Sakura, japońska legenda o prawdziwej miłości

Sakura, japońska legenda o prawdziwej miłości
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

Sakura to legendarna postać ze starożytnej Japonii. W tym czasie feudałowie walczyli w straszliwych bitwach, w których zginęło wielu bojowników, wypełniając cały kraj smutkiem i spustoszeniem. Momenty pokoju były bardzo rzadkie. Nie kończyła się jedna wojna, gdy zaczynała się następna.

Mimo wszystko był pewien piękny las, którego nawet wojna nie zdołała zniszczyć. Był pełen liściastych drzew, które wydzielały delikatne zapachy i pocieszyły udręczonych mieszkańców starożytnej Japonii. Bez względu na to, ile było bitew, żadna z armii nie odważyła się dotknąć tego cuda natury.

Posłuchaj, co ma Ci do przekazania Sakura

W tym pięknym lesie było jednak drzewo, które nigdy nie kwitło. Chociaż było pełne życia, na jego gałęziach nigdy nie pojawiały się kwiaty. Dlatego wyglądało na wysuszone, jakby było martwe. Ale nie było martwe. Po prostu wydawało się być skazane na cierpienie i niemożność cieszenia się kolorami i aromatami.

Wszystko, co wiemy o miłości, to fakt, że miłość jest wszystkim, co istnieje”.

-Emily Dickinson-

Sakura i szczypta magii

Drzewo było bardzo samotne. Zwierzęta nie zbliżały się do niego z obawy przed zarażeniem się jego dziwną chorobą. Również trawa nie rosła wokół samych powodów. Samotność była jego jedyną towarzyszką. Legenda o Sakurze opowiada, że pewna leśna wróżka wzruszyła się losem drzewa, które wyglądało na stare, będąc młodym.

Pewnej nocy wróżka pojawiła się obok drzewa i powiedziała mu, że chce je zobaczyć piękne i kwitnące. Chciała pomóc mu to osiągnąć. Dlatego złożyła mu propozycję. Dzięki swojej mocy rzuci zaklęcie, które będzie trwać przez 20 lat. W tym czasie drzewo będzie czuć to, co czuje ludzkie serce. Może w ten sposób poczuje odpowiednie emocje i znowu rozkwitnie.

Wróżka dodała, że dzięki zaklęciu drzewo będzie mogło stać się zarówno rośliną, jak i człowiekiem, kiedy tylko będzie chciał. Jednak jeśli w ciągu 20 lat nie odzyska swojej witalności natychmiast umrze.

kwitnące drzewo

Spotkanie z Sakurą

Tak jak powiedziała wróżka, drzewo mogło stać się człowiekiem i rośliną kiedy tylko chciało. Spróbował pozostać człowiekiem przez dłuższy czas, aby sprawdzić, czy ludzkie emocje pomogą mu rozkwitnąć. Jednak początek był wielkim rozczarowaniem. Rozglądając się wokół widział tylko nienawiść i wojnę. Dlatego wrócił do bycia drzewem przez dłuższy czas. 

Mijały miesiące i lata. Drzewo wyglądało jak zawsze i nie mogło znaleźć wśród ludzi niczego, co pozwoliłoby mu się wydostać z tego stanu. Jednak pewnego wieczoru, kiedy zamienił się w człowieka poszedł do krystalicznie czystego strumienia i tam zobaczył piękną młodą kobietę. To była Sakura. Drzewo pod postacią człowieka było pod wrażeniem jej piękna.

Sakura była dla niego bardzo miła. Aby się jej odwdzięczyć, pomógł jej zanieść wodę do jej domu, który znajdował się w pobliżu. Prowadzili żywą rozmowę, w której oboje ze smutkiem mówili o wojnie w Japonii i z nadzieją o swoich marzeniach.

Cud miłości

Kiedy dziewczyna spytała go, jak się nazywa, drzewo odpowiedziało: “Yohiro”, co oznacza “nadzieję”. Stali się bardzo bliskimi przyjaciółmi. Każdego dnia spotykali się, aby rozmawiać, śpiewać, czytać wiersze i księgi pełne wspaniałych opowieści. Im lepiej poznawał Sakurę, tym bardziej odczuwał potrzebę bycia przy niej. Liczył minuty do każdego spotkania.

droga pełna kwiatu wiśni

Pewnego dnia Yohiro nie wytrzymał i wyznał swoją miłość Sakurze. Wyznał także, kim naprawdę był: udręczonym drzewem, które wkrótce umrze, ponieważ nie udało mu się rozkwitnąć. Sakura była pod wrażeniem i zachowywała milczenie. Czas mijał i zbliżał się koniec 20 lat. Yohiro, który ponownie przybrał postać drzewa, czuł się coraz smutniejszy.

Pewnego popołudnia, kiedy najmniej się tego spodziewał pojawiła się Sakuro. Przytuliła go i powiedziała, że ​​ona też go kocha. Nie chciała, żeby umarł, ani żeby stało mu się coś złego. Wtedy wróżka pojawiła się ponownie i poprosiła Sakurę o wybór, czy chce pozostać człowiekiem, czy połączyć się z Yohiro w formie drzewa.

Rozejrzała się i przypomniała sobie spustoszone wojną pola. Wybrał połączyć się z Yohiro na zawsze. I stał się cud. Stali się jednym. Drzewo wtedy rozkwitło. Słowo Sakura oznacza “kwiat wiśni”, ale drzewo go nie znało. Od tamtego momentu zapach miłości obojga można poczuć na polach Japonii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alché, K. D. FAIRY TALES, LEGENDS AND YŌKAI. THE TRADITIONAL JAPANESE SOCIETY THROUGH ITS OWN FANTASY LITERATURE. In a Stranger Field. Studies of Art, Audiovisuals and New Technologies in Fantasy, SciFi and Horror Genres., 48.
  • Dorson, R. M. (2012). Folk legends of Japan. Tuttle Publishing.
  • Atsushi, A. (2007). Perceptions of Ambiguous Reality-Life, Death and Beauty in Sakura. Japanese religions32(1/2), 39.
  • Salazar, G. M. (2022). The Cherry Blossom and its Influence on Japanese Culture. Japanese Society and Culture4(1), 12.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.