Moc doświadczenia – przepis na życie

Ta historia o sile doświadczenia dotyczy matki i jej jedynego syna, który ma 16 lat. Nagle, z powodu różnych okoliczności, chłopiec zaczyna chorować, a jego stan się nie poprawia. Jego matka nie wiedziała, co robić, dopóki nie poprosiła o radę pewnego mądrego mężczyzny.
Moc doświadczenia – przepis na życie

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2020

Poniższa historia i opisana w niej moc doświadczenia rozpoczyna się w odległym kraju. Mieszkała tam owdowiała kobieta z synem, który był jej jedynym dzieckiem.

Ten szesnastolatek był jej największą miłością i powodem do życia. Dawał jej siłę.

Kobieta zarabiała skromne pieniądze cerując ubrania. Była w tym świetna, więc miała wielu klientów. Chociaż czasami musiała pracować od wschodu do zachodu słońca, była szczęśliwa, ponieważ mogła zapewnić swojemu synowi wszystko, czego potrzebował.

Pewnego razu matka miała znacznie więcej klientów, niż się spodziewała. Historia o mocy doświadczenia mówi, że budziła się ona przy pierwszych promieniach słońca i chodziła spać o północy. Była jednak zadowolona z życia. Więcej klientów oznaczało dodatkowy dochód.

„Przykład nie jest najważniejszym aspektem w wywieraniu wpływu na innych – jest jedynym aspektem.”

– Albert Einstein –

Moc doświadczenia – nieoczekiwana sytuacja

Po zakończeniu całej pracy kobieta miała o wiele więcej pieniędzy niż kiedykolwiek wcześniej. Mogła dzięki temu kupić sobie nowe meble. Kupiła także ubrania dla syna i dla siebie. Co więcej, pozostały jej jeszcze pieniądze, które umożliwiły kolejny zakup, na który wcześniej nie było jej stać.

Moc doświadczenia, o której chcemy opowiedzieć, zostanie wkrótce wyjaśniona. Wiemy na tę chwilę, że kobieta kupiła kilka przysmaków. Były to produkty, których ani ona, ani jej syn nigdy wcześniej nie próbowali.

Kupiła różne egzotyczne owoce i szynki. Nabyła także bażanty, przepiórki, a nawet mięso jelenia. Jej syn był bardzo szczęśliwy, ponieważ uwielbiał próbować nowych potraw.

Po tygodniu jedzenia takich wykwintnych przysmaków młody człowiek zaczął się źle czuć. Bolał go brzuch i miał mdłości. Chociaż jego matka poprosiła go, aby mniej jadł, nie mógł się powstrzymać. Minęły kolejne dni, a jego stan się nie poprawił.

Niezbędna pomoc

Matka była bardzo zaniepokojona i nie wiedziała, jak rozwiązać tę sytuację. Nie wiedziała, czy jej syn cierpi na zatrucie pokarmowe, czy może to tylko niestrawność. Postanowiła zabrać chłopca do miejscowego lekarza, aby postawił diagnozę.

Moc doświadczenia

Lekarz dokładnie zbadał nastolatka. Jego matka powiedziała, że chłopiec ostatnio dużo jadł. Wymieniła także szczegółową listę potraw, które jej syn zjadł w ciągu ostatniego tygodnia – łącznie z dokładną ilością.

Lekarz powiedział matce, że przypadek ten był bardzo prosty. Chłopiec źle się czuł, ponieważ za dużo zjadł. Rozwiązanie tego problemu było równie łatwe – przez tydzień musiał on wyłącznie pościć. Mógł tylko pić wodę i jeść małe porcje owoców.

Lekarz powiedział również, że jeśli chłopiec zastosuje się do porad, to jego stan się poprawi. Młodzieniec jednak niechętnie stosował się do zaleceń lekarza. Jadł takie same ilości, jak wcześniej, a jego stan się nie poprawiał.

Po tym wydarzeniu matka dowiedziała się o bardzo mądrym mężczyźnie, który mieszkał w górach. Kobietę bardzo zainteresowała ta informacja, postanowiła więc poprosić go o radę, aby pomógł on rozwiązać problem chłopca.

Moc doświadczenia – dalsza część opowieści

Opowieść o mocy, jaką niesie doświadczenie, mówi, że kobieta skorzystała z faktu, że niektórzy z jej sąsiadów planowali wycieczkę w góry. Poprosiła ich, aby odszukali mędrca i opowiedzieli mu o sytuacji jej syna. Wiedziała, że chłopiec musi przestać jeść, aby dojść do siebie.

Szklanka wody

Sąsiedzi wrócili z gór kilka dni później. Poinformowali kobietę, co powiedział im mędrzec. Jej syn miał postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, był to najodpowiedniejszy sposób postępowania.

Przekazali także, że jeśli młodzieniec, znając rozwiązanie tej sytuacji, wciąż wykazuje destrukcyjne zachowania, to wraz ze swoją matką muszą przyjść do domku mędrca w górach dokładnie za tydzień.

Młody człowiek nadal jadł i oczywiście wciąż źle się czuł. Tak więc tydzień później jego matka spakowała torby i pojechała z nim w góry. Miała nadzieję znaleźć rozwiązanie, które mogłaby zastosować.

Lekarstwo

Po przybyciu do domu mędrca matka poprosiła go o radę, co robić. Mężczyzna odpowiedział jej: „Twój syn musi pościć przez tydzień.” Kobieta była rozczarowana, ponieważ stwierdziła, że podróż w góry była kompletną stratą czasu. Jej syn powiedział: „Nie mogę pościć, to niemożliwe.”

Mężczyzna odpowiedział wtedy: „Post jest możliwy. Pościłem od tygodnia, odkąd wiedziałem, że przyjdziesz do mnie.” Zawstydziło to młodego człowieka. Bez wahania zaczął pościć. Tydzień później poczuł się znacznie lepiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Calabrese, E. (2014). Cuentos (1880). In Anales de Literatura Hispanoamericana (Vol. 43, p. 484). Universidad Complutense de Madrid.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.