Ojciec nauczył mnie jak iść przez życie

Ojciec nauczył mnie jak iść przez życie

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2017

Chociaż dzieci nie przychodzą na świat z instrukcją obsługi to jednak mój ojciec dał radę pokonać wszystkie przeszkody i trudności i stać się najmądrzejszą i najważniejszą osobą w moim życiu. Jego uściski, jego gromki śmiech i ciepłe spojrzenie jakim zawsze mnie obdarzał na zawsze wyryły ślad w moim sercu.

Ciekawe jest to, jak przez wiele lat, większość badań przeprowadzonych na ojcach nie oddała im sprawiedliwości, na jaką zasługują.

W jakiś sposób koncentrują się tylko na roli tego, kto zapewnia rodzinie utrzymanie lub przedstawiają jako postać, która”co prawda jest, ale nieobecna”, kogoś, kto nie angażuje się w wychowywanie swoich dzieci. Taki jest według badań ojciec.

“Ojciec jest specjalistą, który nigdy nie studiował swojej specjalności”.

-Alexander Sutherland Neill-

Wszyscy wiemy, że jest wiele różnych typów ojców i matek. Są toksyczne matki i wyjątkowe matki.

Są niekompetentni, niewzruszeni ojcowie i są prawdziwi codzienni bohaterowie. Są rodzice, którzy dają przykład, inspirują i chcą swoim dzieciom podarować cały świat. Odpowiedzialni dorośli, którzy stosują ten sam model co ich rodzice.

Dziś bardzo wiele osób podejmuje próbę przywrócenia ojcostwa do stanu pierwotnego. Istnieje wiele różnych badań, które pomijają pojęcie przywiązania monotropowego, które mówi, że wystarczy, by dziecko było blisko matki, aby rosnąć i dobrze się rozwijać.

W dzisiejszych czasach przywiązanie obejmuje wiele różnych postaci. 

Nasi rodzice to niezastąpione osoby, które zasługują na uznanie. Niezależnie od tego, czy opuścili nas dawno temu, czy są wciąż przy nas, wszyscy wiemy z czego składają się ich ciała i serca: z odwagi, poświęcenia w milczeniu i entuzjastycznej dumy ze swoich dzieci.

Ojciec, który przytula córkę.

Ojciec jako postać emocjonalna

Nie powinniśmy postrzegać wychowania dzieci jako zadania specyficznego dla konkretnej płci.

Czasami nawet same słowa potrafią wzajemnie się wykluczać. “Mój mąż pomaga mi we wszystkim, jest wspaniałym ojcem”. Ojciec nie pomaga; jest fundamentalną częścią rodziny. Ponieważ wychowywanie dzieci i prace domowe nie są przypisane do tylko jednej płci; należy się nimi wymieniać.

Według Instytutu Statystyki w Hiszpanii, jest coraz więcej samotnych ojców. W rzeczywistości, w krajach takich jak Wielka Brytania, poziom ten osiągnął 23%. W 1993 r. odsetek samotnych ojców wyniósł 9%, dziś wynosi 14%.

Są to rodziny jednoosobowe, w których ojcowie wychowują i zapewniają edukację swoim dzieciom i robią to równie skutecznie i dobrze jak samotne matki.

Pojawienie się dziecka i biochemiczne zmiany u ojców

Wierzcie lub nie, mózgi ojców ulegają różnym zmianom po pojawieniu się dziecka.

Kobiety nie są jedynymi, które przechodzą ważne zmiany hormonalne, takie jak te, które stymulują laktację lub tworzą więź z noworodkiem. Mózgi ojców też wytwarzają skomplikowane “sieci rodzicielskie”. W ten sposób przyjmują te same wzorce emocjonalne i poznawcze, co matki.

Ojciec czuwający przy córce

Istnieje wiele badań, które mają dowody na potwierdzenie tych zmian. Patrzenie na partnerkę z dzieckiem wywołuje szereg bardzo specyficznych zmian hormonalnych u ojca. Nawet samo trzymanie i zapach noworodka zwiększa uwalnianie oksytocyny, prolaktyny i glikokortykoidów oraz zmniejsza poziom testosteronu.

W ten sposób powstaje niezniszczalna więź, która polega na autentycznym przywiązaniu i jest równie silna, jak ta pomiędzy matką a dzieckiem.

Za każde poświęcenie, za każdą noc czuwania nade mną, za bycie przy mnie… dziękuję, tato

Ojcowie nie noszą peleryn; nie są super bohaterami. Nie mają magicznych mocy i nie mogą sprawić, że dotkniemy gwiazd, poprzez huśtanie nas coraz wyżej i wyżej.

Ale sprawiają takie wrażenie, że potrafią – i oczywiście wierzymy w to z całego serca. Ponieważ jednym z ich głównych pragnień jest sprawienie, byśmy byli przekonani, że nic nie jest niemożliwe i że możemy osiągnąć niemal wszystko, co sobie postanowimy.

Ojciec bawi się z córką

Nie wszyscy ojcowie mają talent do wyrażania swoich uczuć, jesteśmy tego świadomi. Ale będą siedzieli przy naszym łóżku, gdy jesteśmy chorzy. Będą strażnikami dobrych snów, gdy zaatakują nas koszmary, rzucą wszystko, by nas ratować, kiedy pada deszcz.

Nie mają planu, gdy pytamy o coś, niezależnie od tego, ile mamy lat … Ponieważ w ich oczach zawsze jesteśmy i zawsze będziemy kimś, kogo należy chronić i o kogo trzeba dbać ponad wszystko.

Miłość ojca kształtuje Twoją osobowość. Daje ci wartości z którymi możesz się utożsamiać i naśladować, sposób na życie w oparciu o odwagę, poświęcenie i miłość, nie prosząc o nic w zamian. Ta zdrowa więź z osobą, która wiedziała, jak zaspokoić potrzeby emocjonalne, stworzyła odważną i dojrzałą osobę, którą teraz jesteś.

Wszyscy mamy w sobie wiele z naszych ojców. To jest skarb, który nosimy zawsze ze sobą, który popycha nas do przodu. Jeśli twój ojciec jest wciąż z tobą, spędzaj z nim czas. Bo pewnego dnia obudzisz się i nie będziesz miał już czasu na opowiedzenie mu o wszystkim i pokazanie, co czujesz. Zrób to teraz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.