Mówienie z pewnością siebie - dowiedz się, jak zamienić to w swój mocny punkt

Mówienie z pewnością siebie - dowiedz się, jak zamienić to w swój mocny punkt

Ostatnia aktualizacja: 30 maja, 2019

Jeśli chodzi o interakcję z innymi ludźmi, a zwłaszcza gdy przemawiamy publicznie, mówienie z pewnością siebie sprawi, że inni nam zaufają i będą postrzegać nas jako inteligentnych ludzi. Dlatego może to być jeden z najważniejszych kluczy do sukcesu, szczególnie na poziomie profesjonalnym.

Jak możemy zdobyć tą pewność siebie? Co możemy zrobić, aby zainspirować innych do zaufania nam? W tym artykule pokazujemy kilka podstawowych kluczy pozwalających na mówienie z pewnością siebie, które mogą Ci pomóc. Jednak ważne jest aby pamiętać, że ćwiczenie ich pomoże Ci także być bardziej wykwalifikowanym.

“Kiedy mówisz o czymś, czym bardzo się interesujesz, będziesz bardziej komfortowy i będziesz czuł się pewniej w swoim żywiole.”

Brian Tracy

Mówienie z pewnością siebie oznacza wyrażanie swoich opinii z przekonaniem

Przed rozmową ważne jest, abyśmy wierzyli w to co mówimy. Ważne jest również, aby nie być aroganckim, kiedy się wyrażamy. Zamiast tego musimy pokazać się jako zdecydowani wyznawcy naszych idei i jako ludzie, którzy chcą aby inni brali w nich udział. Dlatego zastępujemy postawę wymagającą zatwierdzenia przekonaniem.

Znaczenie kontaktu wzrokowego

Po pierwsze, kontakt wzrokowy jest oznaką dobrej edukacji i uprzejmości. Z drugiej strony pozwala innym słuchać tego co mówimy w bardziej uważny sposób, co sprawia, że ​​zanurzają się w naszej mowie.

Mówienie z pewnością siebie

 

Dodatkowo pomaga nam wyrazić nasze przesłanie jaśniej i zwiększyć naszą pewność siebie. Spoglądanie w dół na podłogę, na sufit lub na kogoś konkretnego w szczególności, może sprawić, że poczujemy się niepewnie i widzowie będą w stanie to dostrzec, nawet jeśli wydaje się, że nie mogą tego zrobić.

“Kontakt wzrokowy jest o wiele bardziej intymny niż słowa kiedykolwiek będą.”

Faraaz Kazi

Nie oznacza to, że powinniśmy skupić naszą uwagę na jednej osobie, ponieważ może to być dla niej niewygodne. Dobrą praktyką są naprzemiennie różne osoby co 2 lub 3 sekundy. Ale pamiętaj, aby zawsze patrzeć im w oczy!

 

Nie martw się jeśli zauważysz, że niektórzy widzowie są zdezorientowani lub zaniepokojeni, ponieważ może to osłabić Twoją pewność siebie. Mówiąc szczerze, jeśli chodzi o mówienie z pewnością siebie przed dużą publicznością, bardziej zalecane jest spojrzenie na niewielką określoną grupę, ponieważ bardzo trudno jest spojrzeć na oczy ich wszystkich za jednym razem.

Rozpoznaj swoją wartość

Mówienie z pewnością siebie jest częścią kochania siebie samego. Dlatego, aby to zrobić skutecznie ważne jest, abyśmy byli świadomi naszej wartości. Jednak równie ważne jest, abyśmy wzięli to z przymrużeniem oka, ponieważ próżność i arogancja zawsze będą przeciwko nam.

Dobrą praktyką może być chwalenie samych siebie na co dzień, ponieważ może to zwiększyć naszą wewnętrzną pewność siebie. W ten sposób pewność siebie może zostać przeniesiona na naszą mowę, dzięki czemu inni będą ją szybciej postrzegać. Aby to zrobić, skoncentruj się na rzeczach, które robisz dobrze lub które lubisz w sobie i chwal je zamiast swoich błędów.

Wizualizuj swój sukces

Kiedy piszesz, planujesz i ćwiczysz mowę, wizualizuj swój sukces i wyobrażaj sobie, że mówisz z pewnością siebie przed publicznością, która słucha Cię uważnie. Pomyśl o tym, jak publiczność oklaskuje Cię na końcu przemówienia i odsuń od siebie wszelkie obawy. Wyobrażanie sobie możliwych problemów i koncentrowanie się na tym co może pójść nie tak, to przepisy na katastrofę.

Prezentacja w pracy

“Jeśli skupisz się na sukcesie, będziesz zestresowany. Ale jeśli będziesz dążyć do doskonałości, sukces będzie zagwarantowany. “

Deepak Chopra

Nie oznacza to, że nie powinieneś być świadomy możliwych niepowodzeń. Zdecydowanie powinieneś o nich pamiętać i znaleźć odpowiednie sposoby na ich uniknięcie. Jednak martwienie się o nie zbyt mocno podsyci Twoją niepewność, nie pozwalając Ci mówić z pewnością siebie.

Odpowiednio zaplanuj przemowę

Jednym z najważniejszych kluczy do przemawiania z dużą pewnością siebie przed dużą publicznością jest staranne planowanie tego co powiemy. Ważne jest, aby stworzyć scenariusz i ćwiczyć mowę wielokrotnie. Ponadto, podczas ćwiczeń, musisz również przeanalizować informacje, które zamierzasz przekazać i jak najłatwiej je zrozumieć.

Ważne jest również, aby wchodzić w interakcje z publicznością i zwracać uwagę na język ciała, ponieważ może to sprawić, że widzowie postrzegają nas jako energicznych, zmotywowanych i pewnych siebie zamiast nudnych i nieciekawych.

Ponadto musimy poznać miejsce, w którym zamierzamy wygłaszać nasze przemówienie. Planowanie możliwych niepowodzeń i upewnienie się, że otoczenie jest dla nas korzystne zwiększy naszą pewność siebie. Dodatkowo, wczesne przybycie na miejsce i posiadanie wystarczającej ilości czasu na przygotowanie się sprawi, że poczujemy się spokojni.

Poznaj swoich odbiorców

Wiedza do kogo adresujesz swoją przemowę bardzo Ci pomoże, jeśli chodzi o mówienie z pewnością siebie. Odkryj skąd pochodzą, ile mają lat i miej ogólny poziom wiedzy na ten temat. W ten sposób możesz dostosować do nich swoją mowę, aby Twoje przemówienie dotarło do nich bez problemów.

“Wszyscy świetni mówcy byli na początku kiepskimi mówcami.”

Ralph Waldo Emerson


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.