Pięć wskazówek, jak się uczyć się bez nudy

W dzisiejszym artykule odkryjesz kilka wskazówek, które pomogą Ci się uczyć i nie nudzić!
Pięć wskazówek, jak się uczyć się bez nudy
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy chciałbyś się dowiedzieć, jak się uczyć bez nudy? Chociaż niektóre przedmioty prawdopodobnie w ogóle Cię nie interesują, czasami musisz się ich uczyć, ponieważ jest to konieczne w Twojej szkole, pracy lub jest to część wybranej przez Ciebie specjalności.

Mając to na uwadze, uczenie się czegoś, czego nie lubisz lub jest bardzo żmudne, może być dla Ciebie nudne. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak się uczyć bez nudy.

Kiedy uczysz się czegoś, czego nie lubisz, prawdopodobnie będziesz się przy tym nudzić. Chociaż istnieje wiele dat, autorów lub teorii, które w ogóle Cię nie interesują, i tak będziesz musiał się ich nauczyć. W ten sposób nuda może prowadzić do zwlekania z nauką i rezygnacji z nauki na ostatnią chwilę.

To z kolei prowadzi do dużego stresu i niepokoju. Aby tego uniknąć, wypróbuj poniższe wskazówki.

1. Obudź swoją ciekawość

Jednym ze sposobów na naukę bez nudy jest rozbudzenie ciekawości. Ciekawość pomaga w stosunkowo łatwym uczeniu się. Dlatego jest to jeden z największych wrogów nudy. Jeśli obudzisz swoją ciekawość, rozproszenie uwagi będzie mniej prawdopodobne.

Wyobraź sobie, że uczysz się o twórczości Szekspira, ale podręcznik wyjaśnia wszystko w bardzo liniowy i nudny sposób. Być może warto obejrzeć filmy wideo, zainteresować się tym, co wydarzyło się w życiu tego pisarza lub, jeszcze lepiej, przeczytać niektóre z jego tekstów.

Na pewno znajdzie się coś, co wpadnie Ci w oko. Może jest to coś, czego nie było w Twoim podręczniku i zachęci Cię do dowiedzenia się więcej.

Jak się uczyć bez nudy?

„Błędem jest myślenie, że uprawianie mojej sztuki stało się dla mnie łatwe. Zapewniam Cię, drogi przyjacielu, nikt nie poświęcił tyle uwagi studiowaniu kompozycji, co ja. Niewiele jest sławnych mistrzów muzycznych, których twórczości nie studiowałbym często i pilnie.”

– Wolfgang Amadeusz Mozart –

2. Ucz się w grupie

Chociaż w wielu przypadkach nauka indywidualna jest prawie niezbędna, robienie tego w grupie może być świetnym sposobem, aby uczyć się bez nudy. Może to być nawet bardziej wzbogacające. Kontynuując naszą wcześniejszą wypowiedź, wyobraź sobie, że ktoś z Twojej klasy kocha Szekspira.

Możesz wiele na tym zyskać, jeśli będziesz się uczyć z tą osobą. Na przykład, możesz zadać jej pytania i wyjaśnić niektóre ze swoich wątpliwości.

Co więcej, praca w grupie pomaga zmotywować się nauki. Jeśli na przykład wszyscy zgodzicie się na omówienie jakiegoś przedmiotu dość wcześnie następnego dnia, pojawi się zachęta, aby tego nie przekładać.

3. Poruszaj się podczas nauki

Innym świetnym sposobem na to, by uczyć się bez nudy, jest ruch. Pomoże Ci to również zapamiętać przyswojone informacje. Z pewnością spotkałeś wielu ludzi, którzy mają tendencję do głośnego uczenia się, chodząc z jednego miejsca do drugiego.

To aktywuje Twój umysł i zapobiega senności wynikającej z siedzenia lub braku ruchu przez długi czas. Każdy podstawowy poziom aktywności fizjologicznej pozbawi nas uczucia senności. Jednocześnie będzie promować zachowanie nowych informacji.

4. Wyznacz sobie małe cele i nagradzaj się

Innym świetnym sposobem na walkę z nudą podczas nauki jest motywowanie się małymi celami. Na przykład, jeśli musisz uczyć się algebry lub innych przedmiotów matematycznych, możesz sobie powiedzieć, że nie wstaniesz z krzesła dopóki nie rozwiążesz poprawnie jednego problemu.

Kiedy to zrobisz, możesz nagrodzić się za swój czas i wysiłek. Możesz na przykład wyjść pobiegać na zewnątrz, pójść na krótki spacer lub zjeść kawałek czekolady. Następnie możesz przejść do kolejnego celu – na przykład rozwiązania trudniejszego zestawu problemów.

Kobieta z laptopem w trakcie nauki

„Ludzie z celami odnoszą sukcesy, ponieważ wiedzą, dokąd zmierzają.”

– Earl Nightingale –

5. Bądź kreatywny

Ostatnia ze wskazówek, jak się uczyć bez nudy, to wykazać się kreatywnością, ponieważ dzięki temu nauka będzie przyjemniejsza.

Jeśli jest coś, czego nie potrafisz się nauczyć, na przykład nazwa ważnego wydarzenia historycznego, możesz użyć karteczek samoprzylepnych, aby mieć to w zasięgu wzroku i nie zapomnieć o tym.

Możesz także wymyślić piosenkę lub spróbować zapamiętać coś, jakby to było ciekawe opowiadanie. Oprócz tego podkreślanie fragmentów teksu może pomóc w nauce. Opcji jest wiele.

Czy już wiesz, jak się uczyć bez nudy? Czy zastosowałeś którąś z powyższych wskazówek? Chociaż nauka czegoś, czego nie lubisz, może być trudna, te wskazówki pomogą Ci uczyć się bardziej efektywnie już teraz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.