Powtarzająca się myśl i jej wpływ na nasze życie

Powtarzająca się myśl i jej wpływ na nasze życie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Powtarzająca się myśl może być Twoim przyjacielem, ale jeśli nie wprowadzisz jakichś zmian w swojej rutynie, stanie się Twoim najgorszym koszmarem!

Powtarzająca się myśl może okazać się zabójcza, jeśli potrzebujesz zmiany. Dlaczego? Ponieważ jesteś tak przyzwyczajony do robienia czegoś co, jak doskonale wiesz, nie będzie miało złych konsekwencji, że utykasz i nie jesteś w stanie się zmienić.

Chcesz zmienić sytuację, w której się znajdujesz? W takim razie zmień ją! Wypróbuj coś nowego! Nic się nie zmieni, jeśli to Ty nie wprowadzisz zmian.

Takie skutki zaobserwowano po raz pierwszy w świecie sportu, ale z pewnością można je również przełożyć na inne dziedziny życia. Taka powtarzalność pojawia się na przykład gdy opracowujesz swoje ramiona. Ćwiczysz, póki nie odczuwasz bólu w mięśniach. Dzięki temu wiesz, że coś robisz.

Jeśli ciągle trenujesz, z czasem będziesz odczuwać coraz mniejszy ból. Ćwiczenia nie będą już na Ciebie wpływały w tak znaczący sposób. Warto zastanowić się nad tym jak można przełożyć to na inne dziedziny życia.

Gonitwa myśli - powtarzająca się myśl

Jak działa powtarzająca się myśl?

Jak już zauważyliśmy wcześniej, powtarzająca się myśl oznacza, że im więcej coś robisz, tym mniejszy wpływ to na Ciebie wywiera. Oczywiście może w którymś momencie swojego życia musiałeś wyrobić w sobie nawyk, aby coś poprawić. Jednak po pewnym czasie efekty tego działania nie są takie same.

To samo dzieje się gdy ćwiczysz. Na początku możesz ćwiczyć trzy razy w tygodniu i obserwować niesamowite rezultaty. Jednak później Twoje ciało przyzwyczai się do treningów i będziesz musiał je zmienić, aby dalej zauważać poprawę. W przeciwnym razie możesz stracić to, co udało Ci się wypracować.

Kolejny przykład może stanowić kawa, alkohol lub narkotyki. Na początku satysfakcjonuje Cię mała dawka. Jednak później będziesz potrzebował coraz więcej, ponieważ Twój organizm przyzwyczai się do ich działania. Będziesz potrzebował więcej, aby zacząć ponownie odczuwać satysfakcję.

To samo dzieje się gdy starasz się schudnąć. Poprawiasz swoje nawyki, ćwiczysz, pijesz wodę i zaczynasz zauważać rezultaty. Jeśli cały czas będziesz robić to samo, Twoje ciało się do tego przyzwyczai i będzie Ci trudniej schudnąć.

Za każdym razem, gdy czujesz, że utknąłeś, odpowiada za to zapewne powtarzająca się myśl. Aby coś poprawić, musisz coś zmienić.

“Jeśli nic się nie zmienia, noc się nie zmienia. Jeśli będziesz robić to, co robisz, będziesz dostawać to, co dostajesz. Gdy chcesz zaznać zmian, wprowadź je.”

-Courtney C. Stevens, Kłamstwa o prawdzie

Mężczyzna z różnymi myślami

Jak pracować nad powtarzającymi się myślami

Nawet jeśli coś sprawdzało się w przeszłości, ciągłe powtarzanie tego samego sprawi jedynie, że utkniesz. Problemem nie jest to, że utknąłeś. Musisz uświadomić sobie ten fakt i zmienić to, co robisz.

Co więcej, takie utykanie od czasu do czasu wcale nie jest aż takie złe. Zapewne ciężko pracowałeś nad tym, aby znaleźć się tu, gdzie jesteś. Dlatego też nie użalaj się nad sobą. Zamiast tego pomyśl o wszystkich dobrych rzeczach, które udało Ci się osiągnąć oraz o tym, co możesz zrobić, aby dalej obserwować poprawę.

Przypomnij sobie przykład z treningiem. Jeśli będziesz stale robić te same ćwiczenia, Twoje mięśnie przystosują się do nich i nie będziesz zyskiwać żadnych rezultatów. Bez pracy nie ma kołaczy.

“To, co cię tu sprowadziło, nie doprowadzi cię tam.”

-Marshall Goldsmith-

Szczęśliwa kobieta

Dlaczego nie warto zadowalać się tym, co udało Ci się osiągnąć? Dlaczego zmieniać to, co do tej pory się sprawdzało? Czy to, co zdobyłeś, nie wystarczy?

Nie, ponieważ nie chodzi tu o ambicję. Chodzi o własne zadowolenie z samego siebie. Jeśli możesz zrobić więcej, to dlaczego tego nie zrobić? W końcu konformizm prowadzi do nudy. Kiedy jesteś znudzony, poddajesz się. Poddawanie się nie jest opcją.

Zmiana może dać Ci cel. Pomoże Ci dostać to, czego pragniesz i osiągnąć Twoje cele.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.