Przebaczenie między matką i córką łagodzi cierpienie

Ani córki, ani matki nie są doskonałe. Z tego powodu, w wyniku pewnych problematycznych sytuacji, może czasami powstać między nimi duży dystans. Przebaczenie może być naprawdę uzdrawiające dla obu stron.
Przebaczenie między matką i córką łagodzi cierpienie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego, 2023

Podobnie jak w przypadku wszystkich więzi międzyludzkich, relacje między matką i córką nie zawsze są łatwe. W procesach terapeutycznych wykrywa się więcej niż jedną niezagojoną ranę w tego typu relacjach. W rzeczywistości kobiety, niezależnie od tego, czy są matkami, czy córkami, często opowiadają o cierpieniach i problematycznych sytuacjach, jakie wystąpiły w ich życiu. Przebaczenie między matką i córką to temat, który z całą pewnością zasługuje na uwagę.

Często poczucie własnej wartości młodej kobiety wynika bezpośrednio z tego, jak jej zdaniem postrzega ją matka. Sposób, w jaki postrzega ona siebie, wizja własnej wartości, mocnych stron, zdolności, a nawet opinia na temat własnego ciała, są kształtowane komentarzami, pochwałami lub krytyką stosowaną przez matkę. To rzeczywistość, której nie można ignorować.

Co więcej, istnieje wiele matek, które są sfrustrowane pewnymi zachowaniami swoich córek. Rzeczywiście, nie wszystkie dzieci są takie same. Niektóre mogą być bardziej problematyczne i stanowić większe wyzwanie niż inne. Z tego właśnie powodu prędzej, czy później w życiu pojawia się zagadnienie, jakim jest przebaczenie między matką i córką.

Nie możemy też ignorować faktu, że zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Może to powodować poważne problemy przede wszystkim na poziomie rodziny. Właściwie w każdej chwili te relacje mogą się całkowicie rozpaść, ustępując miejsca dystansowi i urazom połączonym z cichym cierpieniem. Są to rodzaje ran, które utrzymują się mimo upływu czasu. W wielu okolicznościach niezbędne jest ich uzdrowienie i przebaczenie między matką i córką.

Wszyscy popełniamy błędy. W przeszłości ukazywaliśmy innym wersję siebie, którą teraz porzuciliśmy i uzdrowiliśmy. Jeśli chodzi o naprawę pewnych relacji, warto przyjrzeć się samemu sobie i otwarcie przyznać, co zrobiliśmy dobrze, a co źle.

Przebaczenie między matką i córką
Naprawa zerwanej więzi może przynieść wielką ulgę i dobre samopoczucie.

Przebaczenie między matką i córką – dlaczego jest ważne?

Niektóre kobiety nie wiedziały, jak być matkami, gdy były młode. Niektóre córki z kolei były wrogami swoich matek. W rzeczywistości z różnych powodów wiele związków może być burzliwych, pozostawiając blizny po emocjonalnej traumie i trwały ból. University of Michigan (USA) to placówka, w której przeprowadzono badanie na ten temat. Uzyskane wyniki przykuwają uwagę przedstawicieli świata naukowego.

Wydaje się, że matki i córki często czują, że „powinny” cieszyć się dobra więzią, ponieważ kultura popularna zaszczepiła w nich właśnie tę ideę. Panuje ogólnie przyjęty pogląd, że między tymi dwiema postaciami powinno istnieć silne połączenie, wzajemne wsparcie i przepełniające serce, ciepłe uczucie. Jednak w realnym życiu często istnieją inne rodzaje scenariuszy, w których do nieprzyjemnej codzienności należą problemy z przywiązaniem, spory i nieporozumienia.

Kiedy tego typu pacjentki przychodzą na terapię, często proszą specjalistów o pomoc z radzeniem sobie ze swoją trudną rzeczywistością. Terapeuci zwykle zalecają pojednanie. Dlaczego jednak przebaczenie między matką a córką jest aż takie ważne?

Nie jesteś już osobą, którą byłaś wczoraj

Być może Twoja mama nie była gotowa na bycie matką. A może jako córka zdałaś sobie sprawę, że sposób, w jaki zachowywałaś się w przeszłości, był nie do zaakceptowania. Jako istoty ludzkie wszyscy się zmieniamy, dojrzewamy i zastanawiamy się nad własnymi błędami. Rzeczywiście, chociaż często przyjmujemy pogląd, że niektórzy ludzie nigdy się nie zmieniają, nie zawsze jest to prawdą.

Być może chcesz odłożyć na bok pewne szkodliwe zachowania z przeszłości, ponieważ teraz żałujesz tego, co powiedziałaś lub czego nie powiedziałaś, a powinnaś była. A może chodzi o coś, co zrobiłaś, lub czego nie zrobiłaś. Jeśli jesteś matką, być może wiesz, że często mówi się, iż aby być rodzicem, należy najpierw wyleczyć własne rany. Ale czasami proces ten jest przeprowadzany znacznie później. Tak więc, jeśli obie strony czują się gotowe, zawsze warto dać kolejną szansę relacji matka-córka. Przebaczenie między matką i córką może dać miejsce na nową, uzdrowioną rzeczywistość.

Błędy, których żałujemy

Nieporozumienia, nierozsądne decyzje, błędne postawy, krzywdzące czyny, które spowodowały cierpienie… Przebaczenie między matką i córką może być dokonane tylko wtedy, gdy istnieje skrucha. I w wielu przypadkach tak właśnie jest. To dlatego, że czas często pozwala nam przyjąć odmienną perspektywę i zachęca do samoświadomości oraz zrozumienia odpowiedzialności za zerwanie tej ważnej więzi.

