Psychologiczne oddziaływanie muzyki podczas kwarantanny

Psychologiczne oddziaływanie muzyki podczas kwarantanny

Ostatnia aktualizacja: 17 sierpnia, 2020

Panująca pandemia koronawirusa sprawiła, że zaczęliśmy zadawać sobie pytania dotyczące wpływu, jaki podczas domowego uwięzienia wywierają na nas różne elementy, w tym muzyka. W poniższym artykule omówimy ten temat szczegółowo. Zatem jakie jest psychologiczne oddziaływanie muzyki i jak je wykorzystać podczas kwarantanny? Zobacz!

Każdej katastrofie nieuchronnie towarzyszy degradacja psychologiczna i społeczna. Fakt, że pandemia przeszkodziła nam w swobodnym wyjściu na ulicę, oddaliła od rodziny, przyjaciół i partnerów czy przyczyniła się do utraty kontaktu z naszą lokalną społecznością, zmieszał się w koktajl znacznie osłabiający poczucie przynależności do grupy.

Psychologiczne oddziaływanie muzyki

W niektórych miejscach podjęto pewne środki mające na celu zminimalizowanie tego efektu. Przykładowo w Hiszpanii Resistiré z Dúo Dinamico codziennie o godzinie 20:00 śpiewa dla ludzi. Ta inicjatywa pokazuje, jakie psychologiczne skutki wywiera muzyka podczas zamknięcia.

Jaka była intencja tej akcji? Chodzi o to, by przypomnieć, że wszyscy stawimy opór i walczymy z tym samym trudnym wydarzeniem. Nie chodzi tylko o efekt artystyczny utworu, ale także wpływ, jaki ta inicjatywna wywiera na naszą tożsamość.

Jak powiedział kiedyś Bob Marley: „W muzyce dobre jest to, że kiedy cię uderza, nie ma bólu”. Od czasów prehistorycznych nasi przodkowie używali dźwięków w magicznych rytuałach i ceremoniach, aby wyrazić i odstraszyć swoje lęki.

Psychologiczne oddziaływanie muzyki w domowym odosobnieniu

Z bardziej aktualnej perspektywy, jak potwierdza „Neuromusicology and History”, ​​udział w wydarzeniu muzycznym realizowanym na żywo powoduje znaczne zmniejszenie kortyzolu, hormonu stresu. Innym przykładem jest muzykoterapia, która wykorzystuje sposób, w jaki sztuka pozwala na abstrakcyjne i mniej bolesne ujęcie problemów.

Pandemia koronawirusa, która naraża nas wręcz na stratosferyczne poziomy stresu, niepewności, jest w tym ujęciu jednocześnie etapem ekspresji i swego rodzaju uniku, schowania. Tym bardziej uwidacznia to, jakie korzystne psychologiczne skutki może wywoływać podczas zamknięcia muzyka.

Muzyka

Jednocześnie warto zaznaczyć, że rytm muzyki zachęca nas do ruchu, a wraz z nim uwalniane są endorfiny, hormon szczęścia. Pomaga nam odłączyć się na chwilę od „rzeczywistości” i pozwolić czasowi płynąć w rytm naszych kroków.

Aby to zilustrować, polecamy obejrzenie choreografii sióstr dominikanek, zabawnej i życzliwej inicjatywy zatańczonej do melodii Dynamic Duo. Wszystko to stanowi jeszcze jeden efekt psychologiczny oddziaływania muzyki podczas zamknięcia.

W ciągu tych trudnych tygodni ujawnili się też spontaniczni ludzie, którzy odważyli się zacząć śpiewać i odnieśli sukces. Dlaczego? Ponieważ eksploracja „muzycznego ja” pozwala nam połączyć się z „medytacyjnym ja” i bardziej świadomie siebie wyrazić siebie poprzez głos.

Są też tacy, którzy odważyli się życzyć komuś na głos wszystkiego najlepszego z okazji urodzin i śpiewać „sto lat” razem ze swoją okolicą, aby uczcić ten wyjątkowy dzień. Na koniec warto dodać, że muzyka pomaga nam, pozwalając być bardziej krytycznymi i kreatywnymi. I to nie tylko w odniesieniu do naszych uczuć, a także pochodzących z zewnątrz informacji.

Podsumowując, główne psychologiczne skutki słuchania muzyki podczas odosobnienia są następujące:

 • uwalnia zdrowe hormony i redukuje te niezdrowe,
 • pomaga stworzyć mocniejszą więź i poczucie tożsamości z grupą,
 • odciąga nas od samotności,
 • pomaga dzielić z innymi nasz ból,
 • ćwiczy nasze ciało,
 • pozwala nam odsunąć na bok nasze problemy,
 • sprawia, że ​​czas płynie i mija szybciej,
 • pobudza naszą zdolność do refleksji.

Jak stawić czoła trudnościom? Muzyczne wskazówki

Nie możemy przegapić okazji, aby pokazać Ci kilka pomysłów, które w ostatnich czasach  pomogły wielu ludziom połączyć się z ich bardziej artystyczną stroną. Są one także dowodem na psychologiczne oddziaływanie muzyki podczas pandemicznego zamknięcia. Oto kilka z nich:

 • Muzyczne karaoke: niektóre platformy, takie jak Karafun lub Karaoke Smart, pomagają wyrazić emocje za pomocą zabawnych tekstów piosenek.
 • Just Dance: gra Wii umożliwia naukę choreografii od popularnych artystów.
 • App Smule: ta aplikacja mobilna pozwalająca łączyć się i śpiewać z nieznajomymi z całego świata, z którymi będziesz miał wspólny cel: zamiłowanie do tego samego stylu muzycznego!
 • Ucz się poprzez samouczki: istnieją platformy takie jak Gitara na żywo, Nauczyciel gry na pianinie lub 100 lekcji gry na perkusji, podczas używania których możesz uczyć się gry na instrumencie na najbardziej podstawowym poziomie.
 • Graj na instrumentach, ucząc się od swoich mistrzów: wielcy muzycy, tacy jak Brian May z grupy Queen, uczą grać z domu! Instagram przybliża najlepszych profesjonalistów do domowych amatorów.

Klaskaj w rytm muzyki!

A co z oklaskami? Otóż one także mają pozytywne konsekwencje: działają jako wzmocnienie i sprawiają, że przez chwilę czujemy się rozpoznani. Ostatecznie pomagają nie tylko nadać rytm, ale także poprawić naszą samoocenę.

Dlatego właśnie także wychodzenie na balkon i klaskanie to sposób na pokazanie, że wszyscy jesteśmy częścią społeczeństwa. I to społeczeństwa, które wspiera się i zachęca wzajemnie do stawienia czoła trudnej sytuacji z melodyjnym optymizmem.

Ostatecznie pokazuje to, jak możemy wykorzystać psychologiczne oddziaływanie muzyki podczas zamknięcia. Zastanów się zatem, co chciałbyś powiedzieć, przekazać innym. A teraz: czy odważysz się to zaśpiewać i zatańczyć?

Artykuł napisał i zweryfikował psycholog Raquel Beneito Vilaplana.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Rolando Ángel Alvarado. (2013). La música y su rol en la formación del ser humano. 2020, de Facultad Ciencias Sociales


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.