Negatywność innych - nie pozwalaj jej wpłynąć na Ciebie

Negatywność innych - nie pozwalaj jej wpłynąć na Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2017

Kto z nas nigdy nie był krytykowany? Kto nigdy nie odczuł, czym jest negatywność innych? Każdy z nas był w pewnym sensie ofiarą osób, które były zazdrosne o naszą pracę, były wkurzone naszym zachowaniem lub tym, jacy jesteśmy.

Osób, które po prostu czuły się źle i chciały “zrzucić” swoją negatywność na kogoś innego. Myślę, że również byłeś kiedyś w takiej sytuacji.

“Nawet najgorszy wróg nie potrafi zranić Cię tak, jak własne myśli”

-Budda-

Krytyka może nam bardzo zaszkodzić. W zależności od czasu i poziomu naszej samooceny w tym momencie, możemy ją zignorować bądź pozwolić jej zranić i wpłynąć na nas.

Tak, to właśnie Ty decydujesz w jakim stopniu ta cała negatywność, którą te osoby wydzielają, oddziałuje na Ciebie. I chociaż nie możesz kontrolować zachowania innych ludzi, zawsze jesteś w stanie pilnować ich wpływ na Ciebie.

Ten, kto Ciebie krytykuje, definiuje samego siebie

Wszyscy się różnimy. Może Twojego najlepszego przyjaciela nie obchodzi, co o nim mówią, ale Ty możesz się tym przejmować. Aby to zmienić musisz patrzeć na taką sytuację z właściwej perspektywy. Po co komuś w ogóle Ciebie krytykować aby skrzywdzić? Możliwe, że ta osoba krytykuje to, co charakteryzuje właśnie ją.

Często projektujemy brak pewności siebie i nasze lęki na innych. Jak zatrute strzały rzucamy w nich nasze potrzeby, które nie są spełnione bądź rozwiązane. W ten sposób staramy się poczuć lepiej. Nie zdajemy sobie sprawy, iż zamiast tego, aby rozwiązać problem, po prostu od niego uciekamy.

Rysunek dziewczyny, trzymającej kota

W czasie, gdy ktoś projektuje na Ciebie swoją negatywność, pomyśl o tym, że to jest mechanizm obronny. To znaczy, że ta osoba w taki sposób próbuje się bronić przed wszystkimi impulsami, działaniami i myślami, których nie chce sobie przypisywać.

To jej wewnętrzne nastawienie i ta cała negatywność pobudza ją ku projekcji tego na Ciebie, aby nie musiał brać odpowiedzialności za swoje problemy, przyznawać je i rozwiązywać.

“Stosuję dietę na złe myśli, destrukcyjnych ludzi i szkodliwe dla mnie rzeczy.”

-Paulo Coelho-

Spójrzmy na powszechny przykład. Wyobraź romantyczny związek, gdzie jedna z osób oskarża drugą o zdradę, nie mając na to żadnych realnych powodów. Tę sytuacje można wytłumaczyć w różny sposób.

Więc, co konkretnie się stało w tej sytuacji. Osoba, która oskarża, sama ma myśli o zdradzie, lecz nie akceptuje ich, ponieważ uważa je za negatywne. Potrzebuje poczuć się lepiej więc projektuje własną niepewność na partnera: wyrzuca na niego ciężar tych myśli, z którymi nie daje sobie rady. Czyli projektuje swoją negatywność.

Ważne jest, w jaki sposób będziesz się zachowywać. Czy pozwolisz tym wszystkim negatywnym emocjom panować nad Tobą? Czy będziesz się lepiej czuł, jeżeli osoba, która wypluwa na Ciebie te paskudne słowa, pozostanie w Twoim życiu?

Czy poczujesz się lepiej, jeśli zamiast odmówić zrobienia tego, czego nie chcesz, zrobisz to tylko z powodu chęci nie być krytykowanym i by inni nie myśleli o Tobie źle?

Dzewczynka i ptaszka siedzą na rozciągniętych między palcami nitkach

Naucz się, jak pokonać negatywność

Ciężko jest czasem zachować spokój, kiedy jakaś osoba źle się zachowuje wobec Ciebie. Trzeba jednak się postarać, ponieważ to jest Twoja najlepsza obrona przed strachami i niepewnością tego człowieka.

Wtedy też będziesz mógł  przeanalizować i lepiej zrozumieć przyczyny zachowywania takich osób. A w najlepszym wypadku nawet uzyskasz coś pozytywnego dla siebie z tej sytuacji.

Czy wiesz, jaki jest najlepszy sposób aby zbytnio się nie przejmować taką sytuacją? Śmiech! Może się to wydawać głupie, ale śmiech to podstawa. Uśmiech bardzo pomaga w trudnej sytuacji, nieważne, czy w to wierzymy, czy nie.

Zacznij to ćwiczyć już dzisiaj i zdziwisz się , że każda krytyka lub osądzenie będą wywierały na Ciebie o wiele mniejszy emocjonalny wpływ. Ne warto również zapominać, że krytyka to tylko opinia.

W związku z tym, negatywność innych nie powinna wpływać na Ciebie w znaczący sposób, ponieważ nie wszyscy mają taki sam pogląd na okoliczności lub jakieś działania. Poza tym przypomnij ile razy ktoś krytykował Ciebie, absolutnie nie wiedząc jakim człowiekiem jesteś?

Rysunek kobiety w kwiatach

Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na to, jak się zachowuje krytykująca Cię osoba. Zwykle ludzie, które projektują swoją negatywność, potrzeby i myśli na innych, są bardzo emocjonalni. Ich słowa przepełnione są emocjami i wszystko wygląda znacznie poważniej, niż w rzeczywistości.

“Krytyka to nie jest zamiar, by kogoś zranić, tylko chęć swobody osądzania.”

-Fernando Sánchez Dragó-

W takim przypadku masz do czynienia z osobą, której słowa nie są skierowane do Ciebie, tylko do niej samej.

I chociaż ona projektuje swoje obawy i negatywność na Ciebie, Ty nie masz żadnego problemu, nie robisz nic złego. To właśnie takie osoby nie mogą się pogodzić z tym, co ich zdaniem nie jest dobrym. Mają obsesję na tym punkcie.

W ciągu swojego życia poznasz mnóstwo osób, pasujących do tego opisu. Wielu z nich to są toksyczni ludzie, którzy przyniosą w Twoje życie nie tylko negatywność, ale również bolesne, szkodliwe emocje i uczucia.

Aby do tego nie doszło, należy po prostu zachowywać spokój i wierzyć w siebie. Ich słowa nie zawsze są prawdą, ale czasem mogą zasiać ziarno obaw i dyskomfortu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.