Realista czy pesymista: którym z nich jesteś?

Realista czy pesymista: którym z nich jesteś?
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Czy ktoś kiedyś nazwał Cię pesymistą? Jeśli tak, ale Ty nie zgadzasz się z tą opinią i chcesz wiedzieć, czy to prawda, czy nie, ten artykuł jest dla Ciebie. Realista jest często mylony z pesymistą. Ale prawda jest taka, że to dwie zupełnie różne osobowości. A zatem… czym różni się realista od pesymisty?

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że tendencja do dostrzegania negatywnych cech w różnych rzeczach jest normalna. Stoi za tym ewolucyjny i adaptacyjny powód. Ma to na celu ochronę przed rzeczami, które potencjalnie mogą nas zranić.

Innymi słowy, nasz system ochrony psychologicznej jest bardziej skupiony na rzeczach, które idą źle i mogą nas zranić. Jest to dla niego znacznie ważniejsze niż wszystko, co idzie dobrze i obecnie przynosi nam korzyści. Jednak gdy ktoś widzi tylko negatywne cechy tego, co się dzieje, jest pesymistą. W takim przypadku ta adaptacyjna funkcja wykrywania negatywności staje się problemem i psuje nastrój.

W rzeczywistości między pesymizmem a optymizmem istnieje pośredni stan. Optymiści zazwyczaj patrzą na świat przez różowe okulary. Natomiast ten stan pomiędzy pesymizmem a realizmem nazywa się realizmem. Aby wyjaśnić, jakimi cechami odróżnia się realista od pesymisty i pomóc Ci dostrzec, którym z nich jesteś, poniżej omówimy kilka istotnych pojęć.

Kobieta zastanawia się - realisty czy pesymista

Pesymista: co go wyróżnia?

Kiedy ktoś jest pesymistą, ma nastawienie poznawcze, które psycholog Aaron Beck nazwał selektywną abstrakcją. Innymi słowy, dzięki temu nastawieniu pesymiści zwracają uwagę jedynie na informacje o zabarwieniu negatywnym i tylko je przyjmują.

Dlatego pesymiści zwracają uwagę na negatywne informacje i je zapamiętują. Wiele razy, nawet niezauważenie, filtrują informacje i dostrzegają tylko negatywne rzeczy.

Jeśli uważasz się za pesymistę i myślisz, że popadasz w ten błąd poznawczy, nie martw się! Jest na to rozwiązanie. Istnieją naukowo udowodnione metody psychologiczne, takie jak restrukturyzacja poznawcza i fuzja poznawcza. Mają one na celu ułatwienie pesymiście zdystansowanie się od pewnych myśli. Mogą również pomóc mu zmodyfikować automatyczne procesy psychologiczne i negatywne wzorce myślowe.

„Pesymista narzeka na wiatr; optymista oczekuje, że wiatr się odwróci; realista dostosowuje żagle”.
-William George Ward-

Czy jestem pesymistą?

Jeśli chcesz wiedzieć, kim jesteś, pamiętaj, że pesymiści dostrzegają przeciwności i oczekują najgorszych możliwych rezultatów. Nawet gdy jest to bardzo mało prawdopodobne.

W tym sensie bycie pesymistą jest – częściowo – spowodowane posiadaniem typu osobowości opartego na niepokoju. Są to ludzie pozostający na jednym krańcu „cechy” niepokoju i dlatego widzą życie z negatywnego punktu widzenia. Kiedy ktoś jest pesymistą, nieświadomie dąży do ograniczenia siebie, myśli o najgorszym i jest bardziej podatny na niepewność. Skupia się na niepewności, spodziewa się najgorszego, aby móc być na to przygotowanym.

Zasadniczo, jeśli jesteś pesymistą, automatycznie widzisz negatywne aspekty nawet w pozytywnych wydarzeniach lub sytuacjach w Twoim życiu. Innymi słowy, pesymiście koncentrują się na rzeczach, które poszły nie tak, nawet mimo sukcesów. Jako pesymista z pewnością trudno Ci się cieszyć z Twoich osiągnięć, ponieważ skupiasz się na tym, co mogło pójść lepiej.

„Prawdziwy realizm polega na ujawnianiu zaskakujących rzeczy, dotąd ukrytych przez nawyk, który uniemożliwiał nam ich dostrzeżenie”.
-Jean Cocteau-

Człowiek trzyma kartkę ze smutną miną

Więc… kim jest realista?

Przede wszystkim realista charakteryzuje się tym, że nie spieszy się, by wydać osąd. Czeka, by zobaczyć, jak potoczą się sprawy, zanim wyda swoją opinię. Czeka, by zobaczyć, co się dzieje i, gdy już zbierze wszystkie fakty, dokonuje oceny. Dopiero wtedy decyduje, czy coś jest dobre czy złe.

Dlatego realista pozostaje względnie neutralny do momentu, aż wyjaśni się efekt danej sytuacji. Jest w stanie dostosować swoje oczekiwania do rzeczywistości.

Podobnie, realista nie tylko mentalnie przygotowuje się na wszystko, co może pójść źle (pamiętając o obiektywnych faktach). Przygotowuje się również do tego, co może się udać. Innymi słowy, jest to osoba gotowe na każdy rodzaj zdarzenia, zarówno na negatywne, jak i pozytywne Wie, jak cieszyć się swoimi osiągnięciami i jest gotowa na ewentualną porażkę. Ale niepowodzenia nie powstrzymują jej przed podjęciem kolejnego kroku przybliżającego do obranego celu.

Pewnie już widzisz, że realista nie stosuje katastroficznego myślenia. Odpowiednio ocenia pozytywne i negatywne strony sytuacji czy problemu. To właśnie podstawa realizmu.

Jeśli po zapoznaniu się z powyższymi wyjaśnieniami odkryjesz, że jesteś pesymistą, chcielibyśmy przypomnieć Ci, że psycholog może pomóc zmienić te aspekty Twojej osobowości. Pomoże Ci zerwać z katastrofizmem i selektywnym filtrowaniem informacji, które na co dzień stosujesz. Zrób coś dobrego dla siebie i umów się na wizytę u psychologa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.