Niektóre postawy tworzą większą odległość niż sam dystans

Niektóre postawy tworzą większą odległość niż sam dystans
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Niektóre postawy rozdzielają ludzi nawet bardziej niż cały lodowaty ocean. Nie ma znaczenia, czy jest to postawa członka rodziny, z którym mieszkamy, czy naszego współpracownika, którego widzimy każdego dnia.

Ich nie zmieniające się punkty widzenia, nieelastyczne pomysły i wierzenia, których nie można podważyć budują emocjonalne mury i pułapki działające w bardzo negatywny sposób.

Jak często podkreślamy, ważną rzeczą w naszych relacjach społecznych i romantycznych – nawet ważniejsze niż słowa – są nasze niektóre postawy. Niewiele jest rzeczy tak podstawowych, a jednocześnie tak interesujących w psychologii jak to, co przyczynia się do ludzkich postaw.

Jak kiedyś mówił Louis Leon Thurstone, nasze postawy są niczym chaotyczne połączenie naszych uprzedzeń, pomysłów, lęków, ocen i skłonności. Lub wręcz przeciwnie, egzystencjalny kompleks, w którym dana osoba widzi w życiu codziennym więcej konfliktów niż szans.

W rzeczywistości jest to coś, co widzimy każdego dnia. Zawsze znajdą się ludzie, którzy poprzez swoje postawy i sposób myślenia oraz działania, albo bardzo pomagają, albo znacznie utrudniają naszą zdolność do wspólnego życia.

Pewne tendencje psychologiczne wyrażają się w kontekście społecznym i nikt nie jest na nie odporny. Co więcej, czasami te tendencje mogą zasiać nasiona niezadowolenia, które przeradzają się w konflikt.

Dziewczyna z konewką.

Różne typy postaw, o których powinniśmy wiedzieć

Wiktor E. Frankl powiedział kiedyś, że “człowiekowi można odebrać wszystko z wyjątkiem jednej rzeczy: ostatniej z ludzkich swobód – wyboru konkretnej postawy w każdej określonej sytuacji, po to by mógł wybrać własną drogę”.

Na tej podstawie możemy wyciągnąć wniosek, że istnieje niewiele narzędzi bardziej fundamentalnych i skutecznych, niż mądre wykorzystywanie naszych postaw.

Jednak mając to na uwadze, powinniśmy skupić się na byciu konstruktywnym, elastycznym i zdrowym, aby lepiej przetrwać ten złożony i czasami sprzeczny świat.

Bez wątpienia jednym z pierwszych pytań, jakie przychodzi nam do głowy jest to, jak możemy rozwinąć i zinternalizować postawę.

Ważne jest, aby wiedzieć, że postawy są wyuczone. W dzieciństwie “wchłaniamy”, często nawet tego nie zauważając, wiele wartości, interpretacji i przekonań od naszej rodziny.

Niemniej jednak zazwyczaj przychodzi czas, kiedy próbujemy się zmienić. Zaczynamy to robić ze względu na nasze nowe doświadczenia lub dlatego, że interakcje w różnych środowiskach społecznych lub mediach powodują, iż poddajemy ponownej ocenie poglądy, których nas kiedyś uczono.

Powinniśmy zrozumieć, że nasze postawy nie są stabilne i ustalone raz na zawsze. W przeważającej części możemy je zmienić i poprawić, co jest wspaniałą sprawą, ponieważ oznacza, że ​​ciągle się rozwijamy.

Niektóre postawy: dobry, zły i brzydki

O tym już mówiliśmy. Postawy mogą czasem stać się źródłem konfliktu i dystansu między ludźmi. I mogą okazać się prawie nie do pokonania.

Dzieje się tak, ponieważ czasami ludzie przybierają postawy obronne, podczas gdy inni są bardzo odporni na zmiany i opierają swoje interakcje na uprzedzeniach. Niektórzy oczywiście żyją w świecie opartym wyłącznie na swoim narcyzmie i samolubstwie.

Teraz przyjrzyjmy się, jakie postawy możemy zaobserwować w naszym codziennym życiu:

 • Wspaniałomyślne lub pokojowe Są to najbardziej pozytywne postawy i takie, które najlepiej sprzyjają koegzystencji. Opierają się na dostępności, otwartości, akceptacji i miłości. Osoba, która je przejawia zawsze szuka wzajemnej korzyści.
 • Postawy manipulacyjne. W takich przypadkach widzimy typową osobę, która szuka tylko jednej rzeczy: osobistej korzyści. Każde zachowanie i każde słowo będzie miało ukrytą intencję polegającą na zwodzeniu innych po to by osiągnąć cel.
 • Postawy wyrachowane. Są ludzie, których cechują pewne niedoskonałości lub pewne potrzeby. Z tego powodu każde z ich działań będzie dążyło do tego, by je wypełnić. Często robią to, zwracając na siebie uwagę innych lub robiąc z siebie ofiarę.
 • Agresywne nastawienie. Charakteryzują się nim ludzie, którzy lubią wytyczać granice między sobą i innymi, pozwalając by zdominowały ich uprzedzenia. Często demonstrują agresywne przekonania, które powodują problemy.
  Dwa zderzające się z sobą mózgi.

Cztery postawy, które uczynią nas bardziej szczęśliwymi

Psychologia pozytywna przypomina nam, że szczęście zależy od różnych czynników. Jednym z nich jest natura, drugim wychowanie (wychowanie oznacza nasz kontekst społeczny, edukację, pracę, relacje z innymi, zdrowie…), a na końcu najważniejsze jest oczywiście nasze podejście.

Najbardziej interesujące jest to, że podobnie jak twoje nastawienie może się zmienić, możesz również trenować i pracować nad sobą codziennie, po to by lepiej żyć z innymi ludźmi. Możesz pracować nad takim punktem widzenia, który zapewni ci prawdziwe dobre samopoczucie.

Jest to więc coś, nad czym warto sie zastanowić. Zobaczmy jakie postawy powinniśmy wprowadzić w nasze codzienne życie, aby móc zacząć dostrzegać zmiany. Oto one:

 • Przyjrzyj się zachowaniu ludzi wokół ciebie z bardziej pozytywnej perspektywy. Zrozum, że inni nie zawsze działają tak, jak chcesz. Z tego powodu powinniśmy zaakceptować ich takimi, jacy są, i skupić się bardziej na tym, jak sami możemy stać się lepsi.
 • Stwórz bardziej pozytywną wizję przyszłości i tego, co się wydarzy. Postaraj się zaufać sobie i temu, co ma ci do zaoferowania jutrzejszy dzień.
 • Przestań mieć obsesję na punkcie tego, czego potrzebujesz, aby być szczęśliwym. Często to, czego naprawdę ci brakuje tkwi w tobie.
 • Rozwiń silniejszą pewność siebie. Stań się bohaterem swojego życia, ponieważ ostatecznie to ty jesteś osobą odpowiedzialną za własne szczęście.
  Dziewczyna w nocy.

Podsumowując, przekonaliśmy się, że badanie postaw daje bardzo szerokie pole do popisu, ale jest także niesłychanie satysfakcjonujące.

Chociaż prawdą jest, że czasami trudno jest żyć z ludźmi posiadającymi wrogie lub skomplikowane poglądy, kluczem jest ochrona własnych postaw.

W ostateczności, to nasze niektóre postawy czynią nas wspaniałymi. I pomagają osiągnąć szczęście.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.