Porzucenie siebie - czy cierpisz z jego powodu?

Wielu z nas porzuca samych siebie, odkładając na bok swoje potrzeby emocjonalne, a nawet wartości. Czy zaniedbujesz siebie w jakiś sposób? Dowiedz się tego, korzystając z tych pomocnych wskazówek.
Porzucenie siebie - czy cierpisz z jego powodu?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca, 2023

Istnieją dwie formy cierpienia, których żadna istota ludzka nie powinna nigdy doświadczyć. Pierwszą z nich jest porzucenie w dowolnej formie, na poziomie rodzicielskim, partnerskim, przyjaźni czy innym. Druga forma oznacza odłączenie się od siebie i zaniedbywanie swoich potrzeb, emocji, wartości i tożsamości. Co ciekawe, takie porzucenie siebie stanowi wymiar najtrudniejszy do rozpoznania.

Chociaż porzucenie siebie jako takie może wydawać się dziwną koncepcją, pojawia się bardzo często. To prawda, że zawsze jesteś ze sobą. Rzeczywiście, nikt nie może uciec z własnej skóry. Jednak często zdarza się, że masz tendencję do odkładania swoich potrzeb na bok i oddawania się w ręce innych, zamiast samemu o siebie zadbać.

Ten brak świadomości, wzmacniania i promowania własnych wartości, takich jak samoocena czy pewność siebie, zwykle zaczyna się w dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Dorastanie w dysfunkcyjnym i emocjonalnie zimnym środowisku może sprawić, że odłączysz się od siebie. Może to mieć poważny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne.

Nadszedł czas, aby dowiedzieć się, czy nie zaniedbujesz siebie w teki właśnie sposób.

Przekonanie, że nasze potrzeby nie mogą zostać zaspokojone, jest bardzo częstą dynamiką w rejestrze psychologicznym wielu z nas.

Smutny mężczyzna. Porzucenie samego siebie
Dorośli mają tendencję do powtarzania tego samego schematu, którego doświadczyli w dzieciństwie. Dlatego jeśli Twoje potrzeby nie były zaspokajane w dzieciństwie, zapewne zaniedbujesz je również jako dorosły.

Porzucenie siebie

Partnerka Gabriela konsekwentnie go zaniedbuje. To sprawia, że źle radzi sobie w pracy. Anna spędza każdy dzień, opiekując się swoją niesamodzielną matką. Jednak za każdym razem, gdy jej przyjaciółka Clara dzwoni do niej, bo ma zły dzień, Anna natychmiast idzie do niej, bez względu na to, jak bardzo jest wyczerpana. Robert, gdy jest niespokojny lub zestresowany, daje upust swoim uczuciom, imprezując i pijąc alkohol.

Oto kilka przykładów tego, jak ludzie odkładają na bok własne potrzeby, podobnie jak ktoś, kto zapomina okularów, pozostawiając je w szufladzie na nocnym stoliku. Próbują się sprawnie poruszać, ale ich poważna krótkowzroczność oznacza, że nie mogą zobaczyć siebie w lustrze ani iść ulicą bez wpadania na innych ludzi. Porzucenie siebie oznacza całkowite odrzucenie lub zignorowanie wewnętrznych doświadczeń psychologicznych.

Może powodować sytuacje tak różnorodne i kontrastujące, jak podporządkowywanie się innym w celu potwierdzenia poczucia własnej wartości lub stawanie się posłusznymi postaciami bez autorytetu. Ignorowanie własnych potrzeb prowadzi do rozpadu jaźni, do niszczącego złego samopoczucia, które przenika każdą dziedzinę egzystencji.

Rzućmy okiem na rodzaje dynamiki, które zwykle manifestują się, gdy jesteś zdominowany przez wewnętrzny brak przywiązania.

Samoporzucenie jest mechanizmem powolnej autodestrukcji. Może prowadzić do stanów wielkiej bezradności, takich jak depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania czy uzależnienia.

1. Obwiniasz innych za własne nieszczęście

Może miałeś trudne dzieciństwo i nie miałeś szczęścia w miłości. Jednak ostateczna odpowiedzialność za promowanie dobrego samopoczucia i szczęścia spoczywa na Tobie. Jak słusznie powiedział psychoterapeuta Abert Ellis, najlepszy etap w naszym życiu przychodzi, gdy zdajemy sobie sprawę, że nasze problemy są tylko nasze.

Kiedy przestaniesz obwiniać swoich rodziców lub społeczeństwo, będziesz w stanie przejąć kontrolę nad swoim życiem.

2. Niemyślenie o tym, co boli i rozpraszanie się

Po stresującym dniu wszyscy lubimy się rozluźnić, oglądając telewizję lub udając się z przyjaciółmi na drinka. Jednak niektórzy z nas wybierają jakikolwiek dystraktor, który uniemożliwia nam uświadomienie sobie naszych uczuć smutku, niezadowolenia i emocjonalnego bólu.

Może stosujesz jedzenie jako mechanizm oczyszczający, mający na celu złagodzenie niepokoju. Mogą to też być zakupy, granie w gry wideo przez cały dzień lub nadmierne picie. Takie zachowania to również przykłady porzucenia samego siebie.

