Otwieranie się przed innymi: korzyści i wady

Otwieranie się przed innymi: korzyści i wady
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Co robimy, kiedy spotykamy kogoś po raz pierwszy? Aby przełamać lody i rozpocząć płynną rozmowę, pomaga nam otwieranie się przed innymi, co oznacza dostarczanie informacji o nas samych. Nikt nie pyta nas o rzeczy osobiste. Wykorzystujemy to jednak, gdy chcemy stworzyć więź z drugą osobą.

Otwieranie się przed innymi jest uważane za strategię, ponieważ jest częścią naszych umiejętności społecznych. Niektóre osoby używają tych umiejętności częściej niż inne. Chociaż ich stosowanie jest korzystne, mogą prowadzić do pewnych problemów, gdy są nadmiernie używane.

Otwieranie się przed innymi podczas spotkania z kimś nowym

Jak możesz zidentyfikować otwieranie się przed innymi? To bardzo proste. Za każdym razem, gdy wyrażasz swoje opinie, swoje pragnienia lub mówisz o sobie, wykorzystujesz otwieranie się przed innymi. Jak już wspomniano, jest to świetna strategia, aby inni mogli Cię poznać a także stworzyć ciepłą i przyjemną atmosferę. Ogólnie rzecz biorąc, pomaga Ci to związać się z osobą, którą poznajesz. Na przykład, jeśli wyrażasz swoje myśli i ktoś się z tym zgadza, jesteś na dobrej drodze do zbudowania silnego związku.

Śmiejące się dziewczyny

Przekazywanie informacji innym na swój temat jest bardzo przyjemne. Tworzy klimat zaufania i zachęca drugą osobę do mówienia także o sobie. W takich okolicznościach normalne jest zainteresowanie i zadawanie osobistych pytań.

Otwieranie się przed innymi jest bardzo przydatnym narzędziem do wykorzystania jeśli chcesz, aby ludzie naprawdę Cię poznali. Jesteś tym, który zna siebie samego lepiej niż ktokolwiek inny. Jeśli uważasz, że nie masz wielu umiejętności społecznych, jest to świetna strategia, aby rozpocząć z kimś rozmowę. Przekazywanie informacji zawsze jest atrakcyjną rzeczą. To sprawia, że ​​druga osoba czuje się zaciekawiona i sprawia, że ​​chce wiedzieć więcej.

Jednak nawet jeśli skorzystasz z tej strategii, nadal możesz popełniać błędy. Są chwile, kiedy nie wiemy, dlaczego druga osoba nas nie polubiła i dlaczego nie przypadliśmy sobie do gustu. Tego rodzaju sytuacje mogą ujawnić pewne problemy, jakie stwarza otwieranie się przed innymi. Zagłębmy się nieco w ten temat.

Problemy związane z otwieraniem się przed innymi

Chociaż otwieranie się przed innymi wydaje się być doskonałym sposobem na rozpoczęcie rozmów i poznawanie nowych ludzi, prawdą jest, że czasami lepiej jest zacząć bez tego. Następnie ujawnimy niektóre błędy, które popełniamy w związku z tą strategią, a które mogą prowadzić do niewygodnych sytuacji.

Pokazywanie fałszywego obrazu siebie

Wszystkie informacje, które przekazujemy na swój temat, to “dobre informacje”. Nie mówimy o rzeczach, których nam brakuje, ani nie wspominamy o naszych wadach i słabościach. Jeśli dajemy tylko dobre informacje o sobie, możemy kreować na obraz fałszywej doskonałości, który może spowodować utratę wiarygodności.

Rozważ sytuację, w której ktoś pomyślał, że jest bezbłędny i lepszy od wszystkich innych osób. Ta osoba prawdopodobnie będzie wyolbrzymiała wszystko, co mówi. Być może skupia się zbytnio na swoich pozytywnych aspektach, zamiast równoważyć je swoimi wadami.

Kobieta cień

Dzielenie się zbyt wieloma informacjami

Niektórzy ludzie uwielbiają, gdy inni są z nimi całkowicie otwarci, opowiadając im swoje życiowe historie, nawet gdy dopiero co się spotkali. Jednak inni ludzie czują się niekomfortowo wobec niektórych rodzajów informacji. Z tego powodu ważne jest, aby zachować ostrożność i najpierw poznać osobę, z którą rozmawiasz, zanim udostępnisz jej za dużo informacji.

Bycie zbyt bezpośrednim może sprawić, że osoba, której nie znasz poczuje się niezręcznie. Powodem tego jest fakt, że nie wiesz jakie są jej tematy tabu, co myśli lub jak się czuje w związku z tym, o czym mówimy.

Na przykład, opowiadanie naprawdę szczegółowej historii lub wyrażanie głębokich uczuć może wywołać odrzucenie, jeśli nie ma wystarczającego zaufania do drugiej osoby. Zwrócenie uwagi na język ciała i mimikę jest kluczowe, ponieważ pomoże Ci ustalić, czy musisz zachować pewne rzeczy dla siebie czy też możesz kontynuować.

Ważne jest, aby pamiętać, że zbytnie zamykanie umysłu i stosowanie dystansu powoduje, że tworzenie nowych relacji jest trudniejsze. Niemniej jednak to samo dotyczy dzielenia się zbyt wieloma informacjami i rozmowy z kimś, kogo nie znamy, tak jakbyśmy znali go od lat. Ważne jest, aby trzymać się z dala od skrajności. Sukces otwierania się przed innymi leży w równowadze.

Kobieta i mężczyzna rozmowa

Doświadczenie otwierania się przed innymi

Jest bardzo prawdopodobne, że większość z nas popełniła błędy dotyczące otwierania się przed innymi. To całkowicie normalne. Nie jest łatwo ocenić, jaki rodzaj informacji możemy przekazać na początku. Równie trudno odgadnąć czy druga osoba źle się poczuje, czy nie, z powodu tego, o czym mówimy. Krok po kroku, Twoje doświadczenie nauczy Cię, kiedy, jak i z jakimi typami ludzi można z tego korzystać.

Najważniejszą rzeczą jest bycie świadomym momentów, w których automatycznie korzystamy z tej umiejętności społecznej. Ważne jest, abyśmy zaczęli używać jej świadomie po to, aby uzyskać dobre doświadczenia i nawiązywać wyjątkowe więzi z różnymi ludźmi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.