia w ruchomych piaskach lub w grząskim bagnie.

Żaby pływały wokół krawędzi wiadra szukając drogi ucieczki, ale szybko się okazało, że nie ma to żadnego sensu. Wszystko co mogły zrobić, to pływać w kółko, albo utonąć. Jednak wraz z upływem utrzymanie się na powierzchni śmietany przychodziło im z coraz to większym i większym trudem.

Jedna z nich w końcu powiedziała piskliwym głosikiem: „Nie jestem w stanie już tak dłużej pływać. Nie ma drogi ucieczki z tego wiadra, nie możemy pływać przez całą wieczność. Ponieważ i tak wkrótce zginiemy, nie widzę powodu, by wciąż przedłużać to cierpienie. Nie ma sensu umierać z wycieńczenia oraz całkowicie daremnego wysiłku”.

Żabki w śmietanie

Po tych słowach żaba przestała machać łapkami i szybko zatonęła pochłonięta przez gęstą, białą ciecz. Druga z żab, o wiele bardziej uparta, której siła woli nie osłabła ani na moment powiedziała tylko:
To nie jest żadne wyjście z sytuacji! Jeśli mam już umrzeć, to i tak postaram się zrobić wszystko, aby walczyć do ostatniego tchu. Nie chcę umierać ani o sekundę wcześniej, zanim nadejdzie mój czas„.

I żaba ta dzielnie walczyła ze śmietaną jeszcze przez wiele godzin. Nagle zaczęła dostrzegać, że wskutek wszystkich ich machnięć łapkami śmietana zaczęła powoli przekształcać się w twarde masło.

Zaskoczona żaba już wkrótce zdołała ubić śmietanę na tyle mocno, aby móc stanąć na łapki, dojść do brzegu wiadra i po odrobinie wysiłku przeskoczyć na drugą stronę. Wtedy już jedyne co jej pozostało, to wrócić z radością do domu.

Czego się możesz nauczyć z tej przypowieści?

Nigdy nie powinniśmy się poddawać. Zawsze istnieje możliwość, że będziemy w stanie pływać lub choćby unosić się na powierzchni. Twoja siła Ci na to pozwoli, nawet kiedy wydaje się to zupełnie szalone. Nawet kiedy masz niezachwianą pewność, że nie dasz rady, bo to niemożliwe.

Motyle

Tak naprawdę to w niekorzystnych sytuacjach siła naszej psychiki często potrafi nas zaskoczyć swoją zdolnością do prezentowania nam różnych możliwości. I zawsze pozwoli nam spojrzeć na daną okoliczność z różnych perspektyw.

Nie poddawaj się, nawet gdy piekło zamarza

“Nie poddawaj się. Wciąż jest jeszcze czas, aby wyrwać się z tej matni i zacząć wszystko od nowa. Będziesz w stanie zaakceptować swoje cienie, pochować swoje lęki, uwolnić się od obciążeń i wystartować ponownie do lotu.

Nie poddawaj się, bo życie polega na ciągłej podróży. Realizuj swoje marzenia, otwórz się na upływ czasu. Wyrzuć z siebie negatywne myśli i uczucia, a następnie sięgaj do samego nieba.
Nie poddawaj się, proszę, nie poddawaj się, choćby piekło zamarzło, choćby strach Cię kąsał po całym ciele, choćby słońce się schowało za chmurami, a wiatr zamarł. Jest jeszcze ogień w Twojej duszy, jest jeszcze życie w Twoich snach i ogromna siła w całej Tobie.

Bo życie jest Twoje. A więc i pragnienia są Twoje. To dlatego, że kochasz życie, a ono kocha Cię ze wzajemnością. Tak, jak wino nieodłącznie kojarzy się z miłością, to szczera prawda. Ponieważ nie ma żadnych ran, których czas nie może wyleczyć.

Otwórz drzwi, odblokuj zamki, zburz mury, które Cię chronią, żyj swoim życiem i przyjmij wyzwanie. Odzyskaj swój śmiech, przećwicz nową piosenkę, naucz się bronić przez niechcianym i rozłóż szeroko ręce. Rozwiń swoje skrzydła i spróbuj ponownie wzbić się do góry. Twoja siła pozwoli Ci ponownie cieszyć się życiem i sięgnąć do nieba.
Ponieważ każdy dzień jest nowym początkiem, to teraz jest najlepszy moment. Bo nie jesteś z tym sama. Bo po prostu Cię kocham.”

Mario Benedetti

Bądź silna bez względu na sytuację, w jakiej się właśnie znajdujesz. Wszystko to minie z czasem, nic nie jest stałe. Nic złego nie może trwać przez sto lat. Twoje życie zmieni się na lepsze. Niech Twoja siła wewnętrzna pozwoli Ci przeczekać te trudne chwile. Nie daj się depresji, ponieważ będziesz w stanie już niedługo prowadzić swoje życie tak, jak tego sama zapragniesz.

Rady do zapamiętania

Skorzystaj z dostępnych możliwości. Żyj każdym dniem. Uśmiechaj się. Stawiaj czoła swoim obawom. Płacz, jeśli poczujesz konieczność wyrzucenia z siebie negatywnych emocji. Ale nigdy nie poddawaj się, bo w tym życiu nie ma ciężaru, którego nie można znieść. Nie wierzysz w to? W takim razie pozwól na to, aby Twoja siła Ci wykazała, jak bardzo się mylisz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.