Niektóre okoliczności sprzyjają problematycznym sytuacjom

Macierzyństwo jest osadzone w specyficznym wielopokoleniowym środowisku społeczno-kulturowym. Istnieją różne zmienne, które mogą wpływać na fakt, że matka nie zapewniła córce odpowiedniego leczenia, uwagi bądź opieki. Mogą to być nadużycia w związkach, brak środków finansowych na odpowiednie utrzymanie dzieci, występowanie zaburzeń psychicznych i całe mnóstwo innych czynników.

Istnieją również przypadki, gdy córki musiały radzić sobie z niekorzystnymi okolicznościami, które zepsuły ich relacje z matką. Na przykład uzależnienia, problemy psychologiczne, a nawet posiadanie niewłaściwych przyjaciół.

W niektórych przypadkach relacji matka-córka nie da się uzdrowić. Mimo wszystko zawsze należy przeanalizować okoliczności, które doprowadziły do trudności, aby ocenić, czy da się zrobić cokolwiek, aby naprawić trudną sytuację. W końcu teraźniejszość nie jest przeszłością, ludzie mogą się zmieniać, a rany często można zagoić.

Rozmowa matki z córką
Kiedy tworzy się dystans między matką a córką, często pojawia się nierozwiązany gniew i uraza.

Przebaczenie między matką i córką – jak do niego dążyć

Gdy relacje z naszymi najbliższymi krewnymi zostają uzdrowione, powstaje nowe źródło wsparcia i tworzony jest zdrowy fundament dla przyszłych pokoleń.

Więź matka-córka jest niezwykle cenna i wzbogacająca. Dlatego podjęcie wysiłków w celu naprawy, odbudowy i uzdrowienia tego związku może przynieść wielkie korzyści. Oto w jaki sposób można to zrobić:

Porzuć urazę

Uwięzienie w pułapce urazy psychicznej czyni Cię wieczną ofiarą. Mieszanka złości, rozczarowania i goryczy sprawia, że jesteś więźniem własnego bólu. Przebaczenie między matką a córką wymaga zajęcia się tym wymiarem.

Spróbuj wykonać poniższe kroki:

  • Otwórz się emocjonalnie i opisz, jak obie czujecie się teraz i jak czułyście się w przeszłości w obliczu okoliczności, które Was rozdzieliły.
  • Uznaj, że cierpienie było wzajemne i wyraź skruchę. Żałowanie złych słów i złych czynów jest aktem odwagi i uzdrowienia.

Zmień swoją mentalność: przeszłość nie jest teraźniejszością

Przeszłość boli, ponieważ to w niej zrodziły się Twoje rany niezależnie od tego, czy jesteś matką, czy córką. Wspomnienia są szczególnie ciężkie, gdy towarzyszy im ból. Kiedy jednak obie otworzycie się emocjonalnie, możecie zacząć skupiać się na tu i teraz. Możecie też dać sobie kolejną szansę, ponieważ jesteście świadome, że Wasza stara wersja już nie istnieje.

Dziś spotykacie się ponownie jako dwie bardziej dojrzałe kobiety. Jesteście świadome wczorajszych ran, ale chcecie stworzyć nowy związek.

Bądź gotowa przebaczyć i proś o przebaczenie

Przebaczenie między matką i córką to krok, na który należy się zdobyć w odpowiednim momencie. W rzeczywistości znalezienie w sobie motywacji do przebaczenia może być bardzo trudną podróżą. Wymaga ono czasu, a przede wszystkim wyleczenia swoich wewnętrznych ran. Tylko wtedy, gdy masz wystarczającą pewność siebie, miłość do siebie samej i pragnienie naprawy Waszego związku, możesz podjąć ten decydujący krok.

Musisz być przygotowana, na to, by zaoferować przebaczenie, a także szczerze o nie prosić. Co więcej, musisz odłożyć na bok wyrzuty, ataki i słowa, które dotyczą tego, co wczoraj.

Przebaczenie między matką i córką – naprawdę warto

Przebaczenie nie zadziała, jeśli wrócisz do tych samych wzorców, co kiedyś. Chociaż Wasze osobowości mogą być bardzo odmienne, zawsze warto szukać wspólnej przestrzeni, w której będziecie mogły ponownie spotkać się z szacunkiem, wiedząc, jakim typem osoby jest każda z Was. Jednak można to osiągnąć tylko wtedy, gdy istnieje prawdziwe pragnienie przebaczenia i prawdziwy wysiłek, aby odbudować mosty i poprawić wzajemną relację.

Udzielenie przebaczenia i prośba o nie przynosi prawdziwą ulgę. Sprawia, że czujesz się, jakbyś oddychała w komorze hiperbarycznej. Dlatego, jeśli masz skomplikowaną relację z matką lub córką, postaraj się wyleczyć tę bolesną ranę. Przekonasz się, że Twoje życie nabierze większego znaczenia i perspektywy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shrier, Diane & Tompsett, Margaret & Shrier, Lydia. (2004). Adult Mother-Daughter Relationships: A Review of the Theoretical and Research Literature. The journal of the American Academy of Psychoanalysis and Dynamic Psychiatry. 32. 91-115. 10.1521/jaap.32.1.91.28332.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.