Olivia Farnsworth: bioniczna dziewczyna

Olivia Farnsworth to dziewczynka, która nie odczuwa głodu, bólu ani potrzeby snu. Prawdę mówiąc, całkowicie zbiła z tropu medyków, kiedy odkryli jej dziwną chorobę chromosomową. Jest to stan chorobowy „rzadszy niż rzadki”. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o „bionicznej dziewczynce”.
Olivia Farnsworth: bioniczna dziewczyna
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Sprawa Olivii Farnsworth jest jedną z najbardziej zaskakujących w historii. Olivia jest dziewczynką pochodzącą z Wielkiej Brytanii. Nie odczuwa ona bólu, głodu ani nie potrzebuje snu. Są to trzy z naszych największych ludzkich słabości i ograniczeń. Co zatem dzieje się w umyśle kogoś, kto nawet ich nie rejestruje? Co więcej, jak osoba, która nie ma pojęcia o niebezpieczeństwie, może przetrwać?

Olivia Farnsworth ma obecnie dziesięć lat. Wszystko wskazuje na to, że jej przypadek jest jedyny w swoim rodzaju na świecie. Z pewnością to jedyna osoba, o której wiemy. Kiedy jej stan został upubliczniony, większość prasy nazwała ją „bioniczną dziewczynką”.

„To, co sprawia, że świat jest tak trudny do zrozumienia, to nie jego dziwność, ale jego zwyczajność. Coś znajomego może również Cię oślepić”.

-Robert Pirsig-

Jednak Olivia i jej rodzina nie zwracali uwagi na ten pseudonim ani na naciski mediów, które przedstawiają ją jako rzadkość. Zamiast tego wykorzystali jej popularność, aby rozpocząć kampanię i zebrać fundusze na naukowe zbadanie jej sprawy. Działania te będąędzie to ostatecznie prowadzone przez Centrum Medyczne Uniwersytetu Groningen (Holandia).

Olivii Farnsworth.

Olivia Farnsworth i jej specyficzne cechy

Olivia Farnsworth urodziła się w angielskim mieście Huddersfield, które leży w połowie drogi między Manchesterem a Leeds. Jest piękną i szczęśliwą dziewczyną, która normalnie dorasta. Jednak od najmłodszych lat przejawiała pewne dziwne objawy. Jej matka zauważyła, że różniła się od innych dzieci, kiedy była niemowlęciem.
Olivia prawie nigdy nie płakała. Na początku jej matka myślała, że jest po prostu spokojnym dzieckiem, które nie denerwuje się szczególnie łatwo. Jednak, gdy zaczęła dorastać, wykazywała również trudności ze snem.
Była aktywna przez cały dzień, a odkąd skończyła 9 miesięcy przestała mieć drzemki w ciągu dnia. Mimo to, gdy nadchodziła noc, była wciąż pełna energii i często budziła rodziców o świcie. Poza tym wydawała się nie mieć apetytu. Jadła tylko wtedy, gdy jej rodzice na to nalegali. Jej matka zaczęła nazywać ją „dzieckiem ze stali”.

Uderzający fakt

Te cechy nie wzbudziły u jej rodziców żadnych podejrzeń. Myśleli, że są one wynikiem jej temperamentu. Jednak kiedy Olivia poszła do szkoły, wydarzyło się coś zupełnie niezwykłego. Dziewczynka upadła i na jej wardze pojawiła się głęboka rana. Olivia obficie krwawiła, ale zareagowała tak, jakby nic się nie stało. Kiedy zabrano ją do szpitala, musiała przejść drobną operację. Mimo to nie okazała żadnych oznak bólu. To oczywiście zwróciło uwagę lekarza. Był pierwszą osobą, która zaalarmowała rodzinę o jej rzadkim stanie. Mimo to rodzice nie zdawali sobie sprawy ze znaczenia jej dziwnego zaburzenia.

Jednak wkrótce mieli się dowiedzieć, kiedy Olivia została potrącona przez samochód. Ciągnął ją przez ponad 80 metrów, po czym dziewczynka wstała, jakby nic się nie stało. Później lekarze wyjaśnili, że rzeczywiście – nic jej się nie stało. Nie dlatego, że była odporna na uszkodzenia, ale dlatego, że podczas wypadku tak zrelaksowała swoje ciało, że nie doszło do żadnych złamań.

Lekarze odkryli, że Olivia Farnsworth nie tylko nie odczuwała bólu, ale także nie miała pojęcia o niebezpieczeństwie. Dlatego nawet nie próbowała omijać samochodu.

Chromosom.

Wyjaśnienia naukowe

Odnotowano przypadki ludzi, którzy nie odczuwają bólu, mają mniejszy apetyt niż zwykle lub prawie nie potrzebują snu. Jednak przypadek Olivii Farnsworth jest jedynym, w którym wszystkie te cechy występują jednocześnie. Lekarze wyjaśnili, że jest to rzadka choroba genetyczna spowodowana brakiem chromosomu 6.

W tym przypadku nie chodzi o to, że chromosom ten jest całkowicie nieobecny, ale jest tak znacząco zmieniony, że w zasadzie staje się bezużyteczny. Ten niedobór doprowadził do tego, że Olivia Farnsworth musiała zażywać tabletki nasenne, aby móc zasnąć.

Historia Olivii jest dość smutna. Bo to, że nie czuje się senna, nie oznacza, że nie musi spać. Również fakt, że nie czuje głodu, nie oznacza, że nie musi jeść. Podobnie jej brak bólu nie oznacza braku uszkodzeń ciała. Jest kimś, kto potrzebuje dużej ilości troski i opieki, ponieważ nie posiada wewnętrznych sygnałów ostrzegających ją o tym, czego potrzebuje, aby żyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Serrano, J. (1983). Taxonomía, cromosomas y biogeografía de. Harpalus ebeninus, 159-170.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.