3. Nie potrafisz wyznaczać granic

Granice to psychologiczne bariery, które stawiasz innym, aby chronić dobre samopoczucie i dostarczać osobom wokół Ciebie niezbędnych informacji. Aby wyznaczyć granice, potrzebujesz otwartej i asertywnej komunikacji. Jednak nie zawsze jest to łatwe.

Jeśli definiuje cię niedbałość lub brak przywiązania do siebie, czujesz, że nie jesteś w stanie odmówić żadnemu żądaniu ani prośbie. Akceptujesz i zgadzasz się na wszystko, i po prostu bezwładnie płyniesz z prądem. Tłumaczy się to Twoją niezdolnością do zabezpieczenia własnych potrzeb.

4. Brakuje Ci samoświadomości emocjonalnej

Badanie przeprowadzone przez University of North Carolina (USA) podkreśla znaczenie samoświadomości dla dobrego samopoczucia psychicznego. Twierdzi, że zdolność do łączenia i rozumienia własnych myśli i emocji pozwala nam mieć większą kontrolę nad naszym życiem. Co więcej, czyni nas szczęśliwszymi we wszystkich dziedzinach życia.

Z drugiej strony porzucenie siebie sprawia, że przestajesz brać odpowiedzialność za swoje emocje i uczucia. Masz nadzieję, że to inni Cię uspokoją, kiedy będziesz wzburzony. Wierzysz, że Twój partner jest odpowiedzialny za potwierdzenie tego, co czujesz i wypełnienie luk, których sam nie jesteś w stanie wypełnić.

Jeśli porzucasz siebie, żyjesz w więzieniu cierpienia. Przyjmujesz wartości innych ludzi i tłumisz wiele własnych emocji i uczuć.

5. Żyjesz w stanie ciągłego unikania

Unikanie oznacza zaprzeczanie problemom, które Cię nękają i podważają Twoją wewnętrzną równowagę. Nieustanne korzystanie z najróżniejszych mechanizmów ucieczki oznacza, że odwlekasz, nie przyznasz się do tego, co Cię niepokoi i tkwisz w bezruchu. Ten rodzaj egzystencji, daleki od rozwiązania czegokolwiek, powoduje, że zawsze czujesz się sfrustrowany.

6. Doświadczasz nadmiernych wymagań wobec siebie

Kiedy porzucenie siebie przenika Twoje psychologiczne głębie, sprawia, że stajesz się swoim najgorszym wrogiem. Nie cenisz siebie i swoich osiągnięć, a krytyczny głos w Tobie osiąga ogłuszający poziom.

Ponadto jesteś definiowany przez wymagania, które zapobiegają popełnianiu błędów, wywierają na Tobie presję i narażają cię na nieznośne stany lękowe.

Smutna kobieta
Porzucenie siebie powoduje, że unikanie prawie zawsze jest twoim głównym mechanizmem reakcji.

7. Ukrywasz część siebie

Niepewność, strach, brak inicjatywy. Jesteś osobą o wielkiej wartości i godnych uwagi umiejętnościach, ale tak bardzo w siebie wątpisz, że wolisz ukrywać swoją jasną stronę. Robisz to ze strachu przed krytyką, osądami i komentarzami innych osób, które mogą o Tobie napisać.

Twoja zasada przetrwania przypomina Ci, że aby uniknąć zranienia, zawsze lepiej jest ukryć pewne aspekty swojej osobowości.

8. Jesteś więźniem swoich wątpliwości

Jeśli jesteś definiowany przez samoporzucenie, jesteś zdominowany przez trawiące Cię myśli, takie, które utleniają Twoją wartość i karmią Cię wątpliwościami. To powoduje, że przestajesz ufać swojej intuicji, zdobytemu doświadczeniu, a nawet instynktowi. Postrzegasz się jako skazanego, mimo że inni postrzegają Cię jako decydującego.

9. Działasz w dysonansie ze swoimi wartościami

Życie niezgodne ze swoimi wartościami boli. Prawie nie zdając sobie z tego sprawy, zaczynasz działać i poruszać się zgodnie z wartościami swojej rodziny lub partnera, które mogą być dalekie od Twoich. To inni Cię prowadzą i warunkują niemal w każdym aspekcie. Prowadzi to do stylu życia naznaczonego niezadowoleniem i nieszczęściem.

Wnioski

Troska o siebie jest przeciwieństwem porzucenia siebie. To magiczne słowo, które powinieneś zapamiętać, jeśli identyfikujesz się z którymkolwiek z opisanych tutaj wymiarów. Musisz zajrzeć w głąb siebie i uporządkować chaotyczny i samotny wszechświat, który odłożyłeś na bok wiele lat temu, z najróżniejszych powodów.

Zawsze dobrze jest rozwinąć odpowiednie umiejętności zarządzania emocjami, osobistą odpowiedzialność i asertywność. Zacznij od spojrzenia w lustro i połączenia się z postacią, którą odłożyłeś na tak długi czas. Potrzebujesz uczucia, uznania i współczucia. Wszystko zmieni się na lepsze, gdy zaczniesz czuć się jak swój najlepszy przyjaciel.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.